Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парламентът: В дясно пият шампанско, от ляво мълчат

0 коментара

Трима леви депутати отказаха да подкрепят декларацията на парламента, приветстваща поканата за членство в Алианса, която България получи днес. Лидерът на Комунистическата партия на България Александър Паунов, депутат от левицата, гласува против. Други двама негови колеги по група - проф.Андрей Пантев и проф.Огнян Сапарев, се въздържаха.

Само минути преди това лидерът на БСП Сергей Станишев заяви от парламентарната трибуна съществен принос на левицата за днешния успех на България. Ако не бе последователната позиция на БСП през последните години, към тази кауза нямаше да бъдат приобщени нейните привърженици, заяви пред парламента Станишев. По-късно депутати в кулоарите коментираха, че предвид позицията на БСП при кризата в Косово преди 3 години, а и драмата с ракетите в последните месеци, по-честно било левият лидер направо да си поиска благодарности, че партията-столетница е пречела по-малко на пътя на България към НАТО.

Шампанско в десния кулоар, мълчание отляво

По очебийно различен начин посрещнаха новината от Прага депутатите от ОДС и колегите им от БСП.

Депутатите от десницата, при чието 4-годишно управление членството в Алианса бе обявен за стратегически приоритет на България, се прегръщаха и си честитяха след думите на лорд Робъртсън. Бившият министър-председател Иван Костов отвори бутилка шампанско и разля в пластмасови чаши от питието, като усмихнат поздрави всеки един от колегите си по група с поканата. Дори и днес той не наруши обета си за мълчание. Вместо него Екатерина Михайлова заяви пред журналисти, че се чувства много щастлива, защото днес реално се слага край на комунизма. "Изпълнихме една историческа мисия!", заяви тя развълнувано. "Реално се променя сигурността на страната ни, а това значи и сигурността на всеки един гражданин", подчерта Михайлова.

В същото време в левия коридор на парламента, депутатите от БСП се разхождаха видимо безцелно нагоре-надолу. Единствените, които честитиха на Сергей Станишев поканата на НАТО, бяха журналистите. Възторженото настроение от стаята на десницата изцяло липсваше при колегите им по парламент от ляво. В стаята на ПГ на Коалиция за България нямаше и шампанско.

ДПС-депутатите избраха барчето на парламента, за да се поздравят с поканата.

"Честито! Вече си НАТО-вски министър! Честито! Вече си НАТО-вски депутат!" - с чаша шампанско в ръка председателят на бюджетната комисия Иван Искров обикаляше парламентарното кафене и поздравяваше наред колегите си депутати и министрите "А сега ще приемем и един НАТО-вски бюджет!", чукна се с него Валери Димитров.

По-късно, в пленарната зала, зам.председателят на парламента Асен Агов помоли колегите си от всички парламентарни групи да благодарят с ръкопляскания на бившия министър - председател Иван Костов за тежките решения, които като премиер е взел по пътя към Алианса. На крака с ръкопляскания обаче, в залата станаха само народните представители от ОДС, останалите останаха по столовете си. След това сините депутати напуснаха парламента и отидоха в храм "Света София", за да запалят като благодарност свещ пред иконата на Христос Спасителя, както по този начин зачетоха и празника Въведение Богородично.

Министри и депутати пропуснаха речта заради Герджиков

Всъщност, повечето депутати пропуснаха новината, когато тя се случи, и я научиха след журналистите, заради гледането на бюджет 2003 в зала. След като вчера мнозинството не успя да събере кворум и провали вкарването на бюджета, днес от НДСВ така се улисаха в четеното на мнения на парламентарни комисии, че председателят на парламента Огнян Герджиков забрави да обяви почивка за депутатите по време на речта на лорд Робъртсън. Пред инсталирания за тази цел телевизор в зала "Изток" на парламента, в 10.56 ч., когато Джордж Робъртсън изрече името на България, бяха единствено Георги Петканов, Лидия Шулева, Васил Иванов - Лучано и Пламен Петров. По същото време в пленарната зала по проектобюджета докладваше председателят на комисията по правата на човека и вероизповеданията Лъчезар Тошев от ОДС, а министрите Милен Велчев, Милко Ковачев, Меглена Кунева, Неждет Моллов и Божидар Финков го слушаха. Само десетина бяха пък депутатите, които извън залата гледаха предаването от Прага в парламентарното кафене. Останалите им колеги или бяха вътре, или се разхождаха в кулоарите.

Четири минути след като Робъртсън завърши речта си, точно в 11 ч. Герджиков натисна звънеца и даде почивка, без да знае новината. "Удари гонга, преди да успеем да му кажем", се ядосваха зам.-шефовете на ПГ на НДСВ Снежана Георгиева и Владимир Дончев.

"Меги, престани да даваш интервюта! Ела да се радваме!", изтръгна по-късно министърът на енергетиката Милко Ковачев колежката си и главен преговарящ Меглена Кунева от диктофоните на репортерите, докато тя индиректно поздравяваше външния министър Соломон Паси, вложил по думите ѝ много усилия в тази посока в целия си политически живот.

Очаквам повишаване на жизнения стандарт. Това няма да стане още от днес следобяд или от утре сутринта, но с влизането в НАТО ние ставаме част от друг свят, в който сигурността на инвестициите е от първостепенно значение и по тази причина очаквам много голям интерес към България, коментира финансовият министър Милен Велчев.

Управляващите декларират готовност да продължат с реформите

Отправените покани слагат окончателно край на разделението на Европа. Решението от срещата в Прага е признание за положените през последните 13 години усилия на целия народ, на всеки българин към утвърждаване на демократичните ценности и развитието на съвременното българско общество, записаха в декларацията си парламентаристите. Те заявиха своята решимост да продължат упорито работата за гарантиране на успешното завършване на процеса на присъединяване, чрез осигуряване на икономически просперитет, противодействие на корупцията, модернизация на въоръжените сили и реформиране на съдебната система.

"Разглеждаме отправената покана като израз на високата оценка, която Алиансът дава на системните и целенасочени усилия, полагани от поканените седем страни в своята подготовка за членство. Същевременно потвърждаваме своята решимост да продължим с неотслабващи темпове работата по целия спектър реформи, свързани с присъединяването към НАТО", каза от името на правителството вицепремиерът Лидия Шулева. В декларацията, приета от министрите на извънредно заседание в зала "Изток" на парламента, се посочва, че решенията от Прага откриват нови хоризонти и възможности за България и на първо място от самите граждани на страната зависи как ще ги използват. "Правителството ще положи всички усилия, за да може членството в НАТО да се превърне в реална и осезаема полза за целия ни народ. НАТО не е финал, НАТО за нас е начало!", завърши речта си Шулева.

Всяка една от парламентарно представените сили изтъкна своя принос в получаването на поканата. От думите на БСП лидера излезе, че едва ли не без приноса на левицата България е нямало да получи покана. Председателят на ДПС Ахмед Доган посочи ДПС като основният двигател на правилните решения на България по време на кризата в Косово. Председателят на ПГ на НДСВ Пламен Панайотов изтъкна, че поканата е резултат от последователната работа на управляващото мнозинство на НДСВ и ДПС, както и на предходните управления.

Зам.-шефът на ПГ на ОДС Димитър Абаджиев каза просто: "Преди две години убедихме всички парламентарни партии да подкрепят членството на страната в алианса".

СДС настоя за отстраняване на служителите на бившата ДС от спецслужбите и МВР, както и парламентът и правителството да предприемат всички необходими мерки срещу незаконната търговия с оръжие, да превърнат българските граници в бариера за наркотрафика, прането на пари и терористичните групи.

В декларацията си пък от БСП поискаха оттук нататък кабинетът да демонстрира, че има отношение към всекидневните проблеми на гражданите, към бедността и безработицата. Ако това не бъде направено, външно - политическите успехи няма да подменят вътрешните провали на управлението, посочи Станишев.

Трябва да преосмислим националните си ценности от гледна точка на универсалните ценности на алианса. Предстои актуализация на националната идея, на националните интереси, на националната доктрина за сигурност и стабилност, включително и на разбирането ни за национален суверенитет, заяви лидерът на ДПС Ахмед Доган.

Управляващото мнозинство ще продължи започнатата реформа в съдебната система. Ще продължим и категоричната борба с престъпността и корупцията, декларира шефът на ПГ на НДСВ Пламен Панайотов.

Симеон поздрави българите

Приветствам всички българи за признанието, което получаваме чрез днешния акт и държа да отдам по достойнство дължимото на всички политици, които през последните години работиха неуморно за постигането на този резултат, каза в предварително записано обръщение към нацията премиерът Симеон Сакскобургготски. Той посочи, че членството в НАТО предлага големи възможности, но как ще бъдат използвани, зависи от самите българи. "Членството дава на нашата страна сигурност, нови икономически перспективи и авторитет сред световните инвеститори, което е предпоставка и за по-висок жизнен стандарт", обясни той и допълни, че въпреки чувството на удовлетворение трябва да си дадем ясна сметка за новите отговорности, които стоят пред страната. "Убеден съм, че България приема и ще изпълни съвестно своята мисия", завърши Симеон.

Преговорите за присъединяването започват веднага

предаде Дарик радио, като цитира външния министър Соломон Паси. Екипът ще води зам.-министърът на външните работи Любомир Иванов, директорът на дирекцията за НАТО към МВнР Тодор Чуров и посланикът ни в централата на Алианса в Брюксел Емил Вълев. До края на март 2003 трябва да бъдат подписани присъединителните протоколи на страните, получили покана. След това те трябва да бъдат ратифицирани от парламентите на страните - членки. Очаква се през пролетта на 2004, България вече да е пълноправен член на Пакта.

Днес председателят на външната комисия към НС Станимир Илчев обяви, че трябва да започне и провеждането на консултации на парламентарно ниво за подготовка на необходимите условия ратификацията да стане в максимално кратък срок и без затруднения. За целта трябвало да се сформира парламентарен екип, който да провери нагласите за работа на парламентите на страните - членки, както и на поканените държави

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.