Срокът за разглеждането на преписките за помилване е намален от три на един месец, съобщи вицепрезидентът Магарита Попова.
Според нея процедурата по помилването е значително по-ефективна със създаването на новата структура в администрацията на президента с щатни експерти и ясни правила за работа на комисията по помилването.
В петък Маргарита Попова се срещна с директори на места за лишаване от свобода от цялата страна, съобщиха от пресслужбата на държавния глава.
Първият публичен отчет за дейността на комисията от учредяването ѝ до момента ще бъде представен на 9 април.
"Публичността в дейността на Комисията по помилването ще помогне за преодоляването на подозренията и ще осигури спокойствие и стабилност в обществото по отношение на въпросите на помилването, тъй като до момента работата на комисията не е била прозрачна", каза Попова.
Предстои експерти на комисията да посетят местата за лишаване от свобода и да се срещнат с експертите, които имат отношение към преценката на състоянието на лишените от свобода, предложени за помилване. По този начин ще бъде подобрено взаимодействието между администрациите на затворите и експертите на президентската администрация, които предлагат на вицепрезидента мотивирани становища по всеки отделен случай.
Целта на всички съвместни усилия е да се установи пряка и съдържателна комуникация между институциите, а политиката по помилването да стане прозрачна и разбираема, каза от своя страна председателят на комисията по помилването д-р Ива Пушкарова.
В края на май президентската администрация ще бъде домакин на кръгла маса, на която публично ще бъде дискутиран институтът на помилването в България и неговият статут в момента.
Другите членове на комисията са доц. Владимир Велинов, специалист по съдебна психиатрия, проф. Юлия Бояджиева, която вече е била член на комисията в периода 1994-2010 година, и проф. Снежана Начева, бивш конституционен съдия.
В комисията ще има и един непостоянен член на ротационен принцип за срок от 3 до 6 месеца. Той може да е член на Правния съвет към президентството, юридически секретар или съветник. Като такъв член първа в комисията влиза Петя Дянкова, юридически секретар на президента Росен Плевнелиев.
Въпросът с помилванията бе повдигнат след края на мандата на президентската двойка Първанов-Марин, които за десетте си години на "Дондуков" 2 отказваха публична информация по темата.
За 10 години на "Дондуков" 2 бившият вицепрезидент Ангел Марин на своя отговорност е подписал укази за частично или пълно помилване за 49 души, въпреки мотивирания отказ на комисията по помилванията в президентството. Общо по време на двата мандата на Георги Първанов и Ангел Марин са помилвани 529 души. От тях 232 случая са на осъдени за убийство.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент