Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парламентът финално позволи чужди ниви да се обработват без съгласие на собствениците

12 коментара
Снимката е илюстративна.

Парламентът финално позволи ниви в България да се “разместват” и да се обработват без съгласието на собствениците им. Нововъведението бе поискано с протестите на зърнопроизводителите. Законовата поправка най-общо казва, че чужди ниви ще могат да се разместват на територията на дадено землище и дори да се обработват без разрешение от собствениците им, ако мнозинството от фермерите вземат такова решение.

Официалният мотив е, че това се прави с цел уедряване на парцелите за по-ефективно обработване.

Детайлите

Нивите ще могат да се "разместват" на до една трета от собствениците на земя, ако останалите две трети са съгласни да се пристъпи към процеса на уедряване на земята.

Своеобразните "размествания" ще се случват както и досега с доброволни споразумения между собственици или ползватели, при които е постигнато две трети мнозинство и ще важат година за година. При досегашната процедура се изискваше 100% съгласие. Реално чрез тази процедура, наричана "комасация на ползване" фермер ще може да обработва и съседните на негова нива, като е предоставил на истинския ѝ собственик в замяна свои ниви в друга част на землището.

Пренареждането на парчетата земята ще се допуска с цел уедряване, т.е. всеки ползвател да може да размести нивите, така че да събере своите на едно място в землище на селото си. Поправките финално бяха приети в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи и бяха внесени от депутати от ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС.

Десислава Танева (ГЕРБ) обясни, че това са промени, дебатирани три години с неправителствения сектор и земеделските организации. Танева твърди, че промяната споразуменията за ползване на земеделските земи вече да се подписват от две трети от ползвателите била с идея да не се злоупотребява с абсолютното мнозинство.

Държавни земи ще се отдават само след търг и конкурс

Процедурите за отдаване под наем или аренда ще се прави само след провеждане на търг, а не както и досега след конкурс. С тази промяна предимство се дава на местните земеделски производители, тези, които имат регистрация, които имат стопанска дейност в същата община, в която е имотът, подложен на търг, обясни тя.

Търговете ще се провеждат в две сесии. В първата, ще може да участват фермери, които отглеждат плодове, зеленчуци, едногодишни полски култури, многогодишни фуражни култури, както и биопроизводители. Във втората ще могат да участват фермери, развиващи друга земеделска дейност в общината.

В търговете за държавна земя могат да участват фермери, които отглеждат не повече от 300 дка зеленчуци, 300 дка плодни градини, 300 дка едногодишни полски култури, 300 дка многогодишни фуражни култури - житни, бобови и техни смеси за изхранване на животни.

Как ще се разпределят пасищата и мерите?

В поправките на закона се въвежда и специфичен ред за разпределяне на мерите и пасищата от държавния поземлен фонд, в землището, в което е регистрирана фермата.
Първо, на собственици или ползватели на биологично сертифицирано отглеждане на животни.

Второ, на собственици или ползватели на ферми, които до датата на разпределението са ползвали същите имоти по договори с изтекъл срок.

И трето, на животновъдни фермери, регистрирани в съответното землище.

Комисия ще съставя протокол за окончателно разпределение на имотите в срок до 20 май, който ще се обявява в областната дирекция по “Земеделие” и на съответната община. Минималният срок на договорите е за 5 години.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. The Rock
    #12

    Това се нарича "Институционална корупция". Какво значи това? Институционална корупция има в страни като България защото липсва закон за лобизма. Пътят на парите е следния: ЕС-Субсидии-Парламент-МС-Земеделско министерсво-Субсидирани-политически партии-депутата и министри. И парламента взема решетния облагодетелстващи тези, които получават субсидии по регламенти прието от същия този парламент и управлявани от МС избран от същия този Парламент. После облагодетелстваните връщшат част от парите на партията сръвшила работата по начин, който се уговаря.

  2. o.petti
    #11
    Отговор на коментар #10

    Eminent Domain няма нищо общо в случая - става въпрос за частници. --- ------ Комасацията е полезно нещо, но само когато се прилага по справедлив начин. В случая няма нищо справедливо. Дори се прилага по вреден начин, тъй като самият този нов закон потъпква конституционната неприкосновеност на частната собственост. -------------- Та две думи и от мен: държава, мафия.

  3. Калико Джо
    #10

    Две думи - комасация (Land Consolidation) and Eminent Domain.

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #9
  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #8
  6. ПyтлЭр Xyйло
    #7
    Отговор на коментар #6

    Ами приеха разни руZки лимонки и милиционерски синчаги и внучаги тип никалай сыбЭв, бачийски, шотев, лорер, какъв друг да бъде резултатът? Все пак Харвард не може да предвиди всички тънкости на НКВД/КГБ, които се практикуват тук 70 и кусур лазарника.

  7. anton nikolov
    #6

    ПП-ДБ как ще обяснят подкрепата си за този противоконституционни поправки в полза на мафията ??? После да не се чудят защо имат по-малко гласове на изборите.

  8. Ганди
    #5

    Позор! Ня@Кой да решава да си вземе земята ми, земята, принадлежала на рода ми!

  9. Тодор Пънаров
    #4

    Това фактически е ново присвояване на земята подобно на национализиране на земята по време на комунистическата власт след 1944-та, но тоя път в ръцете на зърнарите. Това е нарушаване на законите за собственост. Единствено собственика на земя може да разполага с нея и никой друг, камо ли някой мафиот зърнар.

  10. o.petti
    #3

    Частната собственост става отново прикосновена.... щом решат болшеви... ъъъ, пардон - болшинство от 2/3 от имеющите бизнес за усвояване на субсидии.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.