Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пауъл предупреди Москва за намесата в Грузия и Молдова

0 коментара

Руската намеса в Грузия и Молдова предизвика остър спор между САЩ и Русия и стана причина министерската среща на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) да приключи без обща декларация.

Американският държавен секретар Колин Пауъл заяви във вторник, че няма да бъде оказана никаква подкрепа на сепаратистките райони в Грузия. Това стана ден след като изпълняващата длъжността президент на Грузия Нино Бурджанидзе обвини Русия, че се намесва във вътрешните работи.

Русия беше критикувана и за това, че не оттегля войските си от сепаратистката Приденстровска република в Молдова.

Яп де Хоп Схефер не направи компромис заради Русия

България подкрепя усилията на ОССЕ в борбата срещу тероризма

В речта си пред срещата на ОССЕ българският външен министър Соломон Паси днес изрази пълна подкрепа за усилията на организацията в борбата срещу тероризма. Той председателства заключителното заседание на срещата, тъй като от догодина България ще е председател на ОССЕ.

още

Москва отказа да подкрепи предложената от домакините на форума декларация заради пасажите, засягащи Грузия и Молдова. Проектодекларацията припомняше на Русия важността на поетия през 1999 г. в Истанбул ангажимент да изтегли военните си части от двете бивши съветски републики до края на 2003 г.

"Единствено Руската федерация отказа да подкрепи предложената от мен декларация", заяви холандският външен министър и председател на ОССЕ Яп де Хоп Схефер. "Тази сутрин стана ясно, че няма да постигнем единодушие. Затова предпочетохме да не излизаме с обща декларация, отколкото да разпространим един разводнен текст", бе категоричен Схефер, който от 1 януари поема поста генерален секретар на НАТО. От същата дата пък България поема председателството на ОССЕ.

"Разочаровани сме от липсата на обща декларация, но някои страни предпочетоха да настояват за включването на истанбулските ни ангажименти и по-специално на въпроса за Грузия", потвърди руският зам.-министър на външните работи Владимир Чижов, предаде АФП.

Пауъл настоя за международни сили в Молдова

В същото време Колин Пауъл призова за изпращане на международни сили в Молдова, които да сложат край на продължаващия вече 13 години конфликт, след като миналата седмица опозицията в страната отхвърли руския мирен план, предаде Ройтерс.

Международните сили трябва да бъдат многонационални по състав, да имат точно определена мисия, а престоят им страната да е кратък, каза Пауъл на министерската среща на ОССЕ.

Той призова да се продължат преговорите за намиране на ефективно решение, което да доведе до стабилност в Молдова и региона като цяло.

ОССЕ трябва да изиграе също важна роля за създаването на международни стабилизиращи сили, които са от изключително значение за едно трайно споразумение, добави Пауъл.

Доктрината Путин

Изготвеният от Русия план за решаване на вътрешния конфликт в Молдова, който би направил присъствието на руските войски в Приденстровието постоянно, предизвика масови протести в Молдова и бе отхвърлен от президента на страната в последната минута.

През последните месеци висши руски представители започнаха да показват онова, което придоби известност като Доктрината Путин - идеята, че историята е дала право на Русия да се намесва в делата на бившите Съветски републики.

Подобна намеса, по-скоро дипломатическа, отколкото военна, стана факт в по-малките, по-бедните и по-безпомощните територии в южния фланг на някогашната Руска империя.

Действията на Русия обаче не останаха незабелязани, посочва Би Би Си. В действителност, налице са всички индикации, че те предизвикват сериозна загриженост както във Вашингтон, така и в Европа.

Пауъл към Русия: Долу ръцете от Грузия

В първото си публично изявление по повод политическите катаклизми в Грузия, американският държавен секретар предупреди да не се подкрепят сепаратистките райони в страната. Неговият призив беше насочен към Москва, която миналата седмица беше домакин на среща с лидерите на трите сепаратистки региона, два от които искат да се отцепят окончателно от Грузия и да станат част от Русия.

Коментарите на Пауъл съвпаднаха с притесненията на и.д. президентката на Грузия Нино Бурджанидзе, която заяви, че страната ѝ иска да има нови отношения с Русия, но не за сметка на своя суверенитет, предаде Би Би Си.

Подобни коментари направи и министърът на отбраната на Молдова, който допусна, че неотстъпчивостта е истинската причина руските войски да са все още в Приденстровието, четири години след като е подписано споразумението за тяхното изтегляне.

"Никаква подкрепа няма да бъде оказана на отцепническите елементи, които желаят да отслабят териториалния интегритет на Грузия", заяви Колин Пауъл на срещата в Маастрихт.

Западните държави възприемат Грузия като ключова транзитна територия за планирания петролопровод, който ще пренася каспийския нефт до Средиземноморието и затова следят внимателно събитията в страната, имайки предвид хаосът, който настъпи там по време на гражданската война през 1990-те години, посочва Си Ен Ен.

ЕС да се намеси по-активно в проблема с Приднестровието

Молдовският външен министър е приветствал готовността на Европейския съюз да активизира участието си в уреждането на въпроса и да помогне за следконфликтното възстановяване на Молдова. Ролята на европейските структури и най-вече на ЕС в решаването на този проблем трябва да се засили, е изтъкнал генералният секретар на ОССЕ Ян Кубиш.

Руски войски навлязоха в бившата съветска република през 1992 г., за да сложат край на гражданската война в Приднестровието. Регионът с предимно рускоезично население се отцепи от републиката през 1990 г.

Молдова, която се намира между Украйна и Румъния, е с румънскоезично мнозинство. Тя е една от най-бедните страни в Европа и ще се превърне в съседка на ЕС през 2007 г., ако тогава Румъния стане член на организацията, както се очаква, отбелязва Ройтерс.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.