Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парламента ще контролира Комисията за защита на конкуренцията

0 коментара

Комисията за защита на конкуренцията да бъде съставена от седем души, вместо от 11, реши Народното събрание, което след близо три часови дебати прие на първо четене промени в Закона за защита на конкуренцията, внесени от Министерския съвет, съобщава БТА.

За първи път се въвежда и контрол от парламента върху дейността на комисията чрез ежегодно обсъждане на годишен доклад за дейността ѝ, пише в мотивите.

Петима от членовете на комисията да бъдат юристи, а двама икономисти, предвиждат промените. Те ще бъдат избирани и освобождавани от Народното събрание за срок от пет години и ще може да се преизбират за същия период.

С намаляване на състава на комисията се цели постигане на по-голяма ефективност на държавното въздействие и бюджетни икономии, посочва в мотивите си Министерския съвет.
Предвижда се да бъде премахнато правото на председателя на КЗК да предлага членове на комисията, тъй като тя е колективен орган, който се конституира от Народното събрание и членовете ѝ са равнопоставени.

Въвежда се правото на Европейските общности в нормативните актове в областта на антитръста и контрола върху държавните помощи. Усъвършенства се редът на събиране на доказателства, като е включена и уредба за принудителното им събиране.

Въвежда се задължителен съдебен контрол върху всички актове на комисията пред Върховния административен съд. Депутатите отхвърлиха предложенията на опозицията по време на обсъждане на законопроекта в пленарна зала да бъде поканен Николай Павлов, председател на Комисията за защита на конкуренцията.

По време на дебатите Аганас Папаризов от Коалиция за България посочи, че с предложените промени КЗК получава права на изпълнителната власт и че е важно измененията да се налагат от практиката. Ефектът от този закон е по-голяма несигурност, по-голям натиск и отдалечаване на функциите на комисията, допълни той.

Депутатът от левицата Петър Мутафчиев каза, че не е тайна, че винаги управляващите се стремят да управляват регулаторните органи. Според него с предложеното намаляване на състава на комисията мнозинството показва нежеланието си да има независим регулаторен орган.

Председателят на парламентарната комисия по икономическа политика Валери Димитров НДСВ каза, че промените не са предназначени за политическа смяна на членове на комисията. Мандатът на комисията изтича на 10 декември и това е причината Министерския съвет да предложи промените да влязат в сила на тази дата, за да има приемственост.

Никола Николов от ОДС каза, че този закон вместо да затвърждава антитръстовото законодателство на България създава текстове, които ще бъдат трудно защитими и неприложими.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.