Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Овчаров: АМБО е “доста по-проблематичен” от Бургас-Александруполис

51 коментара
Овчаров: АМБО е “доста по-проблематичен” от Бургас-Александруполис
Подкрепяният от САЩ проект АМБО е “доста по-проблематичен” от руския Бургас-Александруполис, смята министърът на енергетиката Румен Овчаров (БСП). Споразумението (конвенция) за първия проект бе подписано в края на януари, а за втория – на 15 март. Пристанище Бургас е входна точка и транзитна територия за двата трансбалкански петролопровода, единият от които ще достига през Македония до албанското пристанище Вльора, а другият – до гръцкото Александруполис.

В петък Овчаров заяви пред Инфо радио, че АМБО “е доста по-проблематичен и от гледна точка на доставките на петрол, и от гледна точка на финансиране”.

Министърът Овчаров, който наскоро се завърна от посещение в САЩ, каза, че там няма негативно отношение към Бургас-Александруполис, макар да искат да видят изграден и АМБО.

Овчаров отрече да е търсил финансиране от САЩ и по-специално от “Ексимбанк” за българския дял в Бургас-Александруполис като коментира: “Mediapool  го измислиха отнякъде, не знам точно откъде”.

Идеята да се търси финансиране от “Ексимбанк” за Бургас-Александруполис е още на предишното правителство и по информация на Mediapool от отлично запознати източници, министър Овчаров се опитал да осигури такова по време на посещението си в САЩ. Засега обаче е получил отказ, тъй като става дума за проект, в който мажоритарен дял има Русия.

София обаче не губи надежда, че може да привлече за руския проект американската компания “Шеврон”, която е мажоритарен собственик на Каспийския тръбопровод.

“До голяма степен развитието на проекта Бургас - Александруполис е функция и от разширяването на този Каспийски тръбопровод, така че "Шеврон" проявява интерес и в двете посоки, каза министър Овчаров.

Президентът на АМБО Едуард Фергюсън каза по-рано тази седмица пред Mediapool, че “името на “Шеврон” в този проект (Бургас-Александруполис –б.р.) означава само едно - руснаците нямат петрола, който “Шеврон” има и не могат да получат кредит за проекта, освен ако някоя голяма западна фирма не застане зад него”.

“Ако няма петрол за Бургас - Александруполис, още по-малко ще има за АМБО, така че колегите от АМБО не би следвало да противопоставят двата петролопровода”, коментира по този повод Овчаров.

Според него “Шеврон" има интерес от дялово участие в Бургас – Александруполис,  както и за регионален LNG терминал на гръцкото средиземноморско крайбрежие, “за да могат да се  диверсифицират доставките на руски природен газ евентуално за целия регион, а не само за България”.

Министърът каза още, че не е сигурно какъв нефт ще бъде осигурен за Бургас- Александруполис, но “това ще си бъде отговорност преди всичко на трите руски компании”.

“България ще реализира големи икономически придобивки” от Бургас- Александруполис, каза Овчаров и уточни: “Ггарантираме доставките си, гарантираме потоците, гарантираме икономическите приходи, гарантираме участието на български фирми”.

Той каза, че от българска страна е направен компромис по отношение на дяловото участие, след като първоначално се обсъждаше трите страни да си поделят по 33%, а в крайна сметка Русия взе 51% от петролопровода, а България и Гърция си поделиха по 24,5%. Друга отстъпка е за Универсален терминал – Бургас, който трябваше да бъде българска собственост и да е общ вход както на петролопровода до Александруполис, така и на този до Вльора. Миналия месец България се отказа от общата входна инфраструктура, а терминалът на Бургас – Александруполис ще бъде контролиран от Международната проектна компания, в която Москва има мажоритарен дал.

Според Овчаров обаче “може да се приеме, че и руската страна е направила определени компромиси, тъй като в определени моменти там желанието беше за почти 100 процента участие”.

Преките ползи за България от Бургас-Александруполис ще са между 35-40 млн. долара годишно от транзитни такси, заяви в петък пред парламента министърът на регионалното развитие Асен Гагаузов, който преди ден положи подпис върху споразумението за проекта заедно с руския и гръцкия си колега.

Така Гагаузов потвърди първоначалната цифра за размера на приходите и внесе яснота след разминаването, което се получи между цитираните изявления на премиера Сергей Станишев и руския президент Владимир Путин. Станишев каза, че ще получаваме “стотици милиони долари” годишно от транзитни такси, а Путин посочи ”десетки милиони”.

Министър Гагаузов заяви в петък, че българската държава не поема икономически рискове, тъй като за участието в проекта няма да бъдат необходими средства от държавния бюджет. На българските фирми се гарантира участие в проектирането и строителството на петролопровода,  както и в транспортирането на нефта до Черно море и крайните потребители. Очаква се да бъдат разкрити близо 1000 работни места.

Трасето на тръбата най-вероятно ще преминава през територии от европейската екологична мрежа Натура 2000, но не и през територии с по-висока степен на защита, каза Асен Гагаузов. Той обеща проектът да бъде съобразен с изискванията на екомрежата за изработване на ОВОС и обсъждания с екологични и други организации, както и с всички изисквания на националното и европейското законодателство.

В четвъртък руският президент каза, че ако се налага, маршрутът на тръбата ще бъде коригиран.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

51 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Паметлив
    #53

    Още при посещението на Овчаров в САЩ стана ясно, че е пратен там от Путин, за да лобира Шеврон да се включат в руската тръба до Гърция.Путин така ще забие окончателно американския проект Бургас-Вльора и ще насочи каспийския нефт към руската тръба, като сложи ръка върху преноса му. Иначе това си бяха преговори мужде Гусия и Гърция, в които Русия осигури важни дивиденти за гърците.България никой не я пита, разбира се.

  2. Вл.Владимирович
    #52

    Олекна ли ти, Руменчо? Кажи си всичко - ако може свъсем да го от*бем тоя АМБО, че за какво ни е, като Масква и матушка Раша немат файда от него?!Ега и боклуците червени...

  3. алф
    #51

    Според Овчаров обаче “може да се приеме, че и руската страна е направила определени компромиси, тъй като в определени моменти там желанието беше за почти 100 процента участие”.

  4. Ена
    #50

    Създава проблеми на Путин и лакеите му.

  5. чичо Ви
    #49

    Естествено е Овчаров да не харесва АМБО - там далаверата ще е почти невъзможна. Що се отнася до финансирането и нефта - то и руско-гръцкия проект няма осигурени такива - нали се досещате, че никоя сериозна банка няма да даде пари ако не е изработен и одобрен ОВОС. Путин вече си показа намерениятя - заявявяйки, че резервоарите в Бургас ще са пълни с 600 000т. нефт и при спешен случай той може да бъде използван от България - алооо, товарищ , тоя нефт да не е на баба ти, кой ти дава право да го раздаваш???? Не приключихме ли с ленинизЪма???Този начин на мислене, както и последвалото българско мълчание е изключително опасен.ХОРА БДЕТЕ!!!!!

  6. stefan, us
    #48

    .за това че си руска подлога. Всичко се помни и е документирано. Един ден някой ще те даде на съд.

  7. Хехе
    #47

    Тръбата Бургас-Дедеагач би била изцяло на Българска територия, съответно на територия на НАТО и ЕС. Това е руски проект, нагъл какно обикновено и икономически тъп както обикновено.Най-вероятно е въобще да не го бъде или да стане модифициран проект на НАТО, ако изобщо го бъде.Няма място за руски диктат на територията на държава от НАТО, нито за руски охранители на руска тръба там.Освен това е икономически тъпо да се доставя нефт по този начин в Бяло море при възможността нефтът да отива направо към

  8. Каспичан
    #46

    Изтрезнейте всезнайковци!Какви тръби каква Б-я, всеки си гледа от Великите, геополитическите интереси.Няма биг брадър на запад и на изток, а че някойси РМ Офчаров смята,че проекта АМБРО е неизгоден икономически-финансово е чиста демагогия.Ясно е,че американците ще искат да минава през т.н. Западни Балкани още не са свършили с ликвидирането набивша Юго, а и албанците са непредсказуеми, да не говорим за Косово и Македония където е и трасето на тръбата. Евала на гърците -малки но със самочувствие канто нация и държава, а не поплювковци като нашите политици!

  9. Хехе
    #45

    "Изтрезнейте всезнайковци!Какви тръби каква Б-я, всеки си гледа от Великите... Евала на гърците -малки но със самочувствие канто нация и държава, а не поплювковци като нашите политици!"Вашите политици са москвички мекерета. В Гърция също има, но по-малко.България е в Европа и в НАТО. Изтрезнявай и свиквай.

  10. пич
    #44

    също е достоен да заеме позиция в комисията по досиетата. Той е същата отрепка като Константинов. Двамата ще си паснат прекрасно. Аз не виждам какво толкова се възмущава от ага Доган. Та нали и Доган е бунтар като Чоли.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.