Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Паси предложи на Москва проекти на ОССЕ за Чечения

0 коментара

ОССЕ излезе с предложение за сътрудничество с Русия по възстановяването на Чечения в сферата на икономиката и образованието, заяви в петък действащият председател на организацията, българският външен министър Соломон Паси след срещата в Москва руския си колега Сергей Лавров.

По думите на Соломон Паси "ОССЕ е готова да предложи няколко проекта за сътрудничество в Чечения". "Ние връчихме на руската страна първият проект от тези предложения. След като Русия се запознае с тях, ние ще съгласуваме по-нататъшните си действия", каза той.

Сергей Лавров подчерта, че Москва е "признателна на ОССЕ, че по време на българското председателство нашата позиция за Чечения намери отклик в ОССЕ" и приветства "приноса за решаване на проблемите на Чечения, предаде руската държавна агенция ИТАР - ТАСС.

Срещата между Паси и Лавров се проведе в момент, когато ЕС и САЩ отправиха предупреждения, че предлаганите от Кремъл мерки за засилване на централизма във връзка с последните терористични атаки в Русия са отстъпление от демокрацията. Русия и Запада са на различно мнение и по въпроса за руската политика в Чечения.

Изтъквайки, че Москва играе ключова роля в борбата с тероризма, Паси заяви пред репортери в Москва, че нито една страна не може сама и трябва да действаме заедно в борбата срещу това зло.

Сергей Лавров отбеляза важната роля на ОССЕ за гарантиране на сигурността и изрази готовността на Русия да продължи да сътрудничи в общоевропейското пространство. Той заяви, че Русия предлага идеи за реформиране на ОССЕ, за да играе важна роля не само в областта на сигурността, но и в икономиката и в хуманитарната област. "Имаме идеи как ОССЕ да стане по-влиятелна", каза руският външен министър.

Соломон Паси се ангажира миналия месец с предложения за реформи в Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, след като такива бяха поискани от девет страни - членки на ОНД.

ОССЕ няма да вземе решения в дисонанс с позицията на Русия

Не очаквайте ОССЕ да вземе решения в дисонанс с позицията на Русия, заяви Солмон Паси по-рано в петък пред руското радио Ехото на Москва. Той беше запитан дали ОССЕ няма формулирани претенции или критики към Русия - по-специално във връзка със събитията в Беслан, след силно критичния доклад на комисията за свободата на медиите към ОССЕ, според която Кремъл е укривал информация и е пречил на журналистите при отразяването на кризата.

Соломон Паси отговори, че комисията е независим орган на организацията и не съгласува мненията си с нейното председателство. Той добави, че за формулиране на претенции или критики към Русия от страна на ОССЕ трябва да има мнение на всички 55 страни - членки, включително на Русия.

"ОССЕ не може да взима решения против волята на своите страни-членки и в никакъв случай против волята на Русия. Така че, не очаквайте от ОССЕ да вземе решения, които биха били в дисонанс с позицията на Руската федерация," каза в заключение Соломон Паси.

Регионалните конфликти и реформите в ОССЕ

Министърът е на посещение в Москва, където основен акцент в разговорите му с руския външен министър Сергей Лавров и с посланиците на ЕС и НАТО в руската столица бяха усилията на ОССЕ по уреждане на регионалните кризи на територията на бившия Съветски съюз, в които Русия има пряко участие и интереси, както и идеите за реформи в ОССЕ.

Соломон Паси заяви пред посланиците, че за пръв път за последните 15 години се използва натрупаният политически опит на България и се прилага политическият потенциал на такива държавници, като бившите президенти Желю Желев и Петър Стоянов и бившия премиер Филип Димитров. Те бяха определени за специални представители на Паси съответно в Грузия (заради кризата в Южна Осетия) и Молдова (заради кризата в Приднестровието). Предстои отпътуването на Филип Димитров за Нагорни Карабах.

Посланиците на ЕС и САЩ дадоха висока оценка за усилията на българското председателство за насърчаването на преговорния процес и намирането на решения в конфликтните райони.

Председателят на ОССЕ ги запозна и с подготвяните за софийската среща на организацията през декември предложения и документи.

Соломон Паси обсъди с дипломатите и предложенията на българското председателство за нов баланс в разпределянето на разходите на организацията.

Идеята е да се пренасочат допълнителни средства за районите на Южен Кавказ и Централна Азия, където сега се изразходват 16 % от средствата. Ще бъде предложено форумите по човешките измерения да се преместят от Варшава в Кавказ, а икономическият форум - от Прага в Централна Азия.

Министър Паси постави пред посланиците от ЕС и САЩ и въпроса с българските медици в Либия. Той изрази надежда, че процесът срещу петте български медицински сестри ще завърши със справедливо решение.

Усилия за възстановяване на диалога

"Регионалните конфликти получават нови характеристики, увеличавайки опасността за сигурността в региона и в света като цяло. ОССЕ остава основен инструмент за утвърждаване и разширяване на зоната за колективна сигурност и демократичните ценности. В този смисъл подкрепата на организацията за политическия диалог е основно условие за намиране на скорошни разрешения на конфликтите", заяви в интервю за руската агенция РИА Новости министър Паси.

"Обезпокоени сме от зачестилите напоследък сигнали за влошаване на обстановката в Нагорни Карабах "по линия на контактите" между страните в конфликта (Армения и Азербайджан) и се надяваме да бъдат намерени способи за намаляване на напрежението", заяви Паси.

Ние полагаме значителни усилия и за възстановяването на преговорите в петстранен формат за решаването на проблемите в Приднестровието, каза още Паси. Българското председателство споделя позицията, че двете страни трябва да положат усилия за преодоляване на сегашната ситуация и да започнат пряк диалог.

На въпрос как оценява ситуацията със спазването на човешките права в държавите от ОНД и в прибалтийските републики българският дипломат посочи, че е запознат с проблемите на рускоезичното население в прибалтийските държави. Всяка страна трябва да спазва приетите от нея международни правови задължения, включително в сферата на човешките права. Решението на въпроси от такъв характер по правило е най-ефективно, когато се използват в максимална степен вътрешноправовите механизми за защита, както и възможностите в рамките на двустранните отношения между заинтересованите страни, подчерта Паси.

По повод ситуацията в Косово той каза, че е дошло време за по-точно и целесъобразно дефиниране на приоритетите при определянето и прилагането на т.нар. "стандарти преди статута" за Косово, които ООН иска да бъдат изпълнени преди решаването на въпроса за окончателния статут на областта. По думите му това би предоставило допълнителни стимули на политическите сили и етническите общности за засилване на междуетническата търпимост, утвърждаване на демократичните стандарти и върховенството на закона в провинцията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.