Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Отношенията

0 коментара

Изненадващото отлагане на посещението на иранския външен министър в Москва отразява стремежа на Русия да съчетае желанието си за по-тесни връзки с Вашингтон със своите интереси в сферата на икономиката и сигурността в Иран.

Дипломати и аналитици в Москва си блъскаха главите над внезапното решение на Камал Харази да отмени дълго планираната визита. Според някои вестници обаче тази стъпка е резултат от натиска, оказан от посетилия Русия американски заместник-държавен секретар Джон Болтън /отговарящ за контрола върху оръжията- бел. на mediapool.bg/. Във вторник той даде израз на раздразнението на Вашингтон заради тесните връзки на Москва с една държава, която САЩ смятат за част от "оста на злото". Американците казаха на Владимир Путин кои са му приятелите, подчерта Комерсант в статията си на първа страница.

Според други наблюдатели Москва вероятно е решила, че ще бъде нетактично да се подпише ново споразумение за сътрудничество с Иран по време на посещението на Болтън и е подтикнала Харази да отмени пътуването си.

Путин се опита да обвърже Русия със Запада, предлагайки сериозна подкрепа за американската война срещу тероризма след атентатите от 11 септември.

Преди дни той лиши вицепремиера Иля Клебанов от контрола му над министерството на атомната енергия, което е една от институциите, отговарящи за ядрения износ за Иран.

Това може би е израз на желанието му да не влиза в сблъсък с Вашингтон, макар Сергей Марков, външнополитически редактор в свързаната с Кремъл уебстраница strana.ru, да твърди, че не е ясно дали двете събития са свързани.

Руски представители са разтревожени от едностранния подход на Вашингтон, който пренебрегна опасенията на Москва за сигурността и противоракетната отбрана и нейните икономически интереси.

Ако Съединените щати искат истински стратегически съюз с Русия, той трябва да бъде толкова изгоден, че Москва да се откаже от връзките си с Иран, казва Марков. Това означава да се отворят западните пазари за руските оръжейни фирми.

Макар такава сделка да не е постигната, имаше преговори Русия да бъде наградена за подкрепата си за Афганистан с увеличаване на американския внос на руски суров петрол - въпрос, който представители на двете страни обсъдиха в сряда в Москва.

Виктор Кременюк, заместник-директор на Института за САЩ и Канада, твърди, че Москва не е готова да прекрати изгодните си договори с Иран за износ на ядрена енергия и оръжия.

По-рано този месец Путин се обяви срещу включването на някои държави в "черни списъци", а в сряда високопоставен руски представител отново отхвърли американските обвинения, че Москва помага на Иран за разработването на балистични ракети и ядрени оръжия. Шефът на Руската космическа агенция Юрий Коптев заяви, че макар Съединените щати да са изразили опасения по този въпрос, те не са представили никакви доказателства.

Русия трябва да намери начин да постигне баланс между отношенията си със Съединените щати и с Иран, смята Кременюк. Според него Москва има многобройни причини да поддържа добри връзки с Иран. Сред тях са изгодният договор за ядрена централа в Бушехр, сделката с Иран и други крайбрежни държави за каспийския нефт, и несигурната ситуация в Афганистан.

Господин Буш трябва да разбере, че нито руснаците, нито европейците са готови да жертват отношенията си с Иран просто защото американският президент настоява за това, заявява Кременюк.

Според Марков Вашингтон трябва скоро да замени антииранската си риторика с предпазлива дипломация с умерените ирански лидери.

Във време, когато конфликтът с Ирак изглежда неизбежен, да се комбинира той с конфликт с Иран би било крайно опасно в политическо отношения, смята Марков. По думите му това може да разпали кюрдския национализъм, което ще дестабилизира намиращия се в съседство американски съюзник Турция, както и нефтените пазари.

Но непосредствените перспективи това да се случи изглеждат незначителни. Във вторник Болтън даде да се разбере, че Вашингтон е разгневен от изтичането на ракети и ядрени технологии от Русия за Иран. Според него обаче е много важно, че Русия, Съединените щати и Западът имат еднакво отношениe към въпроса за разпространението на ракетни и ядрени технологии.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.