Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първи изненадващи данни от индийската лунна мисия

8 коментара
Мисията на Чандраян-3 се следи с интерес, сн. ЕПА/БГНЕС

Индийският луноход "Прагиян", който стигна до естествения спътник на Земята с мисията "Чандраян-3", предаде първи научни данни, които променят много от представите на учените за южния полюс на луната, съобщи ТАСС в неделя вечерта. Агенцията се позова на публикация на Индийската организация за космически изследвания ISRO в социалната мрежа Екс (бивша Туитър).

Повърхностният термофизически експеримент "Чандра" измерва температурата на повърхностния слой на лунната почва, за да се разбере температурният режим на лунната повърхност, се посочва в съобщението. Апаратът разполага с датчик, който може да измерва температурата на лунната почва на дълбочина до десет сантиметра.

Би Дарукеш от ISRO каза пред агенция Прес тръст ъф Индия, че получените данни се оказали неочаквани за специалистите. "Смятахме, че температурата на повърхността може да е 20 до 30 градуса по Целзий, но тя е 70 градуса по Целзий", каза той.

Луноходът "Прагиян" ще работи по-малко от един лунен ден, който се равнява на 14 земни денонощия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dabedabe
    #8

    Аз си обяснявам сега защо американците подскачаха. Щото е било много горещо деня.

  2. Kalkulusial Poludisial
    #7

    И още по-сдъвкано: "Луната няма атмосфера, така че температурите варират от -184 градуса по Целзий през нощта до 214 градуса по Целзий през деня, с изключение на полюсите, където температурата е постоянно -96 градуса по Целзий. Източник: https://planetariodevitoria.org/estrelas/qual-a-temperatura-na-estacao-espacial.html"

  3. Kalkulusial Poludisial
    #6
    Отговор на коментар #5

    Сааамо не се вълнувайте, драги специалисти-лунолози! ;-) Ето ги тука температурите. А наблюдения се правят, да не би слепогледното умозрение на някои хора да не е много прозорливо. Слънце и сянка, топлообмен и термична кондензация, реголит, лед, метални примеси и полупроводници, евентуални подпочвени процеси - всичко не може да се предвиди от всеки... :-) "МКС е изложена на температури от -157 ° C до 121 ° C. Тя или излъчва топлина в сянката на Земята, или се нагрява на силна слънчева светлина."

  4. Мунчо Велики
    #5

    Скъпи братя индустанци, в какъв температурен диапазон се нагрява и изстива една повърхност, изложена на слънцето, когато няма атмосфера? Какъв е смисълът от такова изследване? Mediapool, да не би индийската сонда да мери температурата на 10 метра дълбочина, а не на 10 сантиметра? Така изследването придобива някакъв смисъл.

  5. Earendel
    #4

    Не съм съвсем убеден, че на Луната има "почва". Почвата, освен механичен (минерален) състав има и органичен (съдържащ микроорганизми и хранителни за растенията вещества). Може би реголит би било по-точно да се каже.

  6. dabedabe
    #3

    Че туй американците не го ли знаеха?

  7. Отговор на коментар #1

    Погледнато от страни, този коментар няма логика, но е вярно....качеството на статиите и срамно ниско, предвид претенцията на медията. Във всяка статия има елементарни, аматьорски грешки, които журналист и редактор не бива да допускат!

  8. Мунчо Велики
    #1

    Наистина трябва да спра да чета статиите в mediapool. Цитирам: "Апаратът разполага с датчик, който може да измерва температурата на лунната почва на дълбочина до десет сантиметра." Наистина ГРАНДИОЗНО ПОСТИЖЕНИЕ на науката и техниката. +++ "Смятахме, че температурата на повърхността може да е 20 до 30 градуса по Целзий, но тя е 70 градуса по Целзий." Оставям на екипа на mediapool и на читателите сами да открият идиотията в това твърдение.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.