Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Oxfam: Състоянието на десетте най-богати хора в света се е удвоило по време на пандемията

14 коментара
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Състоянието на десетте най-богати хора в света се е увеличило двойно от началото на коронвирусната пандемия – от 700 милиарда до 1.5 трилиона долара или средно с 1.3 милиарда долара на ден, посочва в свой доклад неправителствената организация Oxfam - асоциацията на благотворителни организации, бореща се с глобалната бедност.

Междувременно се очаква над 160 милиона души да се окажат под прага на бедността, според доклада "Неравенството убива", публикуван в понеделник преди оповестяването на програмата на Световния икономически форум в Давос.

Oxfam определя неравенството като "икономическо насилие" и твърди, че то има връзка с измирането на 21 000 души всеки ден заради липса на достъп до здравеопазване, глад, климатични промени и пр.

В същото време богатството на милиардерите е нараснало по време на пандемията повече, отколкото в предходните 14 години.

Oxfam отбелязва, че калкулациите ѝ за богатството се базират наличните най-актуализирани и пълни данни. Организацията е използвала и класацията на милиардерите, направена от американското бизнес списание "Форбс".

Според списъка на "Форбс" десетте най-богати хора в света са: главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск, основателят на Amazon Джеф Безос, основателите на Google Лари Пейдж и Сергей Брин, основателят на Fаcebook Марк Зукърбърг, бившите главни изпълнителни директори на Microsoft Бил Гейтс и Стив Болмър, бившият главен изпълнителен директор на Oracle Лари Елисън, американският инвеститор Уорън Бъфет и собственикът и изпълнителен директор на френската компания за луксозни стоки LVMH Бернар Арно.

Според доклада все по-големите икономически, полови и расови неравенства, както и неравенството, което съществува между страните, унищожава света, в който живеем.

"Това не е въпрос на случайност, а на избор. "Икономическо насилие" се извършва, когато структурните политически избори са направени в услуга на най-богатите и най-могъщи хора. Това причинява пряка вреда на всички нас и на най-бедните, жените и момичета и най-вече на расовo разделените групи", пишат авторите на документа.

"Никога не е било толкова важно, колкото сега, да започнем да поправяме неправдите от това непристойно неравенство чрез "отнемане" на част от огромното богатство на елита, включително и чрез данъчно облагане. Тези пари трябва да се върнат обратно в реалната икономика и да спасят животи", заяви главният изпълнителен директор на Oxfam Габриела Бухер.

Пандемията от Covid-19 извади на бял свят както мотива за алчността, така и възможността с политически и икономически средства крайното неравенство да стане инструмент за икономическо насилие", добави тя.

Авторите на документа призовават за ограничаване на прекомерното богатство чрез постепенно облагане с данъци, доказали се във времето държавни мерки за борба с неравенството и смели промени в икономиката и обществото.

Годишният икономически форум в Давос, който трябваше да се проведе тази седмица, бе отложен заради пандемията. Фондацията организатор обаче ще събере водещите политици чрез онлайн връзка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Stefan
    #14

    Очаквано беше. Докато мишлетата чакаха да ги спасят от лошият вирус и се криеха по дупките, ги ограбихаа. Нищо, сега ще поумнеят.

  2. анита хегерланд
    #13

    Борбата с богатите и богатството има две страни. Ако богатите са изложени на риск от разкриване на имотното и финансовото им състояние, което ги превръща в жертва на насилие, терор, натиск, увреждане, те биха крили благосъстоянието си не само за да не платят големи данъци, но и за да запазят своя живот и този на близките си. Данъчната система сигурно е възможно най-добрата. Ако се увеличат данъците на богатите, това ще намали възможността да се прави глобален бизнес, от който всички са зависими, няма да има инвеститори. Неравенството е сложен феномен и трябва да се помисли внимателно как ще се коригира.

  3. Доналд Путин
    #12

    все пак спецоперация Ковид е синхронизирана и с други престъпления срещу Човечеството на Глобалната Шайка ! в това число : по-нататъшната концентрация на средства за произвидства, богатството и всички ключови активи в ръцете на шепи престъпници - подизпълнители на Глобалната Шайка изключително важна предпоствка за т.нар. Big Reset нали ще се демонтира досегашния капитализъм ;) ?! според говорителя на Глобалната Шайка Шваб, според Атали и други верноподанни ятаци на Глобалната Шайка

  4. Бисерко
    #11

    Е, за сведение на неомарксистите от Oxfam дори и 100% конфискация на цялото богатство на тези хора(1.5 трилиона$) няма да стигне за покриване дефицита в бюджета на Щатите, предизвивкан от пандемичните помощи за населението за 7 месеца.(През миналата година беше 2.7 трилиона $.)И кво ще прайм после като ги изпукаме тез 1.5 трилиона бе дрогаре?

  5. Г. Димитров
    #10

    Оксфам, като всеки последовател на другаря Маркс, гледа в паницата на другите и точи зъби за "преразпределение".

  6. Dante Alighieri
    #9

    Не може да бъде!

  7. Коментарът е изтрит в 16:04 на 10 май 2023 от автора.
    #8
  8. Коментарът е изтрит в 16:04 на 10 май 2023 от автора.
    #7
  9. Подпоручик Рандев
    #6
    Отговор на коментар #1

    Мики каква е разликата между днешна Саудитска Арабия и днешна Русия?

  10. Подпоручик Рандев
    #5
    Отговор на коментар #3

    Не е било определена цел, просто Пари при Пари Отиват, както е казал Народът на Бойку! Но то тази поговорка винаги си важи, по време на Чума или в Здраве, Война, Мир и тн.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.