Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Отношенията Русия - САЩ през 2002 година

0 коментара

Изминалата 2001 година беше забележителна в отношенията между Русия и Запада. Тя не започна много обещаващо - в САЩ дойде на власт ново правителство, в чиито приоритети Русия очевидно не заемаше първо място. Но срещата между президентите Буш и Путин през юни в Словения придаде нова динамика на тези отношения.

Двамата президенти откриха, че много си приличат. И двамата станаха президенти в резултат от невероятни събития. И двамата са прагматични политици, готови да решават острите въпроси и да градят нови отношения на сътрудничество между двете страни, не обременени от наследството на студената война.

След събитията на 11 септември това обнадеждаващо начало получи развитие. Путин енергично подкрепи ответните мерки на Запада на действията на терористите, в резултат от което се затвърди обещанието на Буш, дадено в Любляна, да положи сериозни усилия за сближаване. И макар наблюдателите да възприеха с разочарование срещата в Тексас, тя въпреки това положи основата за напредък към разрешаването на редица проблеми.

Но в края на годината резултатите от усилията на двамата президенти по три критично важни направления не могат да бъдат оценени еднозначно.

Първо, това се отнася за ядреното оръжие и "новите стратегически отношения", предложени от САЩ. Очевидният напредък към взаимно разбирателство по въпроса за съкращаването на нападателните оръжия се придружава с разногласия за бъдещето на Договора за ПРО и за решението на САЩ да излязат от него.

Второ, това се отнася за системата за сигурност в Европа. Напредъкът към нов форум Русия-НАТО във формат "двадесет" се придружава от противоположни становища за разширяването на НАТО с включването на прибалтийските държави.

Трето, тясното сътрудничество в борбата срещу международния тероризъм и кампанията срещу Ал Каида и режима на талибаните в Афганистан се придружават с постоянно разминаване в оценките и политиката спрямо Ирак, Иран и проблема за разпространението на оръжието за масово унищожение.

През 2002 година тези проблеми трябва да започнат да се решават. И от това как ще върви този процес ще зависят перспективите на дългосрочното партньорство между Русия и Запада.

Успешното решаване на тези въпроси би довело до реален напредък към целта - интегриране на Русия в Евроатлантическата система. Президентите на Русия и САЩ недвусмислено потвърдиха, че именно това е тяхната цел - и този факт стана едно от важните постижения на 2001 година. Но и в Русия, и в САЩ постигането на тази цел среща съпротивата на вътрешните консервативни сили и непредсказуемостта на международните събития, например в Близкия изток и Южна Азия.

Следователно постигането на тази цел ще зависи в голяма степен от решителността на Буш и Путин да следват начертания курс, дори в разрез с мнението на някои от водещите си съветници. През 2 002 година двамата президенти ще бъдат изправени пред кръстопът и изборът на пътя може да се окаже не по-малко съдбоносен, отколкото това беше след завършването на студената война.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.