Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парижани работят най-малко в света, сеулци – най-много

5 коментара

Жителите на френската столица са абсолютни рекордьори по кратък работен ден и по най-дълго свободно време. Те имат 35-часова работна седмица, което прави 1481 работни часа на година. Това показват данни на швейцарската банка Ю Би Ес (UBS), разпространени в сряда от Франс прес.

Въпреки краткия работен ден, който не надхвърля 7 часа, социалните вълнения са често събитие във Франция, където синдикатите са всесилни, и всяка минута труд след края на работния ден може да донесе неприятности на работодателя.

В Париж се работи к 327 часа по-малко годишно, отколкото в Цюрих. При предишното проучване на банката разликата в двата града е била 300 часа и е нараснала със скъсяването на работната седмица във Франция.

Сред 10-те града, в които се работи най-малко, осем са в Западна Европа.

Германците работят малко повече от французите - 1611 часа годишно, като имат по 29 дни отпуски в сравнение с 27 дни за французите.

В Лондон работното време е 1782 часа годишно, като отпуските са по 20 дни, а в Люксембург се работи по 1725 часа годишно, като отпуските са 25 дни.

Средно в света работното време е 1844 часа на година,а отпуските - 20 дни.

В азиатските градове работната седмица е най-дълга - средно 50,2 часа в Сеул, или при десетчасов работен ден, което прави 2317 часа годишно.

След Сеул в класацията следват Хонконг, Мумбай, Тайпеи Делхи.

В Азия и отпуските са най-кратки - средно 12 дни.

Шампионите по продължителни отпуски са бразилците – те ползват средно 30 дни годишно. В Бразилия се трудят годишно 1737 часа, сочат данните на Ю би Ес.

В Западна Европа и Северна Америка работещите получават средно по около 15 евро на час, докато в Азия и Източна Европа сумата е едва 3 - 4 евро.

Най-високи са заплатите в Копенхаген, Осло, Цюрих,Женева, Ню Йорк и Лондон.

За да направи сравненията по-красноречиви, Ю Би Ес е използвала като стандарт времето, което трябва да работиш, за да си купиш един Big Mac. В световен план за целта са нужни 35 минути. В Найроби (Кения) това време е час и половина, а в САЩ за същото са необходими едва 13 минути.

В Швейцария и скандинавските страни са нужни между 15 и 20 минути, за да се сдобие човек с хамбургера на Макдоналдс.

Според изследването на банката четири европейски града - Осло, Лондон, Копенхаген и Цюрих, както и Токио, са най-скъпите градове в света, показва анкета за цените и заплатите.

Начело на класацията по покупателна способност са Женева и Цюрих, тъй като в тези градове нетните заплати са най-високи. След тях по този показател се нареждат Дъблин (Ирландия), Лос Анджелис, Люксембург.

Допитването на банката се отнася за стандартна "кошница", включваща цените на 122 стоки и услуги. Ако в нея се включат и наемите и жилищата, най-скъпите градове ще бъдат Лондон и Ню Йорк.

На другия край на класацията са Куала Лумпур (Малайзия), Мумбай (с предишно наименование Бомбай), Делхи и Буенос Айрес, където животът е най-евтин.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nina
    #6

    Парижани най-малко, сеулци най-много, а българите - ХИЧ!!! На них като им се доработи, легнат и чекат да им мине!

  2. One of us
    #5

    Ами не си видяла испанците, затова така говориш. Чудя се защо ги няма в класaцията, те са по-зле от парижани

  3. ?
    #4

    дето не включва такова "дребно" перо, като наемите.

  4. Иво Станоев - Сеул
    #2

    Според мен не е толкова важно кой колко време прекарва в офиса, а кой колко работа върши. По показателя "ефективност на труда" французите са на челно място в света като изпреварват дори американците. Така че, дори и за само 7 часа на ден французите вършат повече работа от останалите. И съответно им остава повече време за неща по-важни от бачкането.

  5. самюелсон
    #1

    не съм работил в Сеул, но съм работил в Париж, ако станоев мисли че парижани работят 2 пъти по-ефективно в сравнение със сеулци, да се пробва да поработи малко с парижани, които в работно време (говоря за частна фирма) се занимават рано сутрин с дискусии, кой къде какво е вечерял и какво вино е пил, в късна сутрин : кой къде ще обядва, какво ще яде и какво вино ще пие, в ранен следобед с това колко е бил влусен обяда и хубаво виното, като тези разговори са разделени от обилни кафе паузи и накрая

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.