Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Панайотов търси СДС и БСП за промени в Конституцията

0 коментара

НДСВ е решено да направи промени в Конституцията в рамките на този парламент и да завърши реформата в съдебната система. За целта обаче ни е нужна подкрепата на опозицията, декларира днес председателят на групата на мнозинството Пламен Панайотов. НДСВ е поискало среща с лидерите на ОДС Надежда Михайлова и на БСП Сергей Станишев, за да обсъдят приоритетите за започващата утре парламентарна сесия, основен елемент в която било продължаването на съдебната реформа.

Само преди дни председателят на Конституционния съд(КС) Христо Данов изказа мнението, че промени в съдебната система не могат да бъдат извършени от обикновен парламент - за целта трябвало да се сформира Велико народно събрание. В момента в КС има две питания по тази тема, но съдиите още не са се произнесли окончателно по тях.

"Свикване на Велико народно събрание в момента е меко казано неподходящо за страната от гледна точка на възможността на се реализира всичко онова, което е свързано с национални приоритети. Управляващото мнозинство има решение и воля да направи промени в Конституцията, важно е да намерим подкрепа и от опозицията, тъй като сами не бихме могли да го осъществим иначе няма да успеем", заяви днес Пламен Панайотов след първото заседание на ПГ на НДСВ.

До края на месеца в парламента ще бъдат гласувани промените в закона за съдебната власт, съобщи във Варна зам.министърът на правосъдието Миглена Тачева. Едно от най-важните изменения е за правомощията за стажа и полагането на изпити за правоспособност от юристите, каза още тя. Според нея прокуратурата трябва да стане независима и да се отчита пред депутатите, а следствието да премине към МВР, а в съдебната власт да останат само съдилищата, предаде БНР.

На заседанието на групата Пламен Панайотов направил разбор на успехите, постигнати от мнозинството в рамките на предишната сесия. Като такива той представил поканата за членство в НАТО и резултатите от срещата в Копенхаген. Вътрешнополитическите успехи пък били преживяването на вотовете за недоверие и закона за вероизповеданията. Той призовал народните представители да бъдат единни и през новата сесия да направят всичко възможно успехите да стигнат до всеки един дом и български гражданин.

Разочарование очакваше днес бунтарите в царската група, тъй като лидерът им Симеон Сакскобургготски не дойде на заседанието. Той предпочете да почете ромската Нова година. Депутати от НДСВ по време на цялата ваканция подготвяха разнообразни планове за смяната на Панайотов. Те бяха насърчени от обещанието на Симеон преди Коледа, че по празниците ще мисли за единението на мнозинството, което бе изтълкувано като обещание за промени в ръководството на групата.

Депутатите не чуха днес и отчет от шефовете на ПГ на НДСВ. Това щяло да стане на някое друго заседание, заяви самият Панайотов. Отчети щели да направят и председателите и зам.-шефовете от НДСВ на парламентарни комисии.

Сформирането на временната анкетна комисия, която да обсъди искането на главния прокурор Никола Филчев за снемане на имунитета на депутата от ОДС Никола Филчев било и единствената точка, разбунила поне малко духовете в групата. Ръководството се сблъскало с неочакван проблем - никой от жълтите не искал да вземе участие в нея. Отводи последователно си направили Величко Клингов, Мирослав Севлиевски и Снежина Чипева - първите двама с мотива, че в комисията трябвало да влезнат повече юристи, а те били икономисти. Чипева пък заявила, че нейната специалност е не наказателно, а конституционно право. Зам.-шефът на ПГ на НДСВ Владимир Дончев пък се опитал да направи отвод на неприсъстващата на заседанието Нина Радева.

В крайна сметка, управляващите ще предложат комисията да бъде от 12 души, като шестима от тях от НДСВ. Останалите парламентарни групи ще получат по двама. За председател ще бъде предложен близкият до ръководството Борислав Ралчев, а членове от НДСВ ще бъдат Весела Драганова, Никола Николов, Камен Влахов, евентуално Нина Радева, освен ако сама не си направи отвод. Драганова приела да участва в групата с мотива, че преценявала нещата от чисто човешка гледна точка.

Съдебната реформа като пряко свързана с икономиката на страната, социалната политика, здравеопазването и образованието, законодателната реформа в областта на борбата с престъпността и корупцията, както и селското стопанство и земеделието, са приоритетите на управляващите за новата сесия, стана ясно след заседанието.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.