Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Отделете повече пари за съдебната система

0 коментара

Една от основните пречки пред присъединяването към Европейския съюз е недостатъчното финансиране на съдебната система. Необходимо е да се увеличи финансирането на ключови административни функции и на съдилищата в България, препоръча Даниел Хол от Националния център на щатските съдилища. Американски експерти по реформата в съдебната система днес участваха на еднодневен семинар за работата на Висшия съдебен съвет.

Възможно е някои съдилища в страната да бъдат закрити заради липса на средства да си платят сметките за телефон или пощенски разходи, съобщи в същото време заместник министърът на правосъдието Меглена Тачева. За 2000 г. за съдебната система са отделени 1.49 % от републиканския бюджет, а през миналата година този процент бе 1.35, посочи говорителят на ВСС и председател на Софийския окръжен съд Нели Куцкова. По думите ѝ е възможно през втората половина на тази година да бъдат отпуснати допълнителни средства за съдебната система, но това ще зависи от изпълнението на бюджета. За съдебната система в САЩ се отделят около 2-3 на сто от държавния бюджет, сравни съдия Куцкова.

Американските експерти препоръчаха Висшият съдебен съвет да разшири своята администрация, за да не си губи времето с дребни проблеми и да се фокусира само върху стратегическите решения за съдебната политика.

Структурата на Висшия съдебен съвет трябва да се трансформира в мениджърска група, която трябва да планира стратегически, да взима важните решения, да контролира персонала в съдебната система и да осъществява връзките на тази система с останалите власти в държавата, препоръчаха американските лектори. Според тях основна пречка за недостатъчно ефективната работа на ВСС е, че 25-мата му членове се занимават с всякакъв вид дейност - от обсъждане на доставки на компютри за нуждите на съвета до подготвянето на бюджета на съдебната система.

В администрацията на ВСС трябва да бъдат назначени различни специалисти - финансисти, експерти по информационни технологии и др., които да подготвят проектите на решения и те само да бъдат одобрявани от висшите магистрати, обясни на пресконференцията след семинара Лорънс Витер от Американската агенция за международно развитие. Той участва в проекта за развитие на съдебната система и в подготовката на промените в закона за съдебната власт. В администрацията на ВСС трябва да работят и специалисти, които да се занимават с управлението на съдебната система и подготвяне на бюджета, е друга препоръка за подобряване работа на ВСС.

Американските експерти препоръчват да се създаде и централизирана компютърна база данни, в която да се пазят досиета на всички магистрати в страната. Тя може да се ползва от ВСС и от министерството на правосъдието при назначаване, понижаване или освобождаване на съдии, прокурори и следователи. Още през миналата година Американската агенция за международно развитие е предоставила на правосъдното ведомство безплатен софтуер за създаването на такава система, но до момента програмата не е използвана.

Витърс отказа да коментира конкретни разпоредби от промените в закона за съдебната власт. Той заяви единствено, че е впечатлен от сериозната работа на правосъдното министерство. По думите му най-важното е, че при подготовката на промените в закона са използвани становища на представители на самата съдебна система. "Не може да се очаква, който и да е законодателен акт да породи единодушно одобрение", добави американският експерт.

Първото четене на промените в закона за съдебната власт е включено в дневния ред на парламента за тази седмица.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.