Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първанов по-близо до Ширак, отколкото до Буш, за Ирак

0 коментара

Г-н посланик, колко ще продължи войната?

Такива неща трудно могат да се предскажат. Всеки се надява, че ще е кратка и няма да има много жертви. Вашият премиер изрази същата надежда в обръщението си.

Той предложи обсъждане след 2 месеца. Дали това е очакване колко ще продължи войната?

Мисля, че той си дава много време. Предишната война с Ирак, когато неговата армия бе доста по-силна, трая 1 седмица. Но сега времето и обстоятелствата са различни.

Битките ще се водят дълбоко във вътрешността на Ирак, с участието вероятно на сухопътни сили, и е трудно да се прогнозира.

Как оценявате българската позиция?

От изказванията на президента в последните дни става съвсем ясно, че неговата позиция по Ирак значително се различава от тази на президента Буш и ми се струва, че тя се разминава и с позицията на правителството и парламента на България. Бих искал само да кажа, че на 7 февруари 165 депутати гласуваха в подкрепа на САЩ.

Ние високо ценим всеки от тези гласове. Това бяха гласове на партиите на премиера, на г-жа Михайлова, на г-н Доган. Видяхме смел вот срещу един тиранин.

Каква е цената на българската подкрепа?

Трябва добре да се разбере, че ние се обърнахме към България с някои искания през януари - без да настояваме, без да заплашваме, без да подкупваме. Правителството ги разгледа, парламентът ги одобри.

Високо оценяваме позицията на българското правителство и се гордеем, че получихме разбиране. САЩ много се гордеят и с волята на 150-те български войници, записали се доброволно в частта за ядрена, химическа и биологическа защита, която ще бъде разположена в района, ако се наложи, макар и да не участва в бойни действия.

Къде ще бъде разположена тази българска част?

Това още не е решено, става дума за оперативни детайли, които подлежат на допълнителна преценка и не искам сега да дискутирам този въпрос.

Да се върнем пак на позицията на българския президент. Как разбирате тази позиция? Кога всъщност за последен път сте разговаряли с г-н Първанов?

Не съм разговарял с него от известно време, но слушам неговите изказвания.

Съвсем ясно е, че неговата позиция е много по-близо до тази на президента Ширак, отколкото на президента Буш.

Заговори се за прехвърляне на временната американска база от Сарафово в Равнец заради туристическия сезон по Черноморието. Какво ще кажете по въпроса?

Не съм чул за такова конкретно предложение. Нашите действия в Сарафово по никакъв начин не пречат на пътническите полети. Надяваме се, че иракската операция няма да се проточи дълго, но дори и в този случай нашето присъствие там няма да доведе до разстройване на търговската дейност на летището.

Няма ли опасност заради сегашните събития Балканите отново да бъдат забравени, и то в момент, когато в развитието на обстановката тук се забелязват тревожни тенденции?

Няма никакви опасности за България. Отношението на САЩ към България е по-положително, отколкото когато и да било досега, и е много важно това да се знае.

Искам отново да подчертая, че администрацията на президента Буш няма да забрави своите приятели.

Има ли някакви други рискове за България, ако войната се разшири или проточи?

Напълно съм съгласен с ген. Колев и с министър Петканов, че няма конвенционална военна заплаха за България. Районът на военните действие е много далеч от вашата страна. Що се отнася до терористична опасност, то такава съществува навсякъде по света. Затова ние винаги сме разглеждали борбата със Саддам като част от борбата със световния тероризъм.

Има ли някакви тайни споразумения между САЩ и България във връзка с войната?

Не! Ние поставихме нашето искане в съответствие с вашите конституционни разпоредби, спазена бе и конституционната процедура при вземането на вашето решение. Високо ценим този подход на българската страна.

Има ли опасност България да бъде въвлечена по-сериозно във военните действия, освен чрез участието на нашите 150 бойци от специалната част?

Не виждам причина за това. Не сме искали това от България, а ако поискаме нещо повече, то ще стане само чрез консултации с вашето правителство. Но повтарям, че не виждам нужда да търсим допълнителна подкрепа от България.

Обменяте ли информация с българското правителство за развитието на кризата и войната?

Има български представители в нашето Централно военно командване, които са в течение на оперативната военна информация.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.