Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

От Санта Клара до Шордич. Последствията от фалита на SVB се разпространяват по света

Предприемачи от 180 стартъпи предупредиха, че загубата на депозити може да върне сектора 20 години назад

18 коментара
Снимката е илюстративна. Pixabay

Последиците от фалита на 16-тата по големина банка в САЩ Silicon Valley Bank (SVB) започват да се разпространяват по свeта. Основтелите на стартъп компании в района на Калифорнийския залив са в паника дали ще имат достъп до парите си и дали ще могат да изплатят заплати на служителите си. Страховете вече са стигнали до Канада, където кредитният портфейл на банката се удвои през последната година. Подразделението на SVB в Обединеното кралство е на път да бъде обявено в несъстоятелност, като вече е прекратило дейността си и не приема нови клиенти. Междувременно в събота лидерите на около 180 технологични компании изпратиха писмо, призовавайки британския финансов министър Джереми Хънт да се намеси.

"Загубата на депозити има потенциала да осакати сектора и да върне екосистемата с 20 години назад", се казва в писмото, видяно от Bloomberg.

"Много предприятия ще бъдат изпратени в принудителна ликвидация за една нощ.", се казва още там.

Това е само началото. SVB имаше филиали в Китай, Дания, Германия, Индия, Израел и Швеция. Предприемачите предупреждават, че фалитът на банката може да "заличи" стартъпи по света, ако правителствата не се намесят. Съвместното предприятие на SVB в Китай, SPD Silicon Valley Bank Co., се опита да успокои местните клиенти през нощта (петък срещу събота - б.а.), като им напомни, че са операционно независими и стабилни.

"Тази криза ще започне в понеделник и затова ви призоваваме да я предотвратите сега", казват основателите и изпълнителните директори на стартъп компаниите от Обединеното кралство в писмото до Хънт. Сред компаниите, изброени в писмото, са Uncapped, Apian, Pockit и Pivotal Earth.

Хънт е провел разговор с гуверньора на Bank of England за ситуацията в събота сутринта, а по-късно през деня икономическият секретар на Министерството на финансите е организирал кръгла маса със засегнатите фирми, съобщиха от министерството.

Министерството на финансите на Обединеното кралство е започнало да анкетира стартиращи компании, като ги пита колко пари имат на депозит, какъв е приблизителният им паричен поток и какъв е достъпът им до банкови услуги в SVB и извън нея, съобщиха двама души, запознати с въпроса, като помолиха да не бъдат идентифицирани, тъй като информацията не е публична, посочват от Bloomberg. Министерството на финансите отказа да коментира проучването.

Основателите на стартъп компаниите очакваха с нетърпение резултатите от кръглата маса и всякаква информация за това как ще се обработват депозитите им в банката. Тоби Матър, главен изпълнителен директор на базирания в Обединеното кралство стартъп за образователен софтуер Lingumi, държи 85% от паричните средства на компанията си в SVB. Той се опита да прехвърли някои от сметките си, но в събота вечерта не беше сигурен дали това ще се получи. "Това е живот или смърт за нас", казва той. "Преди тези неща изглеждаха толкова обикновени."

Джак О'Мира, основател на лондонския стартъп за геномика Ochre Bio, прекара уикенда в неуспешни опити да прехвърли депозити от SVB.

"Ако няма (правителствена - б.а.) намеса," казва той, "това наистина може да унищожи цяло поколение предприемачески компании."

Както и в САЩ, някои депозити на SVB в Обединеното кралство са застраховани, но не беше ясно кога тези средства ще бъдат на разположение. По-дълбок проблем пред основателите на стартиращи компании е, че сривът на SVB ще задуши бъдещото финансиране от рисков капитал в Обединеното кралство, където бизнесът вече е затруднен от Брекзит.

Американският конгресмен Ро Ханна от Санта Клара проведе градска среща късно в петък, на която присъстваха повече от 600 души, включително основатели на стартъпи, технологични лидери и служители на SVB. Тя продължи повече от 2.5 часа, като основният акцент беше поставен върху малките предприятия, които се опитват да платят заплати в цялата страна в понеделник.

Клиентите на SVB в Калифорния, много от които основатели на стартъпи, стояха в студа и дъжда в петък пред клона на банката на прочутия Санд Хил Роуд в Силициевата долина, чукаха по заключените стъклени врати и се опитваха да накарат представители на Федералната корпорация за депозитно застраховане (FDIC) да отговорят на въпросите им.

Основателка на стартъп за дронове заяви, че тегленето на пари от банката в четвъртък не е минало и че се притеснява как ще плати заплатите на 12-те си служители на пълен работен ден. Опитала се е да се обади на FDIC многократно, "но номерът не отговаря", каза тя.

Друг клиент отбеляза, че е трябвало да донесе бутилка уиски, докато чакат. В опит да получи повече информация от представител на Федералната корпорация за гарантиране на депозитите (FDIC) той каза: "Поставете се на наше място". Представителят се извини, преди да затвори отново стъклената врата.

Някои от представителите на стартъпите се опитват да предложат временни решения. Uncapped, британски стартъп в областта на финансовите технологии, който отпуска заеми на други стартъпи, заяви, че стартира програма за спешно финансиране, за да помогне на компаниите да посрещнат заплатите и други задължения, както и по-дългосрочни мостови заеми, за да помогне с оборотния капитал.

Александър Фицджералд, основател на широколентовия стартъп Cuckoo и бивш служител на Министерството на финансите, отбелязва, че финансите на британските стартъпи вече са напрегнати поради забавянето на пазара на финансиране с рисков капитал.

"Британските стартъпи се нуждаят от бърза намеса на Министерството на финансите", каза той.

Базираната в Торонто фирма за рекламни технологии AcuityAds Holdings Inc разкри в събота, че има депозити в размер на 55 млн. долара в SVB, което представлява повече от 90% от паричните ѝ средства. Фирмата спря търговията с акциите си в петък след спад от 14%, позовавайки се на "развоя на ситуацията" с Silicon Valley Bank.

В Канада звеното на SVB Financial Group отчете 435 канадски долара (314 млн. щатски долара) обезпечени заеми през миналата година, което е двойно повече от 212 млн. канадски долара година по-рано, показват регулаторните документи. Сред клиентите му са доставчикът на софтуер за електронна търговия Shopify Inc. и фармацевтичната компания HLS Therapeutics Inc. според предишно изявление на банката.

*Шордич е квартал на Лондон, в който са ситуирани редица стартъп компании

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Георги Съдиев
    #18

    Разни КОЧОВЕ, които мислят с рогата си си мислят, че работат е проста, не им е ясно от къде системата се разчупи. От санкциите драги кочо, от санкциите. Кризата ОЩЕ НЕ Е ЗАПОЧНАЛА, ала ще започне. Натъкмената от ФЕД система работеше в полза за тези зад ФЕД разбира се. Винаги, когато политиците се намесят в икономиката СЕ ПОЛУЧАВА УДАР във финансовата система и ще трябва време, понякога 5-6 години, докато финансиите не се понаместят. Та драги ми Кочо, това е положението. ПОЛИТИЧЕСКИТЕ санкции на запада разклатиха системата. Очаквайте много изненади. Такива, че войната в Украйна ще ви се види лош филм.

  2. Milanova Magda
    #17

    Защо толкова шум , фалирането на каквото и да е , е част от развитието на капитализма. Нека фалират!

  3. Кочо
    #16

    Та така. В Русия банки не фалират. Фалира цялата държава, защото там независими от държавата банки няма. Исторически доказано.

  4. Кочо
    #15
    Отговор на коментар #9

    Кога останалият/западен свят е фалирал досега? За Русиятя последният път беше 1989. По-редният беше когато евнухът Ленин заграби властта и анулира всички руски задължения към западния свят. Да не продължавам още назад.

  5. Mz/X
    #14

    Защо не фалират санкционираните руски банки, а фалират санкциониращите западни банки. Някой може ли да обясни ? Може би защото - Ex oriente lux.

  6. Коментарът е изтрит в 15:43 на 8 октомври 2023 от автора.
    #13
  7. Kruger
    #12
    Отговор на коментар #11

    Санкциите са за да нямат достъп терористите до технологиите и парите на цивилизования свят. Иначе Русия и преди тях винаги си е била трети свят, без никакъв принос и значение за икономическия и технологичен прогрес. Какви банки, какви иновации, какви инвестиции в руската кочина! Горна Волта с ракети:) Наливайте се с шампоан в землянките и чакайте империалистите да изгният:)

  8. Коментарът е изтрит в 15:43 на 8 октомври 2023 от автора.
    #11
  9. Kruger
    #10
    Отговор на коментар #9

    И габонска няма. Какво става в третия свят няма никакво значение за цивилизацията.

  10. Коментарът е изтрит в 15:43 на 8 октомври 2023 от автора.
    #9

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.