Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първанов: АЕЦ Козлодуй може да е пречка за ЕС

0 коментара

Предстоящото затваряне на първите блокове на АЕЦ Козлодуй може да е едно от условията, които да забавят присъединяването ни към ЕС, заяви президентът Георги Първанов пред журналисти в Залцбург, цитиран от БНР. Подобен ефект могат да имат и други непопулярни мерки, които страната ни трябва да вземе във връзка с бъдещото членство на страната в ЕС, каза президентът. В изказването си пред форума той не спомена въпроса за АЕЦ Козлодуй.

В речта си Първанов подчерта, че 10-годишните усилия на България могат да се трансформират в демотивация и евроскептицизъм, ако се получи така, че нямаме ясна пътна карта и конкретна дата за присъединяване.

В изказването си пред форума еврокомисарят по разширяването Гюнтер Фертхойген е завил, че 1 януари 2007 г. реалистична и разумна дата за присъединяване на България към ЕС, съобщи БТА.

След срещата си с Фертхойген, обаче, президентът Първанов каза, че комисарят не е бил категоричен за датата на присъединяване на България. Позицията на Ферхойген е, че трябва да има ясен “времеви хоризонт”. Той е обещал ясни параметри за развитието на България, засилена финансова помощ, но с ясната уговорка, че трябва да направим много повече за усвояването на средствата, тъй като, по думите на Първанов, в това отношение търпим много критика.

“Естествено, коментирахме и възможните пречки и проблеми, които възникват в хода на преговорите и на цялостната евроинтеграция. Една такава пречка, както всички добре знаем, представлява съдбата на първите блокове на АЕЦ “Козлодуй”. Това, което аз настойчиво предложих, е да има един технически преглед, една проверка от страна на експерти, оторизирани от Европейската комисия, която да може да представи конкретните параметри пред Комисията и пред страните от Европейския съюз”, обясни българският президент след срещата с Фертхойген.

Запитан дали комисарят познава доклада на МААЕ за АЕЦ Козлодуй, Първанов отговори: “Комисарят Ферхойген познава този доклад. Разбира се, твърде вероятно е, ако се приеме тази идея, те да си направят проверка - от експерти на Европейската комисия, на които да се доверят. Лично аз смятам, че тези експерти би трябвало да ползват изводите на Международната агенция”.

В изказването си пред форума Георги Първанов посочи като необходимо ЕС да бъдат увеличени средствата за България и Румъния по предприсъединителните фондове, за да не се откъснат драстично напред 10-те от първата присъединетелна вълна и положените от нас усилия да не бъдат пропилени.

ЕС ще предложи общ пакет за България и Румъния

Председателят на ЕК Романо Проди заяви, че България ще получи ясна пътна карта за преговорите с ЕС. Той обаче не се ангажира с конкретна дата за приемането на България в ЕС. Това стана на среща Първанов – Проди на 4 септември – три дни след срещата на външните министри на 15-те в Елсинор, от която информационните агенции разпространиха новината, че на срещата на върха в Копенхаген през декември т.г. Брюксел няма да определи дати за влизането в ЕК за България и Румъния.

На срещата на върха на Европейския съюз през декември в Копенхаген, ЕС ще предложи общ пакет за България и Румъния.

Това стана ясно след срещата на българския президент Първанов с министър-председателя на Дания Расмусен , чиято страна председателства в момента Евросъюза. Двамата разговаряха преди два дни в Ню Йорк.

Общият пакет ще съдържа три точки и ще важи и за София , и за Букурещ. Това обаче не означавало, че ще има общи срокове и графици и че двете страни се слагали под общ знаменател. И за двете страни ще има план за воденето на преговорите, който да гарантира присъединяване към съюза. Втората точка от пакета ще е увеличаване на средствата от предприсъединителните фондове на ЕС и третата - изработване на политическа декларация, в която ще се казва, че дори да се присъединят по-късно от останалите десет страни кандидатки, Румъния и България няма да бъдат разделени политически от първата група.

Расмусен е изтъкнал, че датското председателство е за това да бъдат изработени индивидуални пътни карти за България и Румъния, съобщи след срещата прессекретарят на държавния глава Бойка Башлиева. Дания подкрепила българската позиция всяка страна да се оценява поотделно и да получи покана, когато е изпълнила критериите за членство. Расмусен наблегнал на значението на годишния доклад на Европейската комисия за напредъка на България, който се очаква на 16 октомври т.г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.