Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първанов напада кабинета на няколко фронта

0 коментара

Президентът Георги Първанов мощно атакува правителството и управляващото мнозинство почти по всички фронтове.

На среща с журналисти той влезе в открита полемика с икономическия екип на правителството, като го призова да признае грешките си за приватизацията на Булгартабак и попита многозначително къде са големите инвестиции, обещани в предизборната кампания.

Обичайната му критичност към Соломон Паси и външнополитическата политика на правителството днес бе посветена основно на разминаването по иракската криза. Първанов продължи да спекулира с гаранциите за националната сигурност, макар да му е ясно, че пълни гаранции от НАТО ще имаме едва когато станем пълноправен член на Алианса.

Той предупреди, че няма да се съгласи да му бъде отнет контрола върху Националната разузнавателна служба с нов закон, който създава "шапка" на спецслужбите и същевременно намекна за увеличаване правомощията на Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС) към президента.

Къде са ви инвестициите?

Първанов вчера наложи очаквано вето върху закона за приватизацията, който отменя съдебния контрол върху 15 сделки, определени от парламента като значими за националната сигурност. По повод твърденията на мнозинството, че който е против закона, блокира приватизацията, президентът днес каза: "трябва да се отговори честно на общественото мнение кой и защо спъва приватизационния процес и аз бих отишъл по - далеч: правителството и икономическият екип откровено да признаят своите грешки в хода на процеса, в частност по отношение на изключително важната сделка с Булгартабак".

Вината да не се завърши досега сделката с Булгартабак не е в изпълнителната власт, скандалите не са плод на действията на правителството, а са насочени срещу него, коментира вицепремиерът Николай Василев. От 6 месеца насам той задавал въпроса къде и каква грешка е допусната по време на приватизацията на холдинга, но чувал само обвинения за непрозрачност. В отговор на тезата на президента Първанов, че спорните промени в закона за приватизацията ще отблъснат инвеститорите, Василев реторично попита дали ветото на Първанов носи чуждестранни инвестиции.

Без да отрича важността на сделката за националната сигурност, Първанов обясни, че не може да си затвори очите за "откровените нарушения на Конституцията", записани в текстовете на закона. По повод вчерашната закана на вицепремиера Николай Василев да обясни на посланиците на ЕС в София, че мнозинството е решено да прегласува закона и да продължи приватизацията, президентът каза, че също се срещал с европейски представители и никой не възразил на правото му да защитава Конституцията.

Именно заради промените може да имаме проблеми с ЕС, защото подходът влиза в откровено противоречие с разбиранията за функционираща пазарна икономика, допълни Първанов.

"За мен стои въпросът защо кабинетът не реализира своите много щедри обещания за мощен инвестиционен поток? Досега нямаше президентско вето, инвестициите също ги няма и няма никакво реално обяснение за това", заяви още държавният глава. Той поясни, че подобни политически непазарни механизми, каквито са промените в приватизацията, единствено ще компрометират приватизационния процес в очите на чуждите инвеститори. Те ще се чувстват сигурни, когато видят, че институциите защитават Конституцията и че законите в страната се спазват без да бъдат променяни от всяко правителство и без да се правят за "един човек, една фирма", давайки им привилегии.

Първанов не отрече възможността, ако ветото му не мине през пленарна зала, да сезира Конституционния съд.

Първанов поръча на царя да поиска гаранции от Буш

Първанов ще предаде послание до президента Буш чрез премиера Сакскобургготски "САЩ ясно да се произнесат по темата за гаранциите на за наша национална сигурност в условията на военен конфликт". На 25 февруари Буш ще приеме Симеон в Белия дом. Според Първанов определи като "много добър сигнал" за високия авторитет на българската външна политика това, че в рамките на една седмица той ще се срещне с руския президент Путин, а премиерът - с американския президент Буш, макар че Сакскобургготски също ще разговаря с Путин.

Борислав Ралчев, НДСВ - Не съм компетентен във външната политика, за да коментирам
Юнал Лютфи, ДПС - Вече получихме отговор от Джордж Робъртсън. Имаме гаранции дотолкова, че ще бъдем запазени и закрилени най-общо от Алианса. Въз основа на кой договор да искаме конкретни, и то писмени, гаранции?
Асен Агов, СДС - Може би Буш трябва да подпише "банков чек" на премиера?
Ирина Бокова, БСП - Не мога да коментирам, не съм запозната с думите на президента.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.