Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парламентът в Косово не може да обяви независимост

0 коментара

Главният администратор на ООН в Косово Ханс Хекеруп изрази убеденост, че новият 120-местен парламент няма да може да обяви независимост. В интервю пред Ройтерс, цитирано от БТА, той каза че общите избори в областта утре ще установят само автономия.

Хекеруп заяви по-нататък, че ООН гарантира, че въпросът за независимо Косово няма да влезе в дневния ред на парламента. Тези уверения имат тежест, тъй като в съответствие с проекта за самоуправление на Косово мисията на ООН си запазва правото да разпуска парламента.

Уверения в същия смисъл даде и ръководителят на мисията на ОССЕ в Косово Дан Евертс, който каза, че институциите, които ще бъдат създадени след гласуването, са с тригодишен мандат и това показва, че статутът на провинцията няма да бъде обсъждан скоро.

Към това може да се прибави пояснението на Ханс Хекеруп, че развитието на политическа култура и стабилната демокрация са само предварителни условия за повдигането на въпроса за статута на Косово.

Парламентарните избори в Косово, които ще се проведат на 17 ноември, са замислени да превърнат тази югославска област, която е под администрацията на ООН от 1999 г., в парламентарна демокрация със свой собствен парламент, премиер и президент.

Парламентът ще решава само въпросите на бюджета, здравеопазването, социалната сфера и образованието.

Другите органи на властта са президент с представителна роля и правителство с 11 министерства. Седем от тях са запазени за албанците, две- за сърбите, а тези на външните работи и на отбраната- за мисията на ООН в Косово. Администрацията на ООН ще остане в областта и след 17 ноември и ще контролира съдопроизводството и външната политика на областта.

В изборите на 17 ноември ще участват 26 партии и коалиции. Те ще се състезават за представителство 120-местен косовски парламент. За да се гарантират интересите на неалбанците в Косово 10 места са запазени за косовските сърби и 10 - за останалите малцинства в областта.

Сред албанците най-влиятелни са Демократичният съюз на Косово на умерения косовски албански лидер Ибрахим Ругова, Демократичната партия на Косово на бившия лидер на Армията за освобождение на Косово /АОК/ Хашим Тачи и Алиансът за бъдеще на Косово на Рамуш Харадинайе-също бивш член на АОК.

Общият брой на албанците в Косово с право на глас е малко над един милион. Около осемдесет процента от тях или 903 хиляди гласуваха на общинските избори, организирани от мисията на ООН в Косово ЮНМИК през октомври миналата година.

На тези общински избори партията на Ругова спечели 58 % от гласовете. Последните проучванията на общественото мнение сред албанската общност сочат за победител с 53-54 процента Ибрахим Ругова и неговата партия. Според същите проучвания, произлезлите от АОК партии на Хашим Тачи и Рамуш Харадинай ще получат съответно 25 на сто и 7 на сто.

Неалбанското население на Косово се представлява една турска партия, партия и коалиция на босненците и коалицията "Завръщане" на косовските сърби.

Коалицията "Завръщане" се надява да убеди около 178 000 избиратели сърби да гласуват. От тях 105 хиляди са бежанци в Сърбия и Черна гора, а малко повече от 70 хиляди все още са в Косово. Ако всичките регистрирани сърби гласуват за "Завръщане", коалицията ще разчита на 25 места в парламента. Косовските сърби бяха призовани от сръбското правителство и Сръбския патриарх Павле да гласуват на всяка цена.

Някои от косовските лидери на сърбите, както и опозицията в Сърбия, обаче призоваха за бойкот на изборите, тъй като според тях ЮНМИК и КейФОР не осигурияват сигурност за сърбите. Те се противопоставят на изборите и с аргумента, че тези избори легитимират бъдещата албанска власт и са стъпка към независимостта на Косово.

Според ръководителят на мисията на ОССЕ в Косово Дан Евертс дори едно участие на половината от регистрираните 178 хиляди сърби, може да се смята за успех, тъй като на сърбите бойкотираха миналогодишните общински избори.

В срок от 30 дни след изборите 120-местният парламент ще бъде формално учреден и трябва да избере президент на Косово.

Президентът ще назначи премиер, който ще сформира правителството.

В очакване на утрешните избори командващият силите на НАТО в Косово генерал Марсел Валентен изрази надежда, че институциите за самоуправление, които ще бъдат сформирани след утрешния вот, ще докажат, че в населеното главно с албанци Косово може да има по-толерантно отношение към малцинствата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.