Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Остават неясни цените на здравните услуги

7 коментара
Остават неясни цените на здравните услуги

Българският лекарски съюз (БЛС) и Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК) за пореден път не постигнаха съгласие за цените на здравните услуги и обемите работа, която ще се заплаща от държавния бюджет. Срещата в неделя между двете страни приключи с обвинения от страна на БЛС, че от касата изкривяват информацията по хода на разговорите и с отворено писмо от Лекарския съюз отворено писмо към лидерите на партиите от

управляващата коалиция -  Сергей Станишев, Симеон Сакскобургготски и Ахмед Доган, в което се посочва, че с приетия от Народното събрание Закон за бюджета на НЗОК за 2007 г. се съдържат текстове, които противоречат на Закона за здравното осигуряване и въвеждат едностранна регулация и лимитиране на дейности, което е предмет на Националния рамков договор (НРД), за който именно не могат да се споразумеят  от БЛС и НЗОК.

Председателят на БЛС д-р Андрей Кехайов обяви на пресконференция след срещата в неделя, че не е вярно твърдението на Здравната каса, че браншовата организация иска намаляване на обемите в болничната помощ с около 30 процента за сметка на цените. Общият брой хоспитализации, който БЛС предлага, се разминава с около 5 на сто, а не с над 25 %, както твърдят от НЗОК, каза Кехайов.
През 2006 година е имало 1,279 млн. хоспитализации, при средна цена на клиничната пътека от 537 лв., за 2007 г. предложението на НЗОК е хоспитализациите да бъдат 1,338 млн. при седна цена 545,57 лв. Така поскъпването на услугата е 1,58 процента, а не 10 на сто, както твърдят от здравната каса, коментира още председателят на БЛС. Той заяви, че лекарският съюз ще продължи да настоява увеличението да е с 20 на сто и това повишение е съизмеримо с очакваната инфлация.

На днешната среща между управителните съвети на НЗОК и БЛС от здравната каса са предложили да се приемат цените, за които настоява съюзът и исканите от касата обеми. Но според браншовиците това ще промени договорените цени.

“Ако законът за бюджета на НЗОК остане в този вид, той ще обезсмисли основните принципи и ценности на осигурителния модел, тоест договарянето между страните на рамковия договор”, посочи още Андрей Кехайов.

При това положение в сила остава част от стария рамков договор, като Управителният съвет на НЗОК ще трябва да разпише правила за някои нови дейности,обясни пред БНР Румяна Тодорова, изпълнителен директор на касата. “Има изменения на Наредба 40, която е основният пакет дейности, които касата заплаща, и тя е променена в частта за болнична помощ, има и нови клинични пътеки, така че ние трябва да разпишем техните цени”, каза Тодорова.

Тя отбеляза, че касата не може да допусне намаление на обемите, защото това ограничава достъпа на пациентите до медицински услуги. По думите ѝ, ако се намалят с 25 на сто обемите, това означава в началото на четвъртото тримесечие бюджетът на касата да е свършил.

Тодорова отбеляза, че решението за доплащане на болничните услуги е политическо и не ангажира НЗОК. Според нея ако ще има доплащане, то трябва да бъде много добре обмислено и да се помисли и за ролята на доброволните фондове.

“Или трябва да има доплащане, или трябва да бъде намален обемът на клиничните пътеки”, коментира Борислав Китов, председател на парламентарната здравна комисия. “Която и да е пътека да вземете, с много малки изключения финансирането покрива 60 до 70 на сто от реалната цена, и то без да са включени амортизационни отчисления, средства за ток, парно и всички останали неща. Има и декапитализация на дружеството, а по търговския закон тя също трябва да е включена в цената”, каза Китов.

По-късно през деня от Здравната каса съобщиха, че са поискали от БЛС да изпрати писмено вариант за съвместна регулация на дейностите в болничната медицинска помощ по НРД' 2007, както и на следващото заседание на двете страни в понеделник да бъдат обсъдени спорните моменти в алгоритмите на клиничните пътеки.

В съобщението на касата се посочва, че при желание от страна на БЛС, рамковият договор за догодина може да бъде подписан до 22  декември. Доказателство за това е постигнатото споразумение със Съюза на стоматолозите в България, в частта за стоматологична помощ, отбелязват от НЗОК.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Д-р Едикойси
    #8

    Здравеопазването е финансов проблем в почти всяка държава. Този проблем се корени в сблъсъка между хуманната същност на медицината (на теория) и цената и като услуга (на практика). Напредъкът в технологиите и бумът в научните изследвания правят и ще продължават да правят медицинските услуги все по-скъпи. Идеално решение на този проблем досега не е намерено - дори богатите страни с добро управление на ресурсите като САЩ, Канада, Япония, Скандинавските страни,и Западна Европа се борят с ред проблеми

  2. мунчо
    #7

    другари царски турци.

  3. еди кой си
    #6

    Пари в тази държава има за всичко. За жалост обаче те не дават така както трябва и на когото трябва. Не е ли жалко РЗОК и НЗОК да се ширят в сгради, които са палати и чиновниците им /в лошия смисъл на думата/ да работят в неоправдан лукс, а същевременно доста болници, ЦСМП, ФСМП и ОДПЗС да тънат в мизерия?! Личните лекари точат здравната каса най-безочливо. И част от болниците им помагат. В същото време няма пари за трансплантации, за спешната помощ и за други наистина нужни неща. Някой от Вас знае ли какви смешни пари вземат лекарите и сестрите в ЦСМП и ОДПЗС? Това е голямата подигравка.

  4. Оса
    #4

    За съжаление още не е измислен кантар, на който да се мерят крадци и колкото и да се говори, човек не може да прецени дали Здравната каса, или Лекарският съюз ще ни окраде по-добре! Лекарският съюз, обаче, си има предимство в лицето на търгаша Кехайов (за сега)!

  5. Пациент
    #3

    Корупцията и пилеенето на средства са заложени в законодателната и административна уредба на системата и даже 100% увеличение на бюджета няма да доведе до подобряване на медицинското обслужване!

  6. лека полека
    #2

    няма живот в България. Комунистите са навсякъде.

  7. Добри Божилов
    #1

    Историята с новите арести е PR-акция на прокуратурата. Никой от тях няма за какво да бъде осъден. Целта на арестите е да се отклони разследването в посока надолу от Валентин Димитров, а не нагоре от него. За целта се оплюват честни хора и доказани професионалисти, които ще получат своята справедливост едва след няколко години - като излезе съдебното решение. Но тогава никой няма да се интересува от него. Ето това е нашата прокуратура - клеветник и унищожител на хора, а не елемент на правосъдието.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.