Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пътища, протести, обвинения и липса на решения (видео)

14 коментара
Пътища, протести, обвинения и липса на решения (видео)

Пътният бранш излезе на поредния протест заради липсата на решения свързани с плащанията по договорите за текущ ремонт и поддържане, инхаус поръчките и индексацията на цените. Без отговор остава въпросът кой ще поддържа пътищата след изтичането на договорите на 30 септември 2022 г.

Всичко това се случва на фона на политическа криза, връщането на третия мандат от БСП в четвъртък и неспиращи престрелки между премиера в оставка Кирил Петков ("Продължаваме промяната" - ПП) и вицепремиера и министър на регионалното развитие Гроздан Караджов ("Има такъв народ" - ИТН).

Петков използва познатата риторика с битката срещу корупцията без да представя документи. Караджов контрира с вадене на документи, които показват, че премиерът е наясно с това, което става в регионалното министерство, давал е съгласие, но впоследствие по неясни причини променя мнението си.

Битката е кой да контролира милиардите за пътища. Ефектът е разбити шосета, тапи по ремонтиращите се седма година виадукти и тунели по магистрала "Хемус", готови участъци, които не се пускат в експлоатация по вина на администрацията, а вече дори се говори за риск от самосрутване на изградени обекти по магистрала "Хемус".

Този филм тече втора поредна година, а порочната система продължава да работи.

Поръчки за 2.3 милиарда лева

Този път серията е свързана с обществените поръчки за текущ ремонт и поддържане за 2.3 млрд. лв.  Те бяха обявени през април с 3-годишни договори за разлика от предсрочно прекратените договори от служебния кабинет, които бяха 5-годишни. Прогнозната стойност на текущите ремонти по новите поръчки бе между 6 и 8 пъти над цените по старите договори.

Във вторник пътният бранш обяви, че излиза на протест заради нерешаването на проблема с плащанията по действащите договори, по които тече проверка още от времето на служебните правителства на Румен Радев.

Късно вечерта Министерският съвет пусна прессъобщение, че днес разбрали, че поръчките за текущ ремонт и поддържане са прекратени от АПИ. Рано сутринта днес на бул. "Дондуков" 1 беше дадена извънредна пресконференция от заместник-министъра на финансите Андрей Цеков, председателя на регионалната комисия Настимир Ананиев и заместник-министъра на регионалното развитие Ивайло Стайков, всичките от квотата на "Продължаваме промяната".

Тримата обявиха, че виновник за тази ситуация е шефът на АПИ. Андрей Цеков, който преди да стане заместник-министър на финансите, беше изпълнителен директор на "Главболгарстрой" (ГБС) и член на контролния съвет на строителната камара, прочете предварително написан текст с порочните практики в сектора, които са известни на всички още преди правителството на Кирил Петков да дойде на власт.

Последва пост във Фейсбук на премиера в оставка Кирил Петков. Той поиска Гроздан Караджов незабавно да отстрани шефа на АПИ Тодор Василев.

На свой ред Гроздан Караджов свика пресконференция, на която даде да се разбере, че няма намерение да маха назначеният от него Василев. И представи документи, които са качени и в публичните регистри.

От тях става ясно, че решението за прекратяване на 6-те обществени поръчки на председателя на АПИ Тодор Василев е от 29 юни. По думите на Гроздан Караджов след това е изпратено в Агенцията за обществените поръчки за публикуване.

В регистъра на обществените поръчки решението за прекратяване на 6-те процедури е публикувано на следващия ден 30 юни 2022 г. в 17:29 часа. Официално прекратяването на процедурата (с розова линия) е обявено на 25 юли. Защо се случва това отговорът трябва да дадат от Агенцията за обществените поръчки, която е на подчинение на вицепремиера и министър на финансите в оставка Асен Василев, който тази седмица е в отпуск.

Според Караджов официалното прекратяване близо месец по-късно не е случайно.

Причините за прекратяване

От "Продължаваме промяната" твърдят, че виновен за прекратяването на поръчките е председателят на АПИ, но това не е така според публикуваните документи.

Обществените поръчки за текущ ремонт и поддържане бяха обжалвани от фирми, които са свързани с някои от компаниите, които в момента имат договори по ТРП и са получили аванси за милиони по инхаус договорите.

По техните жалби Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), чийто състав е от времето на ГЕРБ, излиза с няколко идентични решения, според които търговете трябва да бъдат прекратени. Най-общо казано мотивите им са прекалено рестриктивните условия, които са единствено в полза на държавата. Например не е имало посочен срок, в който да се освободят гаранциите на пътните фирми.

Шефът на АПИ е можел да обжалва решението на КЗК пред Върховния административен съд, но не го е направил. По думите на Караджов това не е направено, за да не се губи време. Идеята е била бързо да се обявят нови обществени поръчки.

Караджов твърди, че условията по тръжните процедури са били съгласувани в кабинета на премиера Кирил Петков, където освен него са присъствали Асен Василев и други лица.

"Кирил Петков настояваше за максимални рестрикции в полза на държавата, които аз стриктно изпълних. И сега да ме обвиняват за това, че съм защитил интересите на държавата ...обслужва този навик на премиера да лъже на едро, на ангро, както се казва, без да се съобразява с нито един факт", каза видимо ядосан Гроздан Караджов.

По думите му този нездрав интерес на Кирил Петков към пътищата в скоро време ще придобие по-конкретни очертания и ще стане ясно кой е кръгът около него, който контролира плащанията. Гроздан Караджов не пожела да посочи имена, докато не събере достатъчно доказателства, но намекна, че става въпрос за известен брокер в съдебната система, около който преди време се разгоря скандал.

Какво ще се случи след 30 септември

Към момента няма яснота какво ще се случи след 30 септември, когато изтичат договорите за поддържането на пътните ремонти.

Андрей Цеков обясни, че единствено в правомощията на председателя на АПИ е да вземе решение по въпроса.

Настимир Ананиев повтори, че Народното събрание е фиксирало срок старите договори да бъдат удължени до 30 септември с идеята за 6 - 7 месеца да бъдат избрани изпълнители по новите поръчки. Според досегашната практика обаче това не е възможно да се случи, защото обществените поръчки за пътищата по правило се обжалват.

Според Гроздан Караджов единственото възможно решение е договорите да нямат фиксиран краен срок, а да пише до избор на изпълнители след проведена обществена поръчка. Това решение обаче трябва да се вземе от Народното събрание, което при условие че не е ясно още колко време ще работи парламентът и предвид търканията между ПП и ИТН практически изглежда невъзможно.

Така, ако този парламент не вземе решение, това ще е един от горещите въпроси, който ще трябва да реши бъдещото служебно правителство на Румен Радев.

Според пътни компании и юристи единственото възможно решение е пътното поддържане да се възложи в условията на аварийност заради извънредната ситуация - пред прага на зимния сезон.

Междувременно през септември - октомври се очаква да излезе решението на Конституционния съд дали Народното събрание може да одобрява плащанията по договорите за текущ ремонт и поддържане. То бе образувано по искане на ГЕРБ-СДС. Проверка на Mediapool показва, че към момента не е насрочена дата за неговото разглеждане.

Ще бъде ли платен остатъкът на пътните фирми?

В момента въпросът, който вълнува пътния бранш е дали ще бъде платен остатъкът от претендираните от него 1.2 млрд. лв. по договорите за текущ ремонт и поддържане.

Въпреки че Кирил Петков обяви, че не иска парите да отидат в 8 души, до момента беше платена половината от сумата - около 650 млн. лв.

Мнението на Настимир Ананиев е, че следва да се плати пълната сума единствено по пет договора, по които няма установени нарушения след работата на междуведомствената комисия. Това са договорите за поддържането на пътищата в областите Русе, Силистра, Кърджали, както и на участъци от магистралите "Марица" и "Тракия", които са на територията на областите, съответно, Стара Загора и Бургас – Ямбол.

За останалите 29 договора е установено, че има извършвани основни ремонти вместо текущи. По тях трябва да се произнесат компетентните органи - ДНСК и АДФИ, каза Ананиев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Des
    #14

    За пореден път мой познат работещ за тия ми се оплака, че тази сутрин вместо на обекта да работи го закарали него и колеги му да протестират без да ги питат. Та такива са им, нагласени, протестите.

  2. SILENCE
    #13
    Отговор на коментар #3

    Яневиската ли? ХА!

  3. SILENCE
    #12
    Отговор на коментар #9

    Стой си в задунайска мАсква, БЕ, путлеристе! Мокрите ти сънища не ни интересуват.

  4. SILENCE
    #11
    Отговор на коментар #3

    Дали? Яневица ...

  5. Bлaдo
    #10

    явно ще трябва сегашното остатъчно правителство да довърши нЕкои работи, след като корнЭла-бкп-то се провали И със мандата... (както се провали, като НЕ успя да спре изгонването на десетките руски шпион-дивЭрсант-даплАмати.... и както НЕ успя да запре износа на българско оръжие за Украина)

  6. Кирил да хваща самолета за Баку и Вашингтон... не - за Москва. И да ходи на челобитие у господаря си Путин. Че "Булгаргаз" иска вдигане цената на газа с над 50% за август. Да ходи да бие чело за евтин газ. Апропо, Кирил нали измоли евтин газ с молекулите на свободата от Вашингтон? Какво стана с газовозите? "Медиапул", като получател на грант за 1 милион, 166 хиляди, 260 лв. от "Америка за България" няма ли да ни информира по темата?

  7. nikolovaleksandar1988
    #8

    В същото време вижте водещите новини в сайта на БНТ, Nova и ДАРИК. Навсякъде се описва Караджов, какво мисли без да се споменава позицията на Петков. Пеевски се опитва неистово да опази реномето на тиквеника, но нещата си идват на мястото. Виждам светло бъдеще след новите избори - продължаваме промяната!!!

  8. Sgt. Pepper
    #7

    Пред "Таймс" Петков се изповядал: "открихме, че имаме по-голям враг: руското проникване" ("The Times", 26 юли). Бедния, съчувствам му - това проникване сигурно е нанесло сериозни щети върху парапета му.

  9. bgp
    #6

    Откраднатите милиардите за пътища са в ПРОСТАКА борисов ! Сикаджийската Мутра ги държи на пачки в чекмеджета ! Следва коалицията Газпром турци, гербо-комунисти , чалгари , копекин да ни върне и зависимостта от путин ! От там ще потекат отново пари към ПРОСТАКА и доган !

  10. Мазен Кумунис
    #5

    Просто Киро очаквал....... ;)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.