Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Папата греши в критиката си към капитализма

45 коментара

Папата иска да прати капитализма по дяволите. И после какво? Обратно към миналото на феодализма и комунизма?

Капитализмът е чудесен - идеална мишена, срещу която да бъдат хвърлени обвиненията за цялото зло на света, както направи папа Франциск в апостолическото си обръщение Evangelii Gaudium ("Радостта от евангелието"). За Светия отец капитализмът върви в пакет с определението "див" и с "тиранията на обожествените пазари", водейки само до неравенство и несправедливост.

Какво всъщност е капитализмът? Според умерената дефиниция, следвана от Карл Маркс и Макс Вебер, това е икономически ред, основан на частната собственост върху средствата за производство и управляван от пазара чрез търсенето, предлагането и цените. Двигателят на системата пък е стремежът към печалба.

От тази неемоционална гледна точка капитализмът е идентичен с модерната епоха, настъпила след ерата на феодализма, с провалилата се интермедия на комунизма, наречена Съветски комунизъм. При феодализма най-важните средства за производство (дори самите хора, на които е наложен статут на крепостни) принадлежали на князете, кралете и прелатите. Оскъдната добавена стойност, която била създавана, отивала съответно при благородниците или при представителите на номенклатурата. И двете системи с право са били пометени в хода на историята.

Богатство в астрономически нарастващи стойности възникнало чак от взаимодействието на капитализма и машинната енергия. Ако войнственото обръщение на папа Франциск бе направено преди 150 години, то би описало вярно реална картина на капитализма, но този ужас вече е живо пресъздаден от Чарлз Дикенс и Герхард Хауптман. Оттогава в Темза е изтекла доста вода. Капитализмът, на който Карл Маркс е посветил труда си, вече не съществува. Той е карикатурен образ.

Как така? Ами защото междувременно държавата и капиталът братски са си разделили пазара. В Европа около половината от икономическия растеж се създава от държавата. Една трета от това идва от трансферните плащания от по-богатия Петер към по-бедния Паул. Картелите, тръстовете и монополите, които до 20-и век носеха на пазара баснословни печалби, вече са разбити от суровата ръка на държавата.

Експлоатация? Срещу нея са изправени синдикатите и трудовото законодателство.

Неравенство? Ако папата разгледа таблицата на коефициента Gini, който измерва разпределението на доходите, вече няма да бъде толкова уверен. В Западна Европа, след трансферите и данъците, коефициентът е на ниво едва 0,3 пункта, при което нулевата стойност е идеалното равенство, а единицата – идеалното неравенство. В Източна Европа и в Северна Америка индексът Gini е малко по-висок.

Когато попитали Сократ какво мисли за заядливата си съпруга Ксантипа, той лаконично попитал "В сравнение с кого?". Същото важи и за капитализма - с какво го сравняваме? С Куба, Венецуела, Саудитска Арабия? С клепто-капитализма на Русия? С всички онези държавни икономики, които претърпяха крах през 20-и век?

Остават само неприличните печалби, които (както и преди) се прибират от финансовия пазар. За разлика от спортисти и филмови звезди, които по забележителен начин възхваляваме за многомилионните им хонорари. Не отстраняваме обаче подобни пазарни деформации, както не разрушаваме и капитализма - най-силния мотор на растежа, създаван някога от човечеството.

Финансови кризи, по-точно, обезценяване на парите, са били подклаждани още от римските императоти и испанските крале, които се опитвали по този начин да компенсират експлоататорската си бюджетна политика.

Най-хубавото нещо в капитализма, този път без никаква ирония, е в способността му да трансформира. Той е бил и остава "текуща работа" (work in progress). Понякога се реформира сам, друг път трябва да се намеси държавата, както се случва от изобретяването на парната машина.

Този, който обаче според призива на папата прати капитализма по дяволите, няма да пожъне нито богатство, нито равенство, исторически примери има достатъчно.

*Йозеф Йофе (69 г.) е сред издателите на в. "Цайт", като в периода 2001-2004 година е главен редактор на изданието.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

45 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #45

    Статията е пълна глупост! Който иска да разбере какво представлява съвременния капитализъм, да прочете речта на Саркози в Давос през 2010 г. Нищо от времето на Маркс не се е променило, но не ви препоръчвам да четете "Капиталът", защото са му лепнали клеймото "остарял", а някои само като чуят за Маркс и ги хваща неизлечим запек.

  2. Анонимен
    #44

    Изглежда че папата внесе положителен дух във Ватикана, но с това си изказване за дивия капитализъм надхвърли нивото си на компетентност. Хубаво е папата да се занимава с това от което разбира - религията и поповете като цяло, както и поповете дето посягат на малки дечица. Никак не му отива да се държи като българин разбиращ от всичко и наистина специалист по нищо.

  3. Анонимен
    #43

    Лично съм чувал, съвсем случайно, седейки попътно, на маса на обяд в уютен ресторант разговор между непознати за мен, но явно видни местни бизнесмени за отношението им към родният наемен работник. Единият попита: Как са при теб заплатите на персонала? Другият отвърна: Както се договорихме. Първият каза: Трябва да поддържаме тези ставки, за да няма голямо текучество между фирмите! ..... Разговора не е за мои уши, нито съм се интересувал, но се замислих. Ниските трудови възнаграждения на фирменните

  4. Анонимен
    #42

    Проблема не е в терминологията, а в липсата на СПРАВЕДЛИВОСТ, за много неща в света. Правилно урегулирания капитализъм като полусвободен пазар, често е по-справедлив, от тоталитарно налагания комунизъм, какъвто има навред. Въпрос на съзнание и отношение. Да се отнеме спечеленото с безсъние, тичане, страхове, ядове от някой почтенн дребен , среден, едър предприемач, за да се раздаде на мързелив тарикат, е същото престъпление, каквото е да се работи за предприемач, срещу ниско възнаграждение, както е масовата бизнес практика тук, например.

  5. Анонимен
    #41

    Ха-ха, авторът да дойде в България за да се убеди в прелестта на днешния нео-либерален капитализъм. Впрочем, много преди Маркс идеолозите на консерватизма са пророкували докъде ще доведе провъзгласяването на пазара за единствена "мярка за всички неща": до разпад на обществените връзки (което се и случва). Но алтернативата не е комунизъм. Просто капитализмът наистина трябва съществено да се трансформира и това ще стане - рано или късно, но по-скоро рано.

  6. Анонимен
    #40

    За сведение на българските посрещачи на световните новини: $ Дори Юда е отрекъл пазара и после се обесил! $

  7. Анонимен
    #39

    За сведения на булевардния "Цайт" с ексглавния му редактор - зад всяко голямо богатство, се крие голямо престъпление. Това го е казал Балзак в "Човешка комедия", за да онагледи последиците от т.нар. Велика френска революция, която превърна Франция от водеща световна сила на класицизма в мишена на казаците, прусаците и разбира се едни не особено доброжелателни към френското наследство съседи с пречупени кръстове! Абсолютно е прав Папата!

  8. Анонимен
    #38

    Няма нищо вечно, така че напред към /п/руския социализъм, който за разлика от псевдоруския /съветски/ държавен капитализъм не отрича или ограничава частната собственост, но според заслугите - всекиму своето! Иначе у нас всички са си заслужили и банките и офшорките и пичалбите - с изключение на Ицето Стоичков, който винаги си ги е изкарвал честно с левачката! А мерси, ама вие си ги ручайте жабетата със свещените крави - пазарите.

  9. Анонимен
    #37

    муспи - Щом човек може да се спусне до глупоста че капитализма си е най морален, защото по способния като работи и повече пазаря сам го оценява, в ход е качествен подбор и света си евоюлира. Такъв е безсмислено да се попита - защо в свободния пазар парите са събрани в една банда, в днешно време племенна банда, която ги и печата и разпределя където счете за нужно в племенните си интереси, а не където пазаря диктува? В този провал на атеистичния морал с лекота може да се продължи - а защо не открадна

  10. В и К
    #36

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.