Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първанов обеща в Молдова активно съдействие за решаване на конфликта в Приднестровието

0 коментара

България ще бъде активен фактор и като председател на ОССЕ, и като редови член на организацията в търсенето на разумно решение на проблема с Приднестровието. Това каза в петък президентът Георги Първанов в отговор на въпрос на съвместна пресконференция с молдовския си колега Владимир Воронин в Тараклия след откриването на Тараклийския държавен университет, предаде БТА.

Президентът отговори на въпрос по повод инициативата от молдовска страна за пакт за стабилност и сигурност във връзка с проблема с подкрепяния от Русия Приднестровски район. Българският президент изрази тревога от изострянето на ситуацията. Кишенев наложи санкции на самообявилата се Приднестровска република, след като по-рано там бяха закрити училища с преподаване на молдовски.

ЕС и Съветът на Европа осъдиха остро поведението на приднестровските власти, определяйки го като "лингвистическо прочистване". Преди дни, по време на посещението си в Молдова генералният секретар на НАТО Яп де Хоп Схефер за пореден път призова настоятелно Русия да изтегли войските си от Приднестровието.

В петък Георги Първанов припомни, че българското председателство на ОССЕ е предприело действия за търсене на решение чрез мисии на свои представители и посочи мисията на предишния български президент Петър Стоянов.

Стремим се да потърсим и отчетем мненията на всяка една от заинтересованите страни в този проблем, изтъкна Първанов и изрази принципна подкрепа за своеобразен пакт за стабилност за решаване на проблема. Той подчерта ролята, която биха могли да имат Европейският съюз и европейските структури.

Президентът Първанов каза, че българското правителство обсъжда облекчаване на визовия режим за съседни на Европейския съюз страни и изрази увереност, че по негово настояване то ще включи и Молдова.

Георги Първанов и молдовският му колега Владимир Воронин откриха по-рано в петък Тараклийския държавен университет в молдовския град Тараклия. Днешното събитие е възможно заради толерантната, последователна и разумна политика на молдовската държава и общество спрямо българската общност в Молдова, каза Първанов. Това е етнополитически модел, който не може да не ни радва и който е знак за бъдещата европейска перспектива и на двете страни, посочи още той.

Президентската институция дарява на учебното заведение два компютъра и книги от издателство "Захари Стоянов".

От своя страна, президентът Воронин изрази подкрепа за идеята Тараклийският държавен университет да носи името на Григорий Цамблак. Той изрази увереност, че университетът ще привлича българите не само от Молдова, а и от съседни страни.

Ректорът на университета Николай Червенков каза, че ръководството очаква много от сътрудничеството с България за развитието и обогатяването на университета. "Сигурни сме, че това ще стане, като се има предвид колко прави България за българите в Молдова", каза Червенков.

В петък бе обявено беше и влизането в сила на Споразумението за свободна търговия между двете държави.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.