Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

И чужди ниви ще се "разместват" без съгласие от собствениците

Поправките се правят по споразумението с протестиращите преди месец зърнопроизводители

11 коментара
Поправките в закона бяха поискани по време на протестите на земеделците около месец преди ротацията. Снимката е илюстративна

Чужди ниви ще могат да се разместват на територията на дадено землище и дори да се обработват без разрешение от собствениците им, ако мнозинството от фермерите вземат такова решение. Това ще е възможно с цел уедряване на парцелите за по-ефективно обработване.

В детайли, ще могат да се "разместват" нивите на до една трета от собствениците на земя, които най-често са неоткриваеми, ако останалите две трети са съгласни да се пристъпи към процеса на уедряване на земята.

Пренареждането на парчетата земята ще се допуска с цел уедряване, т.е. всеки ползвател да може да размести нивите, така че да събере своите на едно място в землище на селото си. Това става ясно от поправки в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, внесени от депутати от ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС в парламента.

Своеобразните "размествания" ще се случват както и досега с доброволни споразумения между собственици или ползватели, при които е постигнато две трети мнозинство и ще важат година за година. При досегашната процедура се изискваше 100% съгласие. Реално чрез тази процедура, наричана "комасация на ползване" фермер ще може да обработва и съседните на негова нива, като е предоставил на истинския ѝ собственик в замяна свои ниви в друга част на землището.

Така правителството отговаря на исканите законодателни промени, които изкараха на протест фермери от различни браншове из страната около месец преди ротацията. Те блокираха пътища и магистрали.

Преди броени дни стана и ясно, че Брюксел е позволил на България да изплати от бюджета си над 61.3 млн. евро на зърнопроизводителите, които отново със същия протест настояха за тези пари. 

Засега в поправките на закона не е попаднало най-спорното искане на зърнопроизводителите - държавата да се намесва и да регулира цените на рентата, така както например прави чрез КЕВР на пазара на електроенергия.

Условие

Друго условие за старт на процеса по уедряване е мнозинството от две трети собственици (или арендатори), които желаят разместване на нивите, да имат права на над две трети от площта на нивите в съответното землище.

Фермерите, чиито ниви се ползват автоматично и реално без тяхно съгласие, защото най-често са неоткриваеми, могат да получават рента за земята си в т.нар. извънбюджетна сметка. Рентите се събират в нея, защото както в момента се водят "бели петна", т.е. парцели, които са пустеещи. Така ако човек, който е бил, например на гурбет в чужбина, се върне и установи, че земята му се обработва, ще може да получи рента от тази сметка. Независимо от законовата процедура през годините имаше редица сигнали, че за някои парцели такава рента не е събирана, а просто са били заграбени и са ползвани, без да се плаща.

Собствениците, които са откриваеми, но са против разместването на нивите им, трябва да подадат изрична декларация, в която да посочат отказа си. Това гарантира, че нивите им няма да участват в разместването и те ще продължат да ги ползват в реални граници, разясни пред Mediapool Десислава Танева от ГЕРБ.

Заповедта за определените масиви за участие в уедряването, наричано още комасация по ползване, ще може да се обжалва в районния съд, защото хипотетично има възможност някои от собствениците да не са разбрали, че ще има разместване на парчетата земя и поради тази причина да не са декларирали своя изричен отказ.

Защо се прави?

"По този начин ще се прекрати практиката, при която един или няколко ползватели не желаят да подпишат изготвеното от десетки участници споразумение за уедрено ползване на имотите в съответно землище или го оспорват по административен и съдебен ред, което води до спиране на процедурата или до несигурност в ползването на имотите", пише в мотивите на вносителите.

Важен детайл е, че до 30 юни всяка година ползвателите трябва да предоставят за регистриране в общинските служби по земеделие, договорите за наем и аренда, с които ще участват в процедурата по уедряване.

Приоритет за местните фермери

Въвеждат се нови правила и за отдаването на държавни земи, които също бяха поискани от протестиращите зърнопроизводители. Предлага се отдаването на държавни масиви под аренда занапред да се случва само след търг, а не както досега и след конкурс. Новост е, че до участие в търговете ще се допускат местни земеделци, развиващи дейности като отглеждане на плодове и зеленчуци, едногодишни полски култури, многогодишни фуражни култури, както и биопроизводители. Право да придобият държавни имоти след търг ще имат физически лица, ЕТ или фирми, които имат постоянен адрес или са регистрирани на територията на общината.

Търговете ще се провеждат в две сесии. В първата, ще може да участват фермери, които отглеждат плодове, зеленчуци, едногодишни полски култури, многогодишни фуражни култури, както и биопроизводители. Във втората ще могат да участват фермери, развиващи друга земеделска дейност в общината.

В търговете за държавна земя могат да участват фермери, които отглеждат не повече от 300 дка зеленчуци, 300 дка плодни градини, 300 дка едногодишни полски култури, 300 дка многогодишни фуражни култури - житни, бобови и техни смеси за изхранване на животни.

Как ще се разпределят пасищата и мерите?

В поправките на закона се въвежда и специфичен ред за разпределяне на мерите и пасищата от държавния поземлен фонд, в землището, в което е регистрирана фермата.
Първо, на собственици или ползватели на биологично сертифицирано отглеждане на животни.

Второ, на собственици или ползватели на ферми, които до датата на разпределението са ползвали същите имоти по договори с изтекъл срок.

И трето, на животновъдни фермери, регистрирани в съответното землище.

Комисия ще съставя протокол за окончателно разпределение на имотите в срок до 20 май, който ще се обявява в областната дирекция по “Земеделие” и на съответната община. Минималният срок на договорите е за 5 години.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 09:54 на 13 март 2024 от автора.
    #11
  2. The Rock
    #10
    Отговор на коментар #8

    А бе ей, умньо ти знаеш какво е земя изобщо!? Да вървиш да се шибаш!

  3. Петър Маринов
    #9

    Не е правилно с 2/3 ти да се съставя споразумение,защото в такъв случай малките, ще бъдат изхвърлени на слаби земи и ги очаква тотален фалит.Много по добре е да остане сегашния закон за споразумение и всички да имат гласност. Така няма да има недоволни.

  4. Антон
    #8

    Я, тези надолу, които са чели статията да вдигнат ръка...

  5. Коментарът е изтрит в 15:40 на 12 март 2024 от автора.
    #7
  6. асен
    #6

    отваря се вратата за гербарски грабеж, в който участва „промяната“.

  7. marij
    #5

    Узаконяване на кражба на земеделска земя от хунтата на Денков/Габриел. Изедници. Така ще откраднат земята на всеки който има идеална част от нива и не иска да я продава! Престъпници!

  8. anton nikolov
    #4

    Чл. 17 ал. 3 о Конституцията - " Частната собственост е неприкосновена". А въпросните поправки ограничават това право, поради което са противоконституционни и ако бъдат приети трябва да бъдат атакувани пред КС.

  9. anton nikolov
    #3

    ПП-ДБ вие нормални ли сте да гласувате подобни промени в интерес на зърнарската мафия и в ущърб на собствениците ???

  10. bobyhranov
    #2

    Не мога да коментирам материя, която не познавам, но призовавам и политици и правни ексерти в тази област да проведат разяснителна кампания, примерно какви права на собствениците ще бъдат накърнени, каква компенсация се предвижда, ако има такава вероятност. А относно регулацията на цената на рентата смятам, че това си е чист комунизъм. По същата логика трябва да се регулират цени на жилищни имоти и какво ли още не. Това е антипазарен подход. Като се иска да се обработва апетитна земя, ще си плаща на пазарен принцип...! То само да ревеши и да караш скъпи коли не става!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.