Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първа мисия на НАТО под европейско ръководство

0 коментара

САЩ ще се ограничат с разузнавателни и логистични операции. Това не се хареса на европейците, тъй като мнозина от тях се надяваха, че ще поделят с най-голямата военна сила в света отговорността за рискованата операция. Още по време на войната в Косово някои европейски правителства бяха доволни, че американските войски извършиха повечето опасни въздушни нападения срещу югославската армия.

Според сътрудници на НАТО Германия е проявила най-много предубеждения срещу операцията. Парламентите на Италия и Холандия наистина също обсъждаха плана за македонската мисия, това обаче ни най-малко не постави под въпрос участието им в нея. Представителите на Великобритания, Франция и Италия в комисиите на НАТО своевременно посочиха, че смятат мисията в Македония за необходима, макар никой да не бе във възторг от поредния военен ангажимент на Запада на Балканите. Италия, която се намира близо до конфликтния район, прояви особена ангажираност. Франция изтъкна аргумента, че НАТО трябва да пристъпи към събиране на оръжията веднага след мирното споразумение, така че едновременно с разоръжаването да започне обсъждането на конституционните промени в македонския парламент. Британското правителство, което изпраща най-голям контингент за мисията, подкрепяше сънародника си Робъртсън още от самото начало.

Нито Робъртсън, нито правителствата на страните от НАТО обаче бяха склонни да подкрепят искането на бившия министър на отбраната на ФРГ Фолкер Рюе за "обемист мандат". На всички им бе ясно, че Съюзът може да извърши само онова, за което бе помолен от Македония. Евентуална мисия по подобие на операцията в Косово или Босна, където международните умиротворителни сили поеха функциите на държавните органи, би била равносилна на нашествие в Македония, още повече че липсва мандат на ООН. Впрочем, разширяването на мандата за Македония няма да представлява кой знае какъв проблем от военна гледна точка. НАТО бързо може да удължи престоя си, ако стане ясно, че оръжията на АНО няма да бъдат събрани в предвидения срок от 30 дни. "Това обаче би било политическо решение", е мнението на дипломат в Брюксел.

Ако всичко се развива според плана, след края на операцията "Необходима жътва" Съюзът отново ще прехвърли на ЕС отговорността за стабилността на Македония. Ако бунтовниците бъдат разоръжени, институции като ЕС или ОССЕ ще съдействат за създаването на многоетническа полиция в Македония.

При провал на мисията - било защото се възобновят сраженията или АНО не се разоръжи напълно - ще пострада имиджът на НАТО като сила, която бди за реда в Европа. Това ще бъде лично поражение за нейния генерален секретър. По мнението на Брюксел, обаче, няма вероятност да се поиска оставката му или той сам да се оттегли от поста. Робъртсън има много здрави позиции в НАТО. Като се има предвид трудната обстановка на Балканите никой няма да му потърси отговорност за евентуален неуспех на мисията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.