Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Отвориха офертите на двамата кандидати за изграждане на електронно правителство

13 коментара
Отвориха офертите на двамата кандидати за изграждане на електронно правителство

Близо 5 млн. лв. без ДДС е предложена от компания “Хюлет Пакард – България” за изграждане на интеграционната система на електронното правителство. Втората фирма, подала оферта - “Сименс бизнес сървисиз” - е предложила цена малко под 4 млн. лв. без ДДС. Това стана ясно във вторник, когато бяха отворени офертите на участниците в търга на Министерството на държавната администрация и административната реформа (МДААР) в присъствието на министър Николай Василев.

При отварянето на офертите Василев обяви, че правителството било готово да плати за изграждането на електронното правителство до 6 млн. лв.

И двамата кандидати преминават на следващия етап на оценяване. Предстои да стане ясно в следващите дни коя от двете компании ще вземе поръчката.

Търгът е силно оспорван от Българската асоциация за информационни технологии (БАИТ). Според неговите членове процедурата е била така изготвена, че да толерира един определен кандидат и това е “Хюлет Пакард – България”. От БАИТ дори изпратиха писмо до премиера Сергей Станишев с протест срещу начина на провеждането на търга. Проблемът бе представен и пред Съвета за икономическо развитие (СИР), който обаче се въздържа да вземе отношение, но проведе “ползотворна” дискусия по проблема.

На всички административни структури ще бъдат дадени 2170 електронни подписа на обща стойност 118 хил. лв., съобщи още министър Василев. Според него конфликт по обявяването на търга за тази поръчка няма, защото са били подадени оферти от трите фирми, които се занимават с електронни подписи./

Николай Василев каза още, че държавната администрация имала все по-голяма нужда от лицензиран софтуер и по съществуващия договор с Майкрософт, сключен от предишния министър на държавната администрация Димитър Калчев, щели да бъдат закупени още 12 хиляди лиценза за софтуер на Майкрософт.

Нуждите сега са от 60 хиляди лиценза , а не от 48 хиляди както е било по времето на Калчев, обоснова се Василев.

Цената на 12-те хил. лиценза щяла да бъде по-ниска от платената преди 2 години заради по-евтиния долар, пък и поради други причини. От БAИТ обаче отправиха обвинения, че администрацията няма нужда от повече лицензи, защото на практика в някои нейни структури, като в НАП, например, е имало съкращения на щатовете.

Майкрософт са решили при предоставянето на тези 12 хил. лиценза да дадат възможност на държавните служители да си ги инсталират безплатно вкъщи.

На упреците, че всичко това излиза много скъпо на държавата, Николай Василев каза, че един държавен служител струва на бюджета годишно около 10 хил. лв. и постави въпроса дали този служител би бил толкова ефективен, ако няма компютър. 

Oт БАИТ обявиха, че в сряда ще направят изявление пред медиите защо считат за опорочен търгът за изработка на електронно правителство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Няма да е HP
    #14

    Ники симпатизира на Сименс бизнес сървисиз.

  2. МукДоналдс
    #13

    ами, ами! НР ще си вземат тоя търг. Нюки Василев здраво е хлътнал по Саша Васева-Безуханова.

  3. Свилен
    #12

    Саша Безуханова, директорката на Хюлет Пакард за България прекарва най-доходоносните поръчки през частната си фирма

  4. Няма да е HP
    #11

    Само така изглежда, ама зад малкия стоят други които искат да спечели СБС

  5. Shtatelen
    #10

    Samo da pripomnja, che v Germanija reshiha da polzvat Windows v dxrzhavnata administratsija, samo ako ne mozhe da se polzva Open Source. Linux vze mnogo zdavi pozitsii. V BG obache pravitelstvoto, kakto i v US, e podvlasno na BIG BUSINESS. Zatota i shte kupuvat licenses.

  6. МукДоналдс
    #9

    Сливене, коя е частната фирма на Безуханова?само говорите глупости, за да се намирате на приказка!

  7. McPhisto
    #7

    Има една фирма CNSys - виж кой я ръководи и ще ти стане ясно :)

  8. ss
    #6

    chetete obshtestvo.net

  9. CNSYS
    #5

    a imashe i edni ofshirki v lihtenshtain ...

  10. Сашо
    #4

    Да се използва корпоративен софтуер за каквито и да са държавни функции е равносилно на измамничество, най-меко казано. Вижте само какво стана с президентските избори в щатите през 2000 и 2004 г. Хората отдавна използват open source.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.