Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

От НЕК признаха, че АЕЦ "Белене" ще излезе по-скъпа

49 коментара
От НЕК признаха, че АЕЦ "Белене" ще излезе по-скъпа

Срокът за окончателни оферти от двамата кандидати за миноритарния дял в проекта за строежа на АЕЦ "Белене" се удължава, съобщи в сряда министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров пред годишния форум на Българския атомен форум в курорта Ривиера. Шефът на НЕК Любомир Велков пък призна, че цената на изграждането ще се оскъпи с около 20 на сто, но заяви, че това нямало да се отрази върху цените на бъдещата електроенергия от централата.

Изчисленията за повишението на цената по договора с изпълнителя на строежа - руската "Атомстройекспорт", били предварителни и около двайсетината процента отгоре щели да дойдат при възлагане на допълнителни обеми работа и заради инфлацията в Европейския съюз до приключването на строежа, каза Велков. 

От НЕК признаха още, че не са включени разходите по изграждането на съпътстващата енергийна инфраструктура, както и първото зареждане на реакторите с гориво, за което алармира преди дни ядреният експерт Георги Касчиев. Той изчисли, че към фиксираната в договора с руснаците цена от 4 млрд. евро трябва да се прибавят още около 5 млрд. евро. Допълнителните разходи по проекта, извън договор с "Атомстройекспорт", обаче били в пъти по-малко от сметнатите от Касчиев, обясниха експерти.

Удължаването на срока за офертите е станало по искане на компаниите, които са предпоченети от НЕК за притежатели на 49 на сто от бъдещото дружество оператор на централата – германската RWE Power и белгийската "Електрабел", с чиито представители министърът се срещна през последните седмици.

Сега те трябва да подготвят до 23 юни обвързващите предложения според изпратения им проект за споразумение за влизане в проекта и те да бъдат одобрени от съветите на директорите, обясни юристът на НЕК Юлиян Желязков.

Оценката на офертите от инвеститора НЕК ще отнеме няколко седмици и това ще става по предишните критерии за цена, премия и разпределението на отговорностите между акционерите, уточниха от държавната компания. Според участници в процедурата по избора на инвеститор досегашните предварителни оферти не предполагат обединяване на двамата предпочетени инвеститори с тримата други кандидати, които са оставения на "стенд бай" режим. Това са чешката CEZ, германската E.ON и италианската "Енел". Ако се стигне до консорциум, то по-скоро ще е между RWE и "Електрабел", коментират експертите от държавната компания.

Не е решено още и дали в договора с бъдещия съакционер ще се резервират за НЕК и частната компания количества от произвежданата от централата електроенергия . Възможно е част от обемите да се дадат на външен купувач. Има вече избран такъв предпочитан купувач в публичната процедура от миналата година, дали ще се сключи с него договор ще стане ясно след контракта по влизането на частника в проекта. Обмислял се обаче и вариант, в който операторът на централата да създаде дружество търговец, което да реализира на пазара тока от централата.

До 4 юни пък трябва да се подпише договорът с избраната банка за структуриране на финансирането на проекта – френската БНП-Париба. Последващото осигуряване на кредитите ще стане на три етапа, като първият е да се изпратят параметрите на финансовия модел на проекта до банките, с които французите работят. На НЕК е даден списък от 67 финансови институции, от които вече се очаква да дадат конкретните параметри на предложенията си със срокове и оскъпяването на заемите. Затова е трудно да се изчисли какви ще са точно лихвите, които ще се плащат от бъдещото дружество оператор и които Касчиев калкулира на 2 млрд. евро.

Възможно е лихвите да са и по-ниски, ако държавата даде още гаранции по проекта. Досега в бюджета са записани гаранции за 600 млн. евро за осигуряване на финансиране от Европейската инвестиционна банка и "Евратом", от НЕК обаче смятали да поискат в бюджета за догодина да се дадат гаранции и за допълнителни суми. Разговорите и с тези две институции ще е част от задълженията на структуриращата банка.

Все още обаче няма окончателно потвърждение от БНП-Париба за подписване на контракта и ако такъв не бъде парафиран в уречения срок, е възможно да се започнат преговори със "Сосиете Женерал", която бе вторият участник в процедурата за структурираща банка , или да се обяви нова процедура.

При нормално протичане на трите фази на структурирането на кредитите, в средата на 2009 г. вече ще е проведен търга за организаторите на финнасирането и ще са избрани водещите организации.

"Атомстройекспорт" предават на партиди техническия проект за централата и ние ги внасяме в Агенцията за ядрено регулиране (АЯР), съобщи пред журналисти главният изпълнителен директор на НЕК Любомир Велков. От началото на май внасяме документацията, последната партида се очаква през юли, допълни той, като уточни, че деветмесечният срок за одобряване на проекта от АЯР започвал да тече от старта на подаването на документите.

От своя страна председателят на адрения регулатор Сергей Цочев независимо от репликата на шефа на парламентарната енергийна комисия Рамадан Аталай, че политиците и обществеността очаквали по-бързо структуриране на проекта, заяви, че в никакъв случай няма да се бърза с одобряването на технологията, защото тя е сложна и е възможно дори това да отнеме повече от предвидения по закон срок.

Вероятно ще се наложи и наемане на външни оценители на проекта на руснаците, тъй като всички на българския пазар по един или друг начин са обвързани с изпълнението му и е налице конфликт на интереси.

От НЕК обаче продължават да твърдят, че са налице всички предпоставки за старт на реалното строителство в началото на 2009 г. Остават и сроковете – края на 2013 г. за първи блок на бъдещата централа и средата на 2014 г. - за втори блок, каза Петър Димитров. Той не подлага на съмнение и нуждата от централата, която бе също оспорена от Касчиев, според когото дотогава ще заработят допълнителни и рехабилитирани въглищни и газови централи и възобновяеми източници.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

49 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Карабел
    #51

    важното е комисионнте да са гушнати.

  2. Крум
    #50

    "Шефът на НЕК призна, че цената ще се оскъпи с около 20 на сто, но това нямало да се отрази върху цените на бъдещата електроенергия"!? Айде бе?Според Касчиев оскъпяването ще е с 5 млрд евро, според НЕК много по-малко. Т.е. няма да е 4 млрд, ами около 6-7-8млрд евро, което като цифра няма нищо общо с 4.ТОВА ОЗНАЧАВА ЧЕ ОН ДЪРЖАВНАТА КОМПАНИЯ НЕК ЛЪЖАТ НАЦИЯТА! А щом лъжат, значи имат интерес! ТОВА СЕ НАРИЧА корупция!

  3. mimi
    #49

    Всички са за затвора и да не изпуснат някой.Играят си с млиарди, но това са нашите пари .

  4. aahasfer
    #48

    дали това миризливо говно димитров е за бесене заедно с другите червени дебили или да му приложим *виетнамска свещ*.

  5. Гаус
    #47

    В началото се говореше за 1 млрд долара а сега руснаците давали само 30 милиона лева.Но и това е голяма тайна.

  6. Иван
    #46

    Зашото излизат златни. То, че ше се простим с най-малко шест милиарда евро е ясно още отсега. Но дано обаче тъпите глави на руските слуги в България разберат, че господарите им са едва четвърти производители на ядрени централи в света и че продават боклуци.

  7. Димитров
    #45

    Нек твърди, че изпълнителя се е съгласил да построи централата за 4 мил. евро, без инфраструктурата както се казва по горе.Твърде вероятно за такъв голям обект да има и непредвидени разходи.Всичките тези пари България ги няма и тя като собственик макар и частичен ще трябва да тегли кредити, които ще връща с лихвите.Е колко ще бъде тогава действителната цена?

  8. kalchomaniq
    #44

    как ще плащамееее......малееееее, не му увря на тоя народ главата че трябва да избира хора обичащи СССР......

  9. kalchomaniq
    #43

    ЧЕ не трябва да избира хора обичщи СССР.......

  10. Наблюдател
    #42

    Писна ми от "познавачи" на материята. Поне някой да бе казал как може да се направи, а то всички обясняват как не може.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.