Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първанов бесен на новия медиен закон на НДСВ

0 коментара

Президентът категорично не одобри проекта на НДСВ за нов медиен закон, макар да уточни, че не го познава. В събота Георги Първанов заяви, че според него готвените промени целят постигане на кадрови решения. Освен че е засегнат от ограничаването на президентската квота в медийните регулатори, държавният глава заяви, че е притеснен от вероятността все повече да се разминава с управляващото мнозинство по възлови политически въпроси, в т.ч. и свободата на словото. Не съм сигурен, че този нов закон може да даде добри решения, свързани с реалните проблеми на медиите, както и повече гаранции за свободата на словото, каза още Първанов. Той допълни, че едва ли промените в медийния закон са приоритет за българското общество в момента.

В петък от НДСВ обявиха, че са решили да внесат проект на нов Закон за радио и телевизия, който предвижда избор на два нови регулаторни органа на мястото на сегашния СЕМ - един за частните и друг - за обществените електронни медии.

Квотата на президента в двата органа ще бъде съкратена наполовина, потвърди един от авторите на проекта - депутатът от НДСВ Иван Павлов. Двата нови съвета ще имат по 7 члена, докато сегашният има девет. Президентът ще може да назначава по двама души в двата регулатора, а парламентът ще има право да избере по пет члена. Досега президентът посочваше 4, а парламентът избираше 5 от членовете на СЕМ.

Всички коментари бяха единодушни, че почти сигурно директорите на БНТ и БНР ще бъдат сменени след приемането на новия закон. В медиите вече се завъртяха имената на Иван Такев - сегашен член на УС на БНТ, за поста на Кирил Гоцев, и на Мария Стефанова от СЕМ за креслото на Поля Станчева.

Опасенията на президента за разногласия с правителството и парламента са неоснователни, заяви днес премиерът Сакскобургготски, при завръщането си от срещата на международната организация на франкофонията в Ливан. Грешно е да се търси винаги, че се вземат мерки, които целят една или друга личност, отговори премиерът на въпроса дали медийният проектозакон цели смяната на шефовете на БНТ и БНР. Той допълни, че проектът тепърва ще се обсъжда и е доста рано да се отхвърля глобално.

Зам.председателят на ДПС Емел Етем демонстрира готовност за отстъпки пред президента. Ако изказването на държавния глава, че правителството и НС все повече се разминават с президентството по възлови въпроси, е провокиран от новия медиен закон, мисля, че можем да достигнем до консенсус, отворени сме за диалог и дискусия около законопроекта, каза Етем, цитирана от Дарик радио. По повод на квотата на президента в регулаторните органи, която се ограничава в новия закон, Етем заяви: "Можем да седнем и да водим разговор, докато законът мине на второ четене и да намерим общи позиции". Тя заяви, че по новия законопроект предстои дебат в парламента, а самият проект е даден за мнение на редица медийни представители.

Също днес лидерът на СДС Надежда Михайлова коментира, че с подготвяният от НДСВ нов медиен закон се търси начин на контрол върху националните медии. "Винаги, когато една власт посегне към медиите или търси начин да регулира своя контрол върху медиите, показва невъзможността си да изпълнява своите задължения и опит да го прикрие", заяви Михайлова. Ако авторите на закона имат почтено отношение и наистина искат да променят нещата към по.добро, нека да го обсъждат публично, призова лидерът на СДС. Запитана за обявените намерения да се намали президентската квота, Михайлова заяви, че това е още едно доказателство, че управляващото мнозинство търси начин да засили влиянието си, дори чрез грубо вмешателство, което да обслужи политиката им.

Асоциацията на българските радио и телевизионни оператори /АБРО/ се обяви против внасянето на проекта в парламента, преди да е обсъден публично. В декларация, приета на годишното събрание на АБРО в Русе, се настоява текстът на проекта да се предостави за обсъждане от заинтересованите страни от бранша и регулационните органи.

При отказ, електронните медии в страната ще организират масирана кампания в защита на професионалните си интереси и в защита на българската радио и телевизионна аудитория, декларира общото събрание на АБРО. Членовете му смятат, че внасянето на проектозакона без публично обсъждане е пренебрежение към гражданското общество в България. Българското общество не е чуло мотиви за създаване на нов медиен закон, се казва в декларацията.

Вчера членовете на АБРО и на Съвета за електронни медии предупредиха, че подготвяният нов закон може да обезсмисли изработената стратегия за развитие на радио и телевизионната дейност. Според СЕМ тази стратегия трябва да е предхождаща и определяща неразделна част от закона, за да няма политически промени.

Пред Дарик радио председателят на медийната комисия Милена Милотинова заяви, че създаването на два регулаторни органа - за обществените и за частните медии, на мястото на сегашния СЕМ било препоръка на Съвета на Европа. Тя отговори с "Едва ли" на въпроса цели ли се с новия медиен закон смяната на генералните директори на БНТ и БНР. Милотинова отказа да коментира твърдението, че за местата на шефовете на БНТ и БНР Кирил Гоцев и Поля Станчева НДСВ е подготвило Иван Такев и Мария Стефанова, с обяснението, че за пръв път чувала това. Тя не се ангажира и със сроковете, в които ще бъде внесен и евентуално одобрен от парламента новия медиен закон.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.