Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парализиран е петролният износ на Русия през Черно море

15 коментара
Парализиран е петролният износ на Русия през Черно море

Износът на руски петрол през Черно море, на който се падат около четвърт от продаваните зад граница барели, практически се оказва парализиран, след като украинските морски дронове атакуваха Новоросийск, пише изданието "Москоу Траймс".

За седмицата от 14 до 20 август от най-голямото черноморско пристанище на Русия е потеглил само един танкер, или обемите на експорта са рухнали до 100 хил. барела дневно, съобщава агенция "Блумбърг", цитирайки данни на анализаторската компания Kpler.

Седмица по-рано от порта са тръгнали три танкера, а в първите седем дни на август – пет плавателни съда, което е съответно 300 хил. и 500 хил. барела дневно, докато месец по-рано от Новоросийск са извозвани до 600–800 хил- барела в денонощие.

Обемът на нефтения експорт по Черно море стана най-ниския от началото на войната, а падането му започна след атаката през нощта на 4 август на военно-морската база В Новоросийск, а ден след това едва не потопиха танкера "Сиг" в района на Крим.

От средата на януари до средата на юни петролният износ от Русия нито веднъж не е падал под 3 млн. барела дневно, а в пиковия период през април достига и до 4.2 млн. барела. Тоест досега обемите са паднали с 44 процента.

Допълнителни притеснения се пораждат в петролния бранш и заради това, че застрахователните компании започнаха да увеличават таксите за "военен" риск, разказват пред Ройтерс четири работещи в региона търговци.

Тези премии бяха въведени като добавка към основната застраховка за танкери след началото на руската инвазия в Украйна през миналата година. Военните действия в руската и украинската акватория на Черно море се увеличиха, след като преди месец Русия излезе от сделката за износ на украинско зърно по сигурен коридор през морето.

Руски ракети и дронове редовно атакуват украинските пристанища през последните седмици. Засега руските петролни терминали в Черно море не са засегнати, но рисковете растат, казват търговци.

Премията се повишава от сегашния 1 процент от цената на товара до 1.2-1.25 на сто. Това означава, че всяко пътуване на танкер от вида "Суецмакс", който може да пренася между 120 000 и 200 000 тона петрол, вече ще струва с около 200 000 долара повече, ако например корабът пътува от Русия до Индия.

Повишението ще засегне най-вече руските товари, докато премията върху петрола, идващ от Казахстан остава 1 на сто.

"Петролът с руски произход се счита за по-рисков, макар и сегашната ситуация в Черно море да дава основание на застрахователите да вдигнат цените на всички оператори, плаващи до руските черноморски пристанища", посочва един търговец.

Петролът, товарен на пристанището в Новоросийск и на терминала на Каспийския петролен консорциум, съставлява около 2 на сто от глобалните доставки, или около 4 милиона тона годишно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. rusonefil
    #15
    Отговор на коментар #1

    Като искаш да чуваш слушай когото трябва. От форуми ли се образоваш?

  2. rusonefil
    #14
    Отговор на коментар #8

    Ватенка кога си познавал, че сега да познаеш?

  3. rusonefil
    #13
    Отговор на коментар #10

    И без целия руски петрол може да мине светът.

  4. rusonefil
    #12

    Правилно. С вашите камъни по вашите глави.

  5. полк. Дрангов
    #11

    Слава на украинските водни дронове!...Хората сами си ги произвеждат!...Евтини са и са ефективни срещу руските плаващи тенекии!...

  6. Калико Джо
    #10

    Цената на петрола зависи най-вече от потреблението, а то не расте защото Китай е в икономическа криза, така че и без част от руския нефт, световните цени на растат. За бензина в България, световните цени на петрола не са определящи, при нас има монопол на снабдяването с нефтопродукти.

  7. .text
    #9
    Отговор на коментар #8

    Дето и миналата година. РуZZка мишко. Аз още се съвземам от дето умрях миналата зима, сега пак трябва да се готвя да мра :)

  8. Коментарът е изтрит в 15:43 на 8 октомври 2023 от автора.
    #8
  9. ABV
    #7

    Българските граждани, бюджет и държава нямат абсолютно никаква полза от дерогацията. Ползата е единствено за путЬю, който по този начин заобикаля ембаргото!

  10. ABV
    #6
    Отговор на коментар #1

    Вечните страшилки! - ако няма дерогация - горивата по 3 лева; ако не построим руZZкия АЕЦ "Белене" ще има режим на тока; ако не плащаме гаZZа с рубли няма от къде и как от другаде да получаваме и затваряме държавата!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.