Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парите в брой са мръсен навик

5 коментара

Две трети от европейците вярват, че парите в брой са мръсни, но трудно се отказват от този лош навик, като само един на всеки пет си мие ръцете, след като борави с банкноти и моните. Това показва европейско проучване на MasterCard, в което са участвали над 9000 потребители от 12 държави. 

Според изследването парите в брой са по-нехигиенични от дръжките в обществения транспорт и общата храна като ядките в бара, но въпреки това трудно се отказват от лошия навик да харчат мръсни пари в брой.

Три четвърти от анкетираните европейци са съгласни, че трябва да внимават, когато става въпрос за боравене с пари в брой заради бактериите в тях. Резултатите обаче показват, че е по-вероятно да си измием ръцете в други случаи, например след като пипаме някое животно (46%) или пътуваме в обществения транспорт (36%).

Средностатистическата европейска банкнота съдържа 26 000 бактерии, които биха могли да са вредни за нашето здраве, сочи първото изследване на MasterCard и Университета в Оксфорд през 2013 г.

Анкетираните в изследването от 2014 г. са запознати с потенциалните здравословни рискове, свързани с боравенето с кеш, но има значителна разлика между думите и делата на европейците, които вярват, че парите в брой са мръсни и реално правят нещо за това.

Несъответствието между мнението на хората, че банкнотите са мръсни, и вероятността да си измият ръцете, след като пипат пари в брой, е най-голямо в Унгария и Франция.

"Парите като материални банкноти и монети са най-явната форма на икономическа сила и индивидуален успех, с които разполагаме. Затова на хората им е трудно да правят и поддържат каквито и да било отрицателни асоциации с тях. Причината за често срещаната огромна разлика в изследването между това, което казваме и правим, е липсата на връзка - ние може и да осъзнаваме, че в парите има бактерии, но не свързваме болестите и различните заболявания с тях", коментира психологът Дона Доусън.

40% от анкетираните признават, че нямат никакъв контрол върху това кой е пипал парите им преди тях и съответно много от нас не се опитват да мислят за нещата, които не могат да контролират.

Изследването на MasterCard разкрива още и че почти всеки четири на десет европейци (37%) биха били склонни да променят поне нещо малко в ежедневието си, за да го направят по-здравословно, като по-голямата част твърдят, че биха предпочели да използват картови или безконтактни плащания вместо пари в брой, за да бъдат по-хигиенични.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Владимир Павлов
    #5

    А мометата на околовръстното дали ще се навият на безналично рзплащане?А катаджиите?Баси безсмислената публикация!

  2. daskal
    #4

    Проблемът с банките е като с простотията ни - проблемът не е в съществуването им, а в количеството им. Гледам хилядите лъскави офиси, любезните сладурани из тях, чиновниците, шефовете, охраната, колите... Колко е издръжката на всичко това? Толкова наложително и оправдано ли е да нямаме избор - да сме натикани всички там, на гишетата и банкоматите? А най-голяма цена плащат милионите нещастници със заплатки от по 300-400 лева, на които им удържат за всяко теглене в брой и за обслужване на картите!!! Не е ли свин-щина?

  3. Атанасов
    #3

    "Изследването на MasterCard" Резултатите от изследването са в полза на...гореспоменатите.

  4. Майтапчия
    #2

    Мръсни, мръсни, ама още в римско време са проумели, че не миришат! И че щастието не е в парите, а в тяхното количество!

  5. Дай сега да плащаме по 20-50ст или по левче на банките за всяко пазаруване с карта! Не е за всеки джоб! Да, и банките трябва да ядат! И те директори с милионерски заплати хранят! А знаете ли как се храни един милионер... Трудно, и с много труд! На мнооого хора!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.