Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първанов си говори с комисията "Петролгейт"" чрез медиите

0 коментара

Президентът Георги Първанов използва днешната си среща с журналисти, за да обяви за пореден път, че БСП не е финансирана от режима на Саддам Хюсеин, когато той е бил лидер на партията. Без да бъде питан от журналистите, държавният глава сам реши да отговори на въпросите, поставени му публично от депутатите Тошо Пейков (НДСВ) и Димитър Абаджиев (ОДС) от комисията "Петролгейт".

Първанов декларира, че за разлика от депутатите, които предпочитат да вярват на чуждите служби (в случая британските, б.р.), той вярвал на българските, които обявиха, че няма доказателства наши фирми или отделни лица да са получавали подкупи от Саддам.

Президентът каза, че знае за нотата на британското посолство от 12 април 2000 г., чието съдържание бе разкрито от Тошо Пейков и за която трябваше да бъде питан, ако се яви пред комисията. В нотата британците съобщават, че по тяхна информация бившият ни посланик в Сирия Атанас Самсарев, някога съветник на бившия премиер Жан Виденов, а още по-рано преводач от арабски на Тодор Живков, търгува с оръжие срещу петрол в нарушение на ембаргото за Ирак. В справката са цитирани и имената на партньора на Самсарев - Димитър Събев. Те работели съвместно с близките до т.нар. "генералско движение в БСП" Чавдар Чернев (бивш шеф на Софийската полиция, когато зам.вътрешен министър е ексшефът на разузнаването в Държавна сигурност о.з. ген. Любен Гоцев) и Димо Кръстинов.

В справката се споменава консорциума "Шавил", но всъщност става дума за фирма "Чавил". Тя е създадена през 1992 г. от Чавдар Чернев и бившия външен министър Виктор Вълков. В този кръг, според източници, цитирани в медиите, е Венцислав Кънев - бивш посланик в Ливан и спряган за бъдещ посланик в Сирия.

Днес Първанов обяви, че тази нота него въобще не го засяга. Документът бил "познат на службите" и цитиран в една от справките, представени на комисията (на НСС, б.р.). Според президента този документ е взет предвид, когато службата е направила извода, че "не са открити данни за участието на официални представители на политически партии в схеми за износ на петрол от Ирак".

"Онези, които поставят под съмнение тяхната работа, сигурно вярват повече на чужди служби, каза Първанов като заподозря дясната опозиция, че може би има "паралелни на легитимните национални служби заради убедеността ѝ, че може да опровергае изводите на НСС и НРС по "Петролгейт".

По повод твърдението на депутата Тошо Пейков, че в нотата са посочени хора, които са били на щатна работа във Висшия съвет на БСП, президентът го призова да назове имената, защото списъците с щатния състав на Висшия съвет на БСП не били класифицирана информация. "Ако той не направи това, ще смятам, че в случая става дума за груба лъжа", обяви президентът.

По въпроса дали е склонен на предостави кореспонденцията на БСП със Саддам Хюсеин и с партията Баас за периода, когато е бил лидер на партията, президентът заяви, че документацията на БСП се намира в деловодството и архива ѝ, които не са на "Дондуков", а са на "Позитано". По думите му нямало нищо по-лесно от това подобно искане да бъде отправено към ръководството на Социалистическата партия.

"Аз не притежавам документи за връзки с каквато и да е партия. Нямам навика да прибирам със себе си архивите, да си правя подобни домашни архиви", заяви Първанов. Като подчерта, че за последен път се занимава с този въпрос, той декларира, че "никога по никакъв повод" ръководството на партията му не е отправяло искане за финансиране към режима на Хюсеин и не е получавала външна подкрепа.

Като обяви, че приключва темата, Първанов на свой ред също зададе въпроси към комисията.

Първият е дали статията в Ал Мада, която по думите му е единственият източник за "българска следа", съдържа ли други данни, освен данните по "Петрол срещу храни", за които върви проверка и в ООН?

Вторият му въпрос - кой е препоръчвал, по каква схема са издавани разрешителните за български фирми, участвали в тази програма - партийните централи или съответното българско правителство, за пореден път прехвърли обвинението към правителствата на Иван Костов и Симеон Сакскобургготски.

Третият му въпрос - защо комисията не се произнесе по първия пробив, по българския пробив в информацията на иракския вестник - по факта, че има спомената българска фирма, получила легално разрешение от ООН по препоръка на тогавашното българско правителство, без да е реализирала никаква сделка, бе допълнен с обвинение, че комисията не си поставя за цел да изчисти поне част от мазното петно за България.

Накрая президентът призова да бъде посочен поне един случай, в който БСП чрез ръководството ѝ, чрез нейния лидер, са се застъпили за Саддам Хюсеин, "да са казали една добра дума за него" след като се твърди,че са получавали петрол срещу подкрепа. Като аргумент в своя полза Първанов обяви, че не допуска Саддам "да си харизва барелите току-така без да има такава политическа подкрепа".

"Архивите са живи, вестниците пазят спомените за една или друга позиция. Много моля, ако наистина има такава, тя да бъде своевременно огласена", настоя президентът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.