Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Отлични финанси на държавата отчете отиващият си кабинет

Приходната агенция обяви 2016 г. за най-успешната в историята си

7 коментара
Отлични финанси на държавата отчете отиващият си кабинет

Националната агенция за приходите (НАП) обяви в петък 2016 г. като най-успешната в 11-годишната си история, а Министерството на финансите излезе с дълъг списък от успехи в очевиден опит да отчете не само отминаващата година, но и двугодишното управление на ГЕРБ. От данните излиза, че управляващите оставят страната в отлично финансово състояние.

"2016 г. е годината с най-успешни резултати в Национална агенция за приходите и е категоричен успех за екипа на НАП. Агенцията я отбелязва като най-силната на ниво резултати и като най-удовлетворяваща на ниво доверие от гражданите и постижения за екипа на НАП", се отбелязва нескромно в отчета на институцията.

1.9 млрд. лв. повече от данъци и осигуровки

Тази година данъчните очакват да съберат 17.6 млрд. лв. от данъци и осигуровки, което е с 1.9 млрд. лв. повече от 2015 г. и с над 3.5 млрд. лв. повече спрямо 2014 г., т. е. с над 25% повече приходи. "Подобен резултат не е постиган в историята на НАП", твърдят от агенцията.

Агенция "Митници" е малко по-скромна и не отчита исторически успехи, но отбелязва, че е събрала 8.2 млрд. лв., което е с едва 2.8% или 230 млн. лв. повече спрямо 2015 г. и представлява преизпълнение на годишния план с 4% или 317 млн. лв.

От данните за изпълнението на бюджета в последните месеци наистина се вижда по-добра събираемост на данъчно-осигурителните приходи спрямо плана, но засега не сочат революционен ръст, който да говори за грандиозна борба с контрабандата, каквато си опитваше да си припише премиерът Бойко Борисов през цялата година.

От последния подробен отчет, който е към края на октомври, става ясно, че от около 1.3 млрд. лв. заложено увеличение на данъчно-осигурителните приходи за 2016 г. в края на десетия месец постигнатият ръст надминава 1.7 млрд. лв. Тоест преизпълнението на плана към края на октомври е било с общо около 400 млн. лв.

От заложени 320 млн. лв. повече приходи от ДДС към края на десетия месец на годината са събрани с 613 млн. лв. повече. При акцизите е заложен ръст от 181 млн. лв., а е реално постигнат 281 млн. лв. към края на октомври.  

Като един от най-големите си успехи през годината от НАП отчитат кампанията си по Черноморието през лятото, заедно с МВР и митниците. Резултатът е увеличение на приходите на дирекциите във Варна и Бургас с 40 млн. лв. и ръст на регистрираните касови апарати с 10%. За същия период отчетеният оборот е нараснал с над 200 млн. лв. От агенцията обещават подобен подход да ползват и през зимния туристически сезон.

По отношение на ревизионната дейност няма особена промяна. Разкритите неплатени данъци и осигуровки при ревизии са за близо 1.8 млрд. лв. - резултат, сравним с нивото от последните две години.

Няма особена промяна и при плащането в срок – 83% от декларираното от данъкоплатците е платено в срок, което е ръст от 0.9% в сравнение с 2015 г. Събрани са със 118 млн. лв. повече просрочени задължения до края на ноември в сравнение с миналата година.

НАП се хвали и със социологическо проучване на Българската стопанска камара, според което данъчната агенция е институцията в България с най-голямо доверие на гражданите.

Бюджетът за пръв път от осем години е на плюс

Министерството на финансите отново изтъква, че за пръв път от 2008 г. насам бюджетът на държавата ще приключи на излишък, което е значително подобрение спрямо заложения дефицит от 2% от БВП. Към края на ноември "плюсът" в хазната възлизаше на близо 3.5 млрд. лв., а по информация на Mediapool към края на годината той ще е поне 700 млн. лв. – 800 млн. лв.

Ведомството на Владислав Горанов се хвали и с рекорден фискален резерв, който ще остави на служебното правителство. В края на ноември резервът е 14.3 млрд. лв., което заедно със заема за Фонда за гарантиране на влоговете в банките прави буфер от близо 16 млрд. лв.

Затова догодина няма да се теглят нови заеми от международните пазари, а емисията "Дянков" през юли в размер на 1.86 млрд. лв. ще бъде покрита с пари от резерва. 2017 г. се очаква да е и първата от началото на финансовата криза, в която дългът на страната ще намалее.

През 2016 г. е поет нов държавен дълг в размер на 4.4 млрд. лв. В края на годината се очаква размерът на задълженията да възлезе на 25.8 млрд. лв. при предвиден максимум в закона от 26.6 млрд. лв.

Екипът на Владислав Горанов се хвали още с растящ икономически растеж, успешни проверки в банковия сектор, със старта на механизма за финансово оздравяване на закъсали общини, а също и с въвеждането на централизирано електронно възлагане на част от обществените поръчки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. daskal
    #7

    Тези хвалби ме връщат в соца, когато Партията отчиташе само непрестанни успехи. И тогава бяхме деветата дупка на кавала в Европа. И днес пак сме на дъното. НАЙ: бедни, болни, недоволни и отиващи си като нация. Това също е статистика, нали?

  2. Kiko
    #6

    Тия от НАП, да си сменят дилъра.....

  3. marij
    #5

    Уж успехи,а гражданите тънат в немотия, безпътие и всеки 8-ми мисли за самоубийство. От елитните гимназии НИТО ЕДИН не остава в България нито да учи, нито да работи. Но пък депозитите в банките растели...чии?????????

  4. т€еритория на Мики Маус
    #4

    Около 31.08.2016г Медияпул писа, че бюджета е на плюс, заради забавени инвестиционни разходи за 5 млрд лв. Има ли данни към момента, колко са планираните в бюджет 2016, но неосъществени инвестиционни разходи? Благодаря!

  5. Milenca
    #3

    ДБ със заеми ли го пълнеха? (нисколихвени)

  6. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #2
  7. Лизи Гугуткова
    #1

    Бюджетът е добре, но не заради битката с контрабандистите... Приходната част е супер. В разходната не се усвоиха достатъчно европари /само-5-6%/ н от еврофондовете в новия програмен период отчита България. По различните програми България успя да се пребори да получи между 2014 и 2020 г. финансиране на обща стойност 16.4 млрд. евро. Затова тази година останаха неизхарчени средствата за съфинансирането.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.