Китай предупреди ЕС да не налага нови търговски ограничения, след като Брюксел подготвя широкомащабни мерки срещу индустриалния свръхкапацитет на Пекин на фона на нарастващи опасения за бъдещето на европейското производство.
"Ако ЕС настоява за едностранно въвеждане на нови търговски инструменти и приемане на дискриминационни ограничения, Китай ще предприеме решителни контрамерки и ефективни стъпки за защита на собствените си интереси", се казва в изявление на китайското министерство на търговията. "Комуникационните канали между Китай и ЕС остават отворени. Двете страни проучват възможността за създаване на механизъм за консултации по търговия и инвестиции и ще провеждат свързани диалози", заяви министерството.
Изявлението дойде в отговор на среща на висши служители на ЕС в петък, на която се обсъдиха как да се противодейства на китайския свръхкапацитет. Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен свика в петък проучвателен дебат с 26-те си комисари, за да проучи набор от политически инструменти, насочени към справяне с нарастващия търговски дисбаланс на ЕС с Китай, тъй като рязкото увеличение на китайските стоки, вариращи от превозни средства до слънчеви панели и дрехи, подкопава европейските индустрии, което води до затваряне на фабрики и загуба на работни места.
"Настоящото състояние на търговските и инвестиционните отношения не е устойчиво", се казва в изявление на Европейската комисия след проучвателния дебат. "Тъй като интересите на икономиката и сигурността стават все по-преплетени, и двете измерения ще изискват по-силен и съгласуван отговор".
Дефицитът в търговията със стоки на ЕС с Китай се увеличи до 360 милиарда евро миналата година от 312 милиарда евро през 2024 г. Той се увеличи още по-рязко през първото тримесечие на 2026 г., показват търговските данни. Докато Франция и други държави членки настояват за по-строги мерки за защита на европейската индустрия, Германия отдавна предупреждава срещу стъпки, които биха могли да провокират ответни мерки от страна на Пекин.
Но в петък Берлин, като рязко промени позицията си, сигнализира за по-голяма готовност ЕС да предприеме по-твърди действия срещу рязкото увеличение на китайския внос, отбелязвайки промяна от традиционно предпазливата си позиция. "Мисля, че все още има път към конструктивен диалог с Китай, но не можем да позволим Европа да стане жертва на хищническа стратегия, която унищожава нашата индустрия. Необходими са нови инструменти, нови мерки, нова политическа воля", заяви еврокомисарят по индустриалната стратегия Стефан Сежурне пред POLITICO в петък.
Ключови думи
Свободата има цена
Благодарим, че не ни оставяте да я плащаме сами.
Станете месечен дарител на Mediapool, защото ако журналистиката днес премълчи истината, утре няма да има кой да я каже.
28 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Хубаво е, че си признаваш че си клошар. Гроздето е кисело, когато е произведено в Европа и е по-скъпо от китайския боклук, но вместо да цивриш е нямаш пари, иди да се образоваш, да си намериш хубава работа, пък може и да ти хареса, че си в Евросъюза. Той е суров към бездарници и мързеливци, уви, комунизмът си отиде...
26,25,24... - седнИ си - двЭ! (((-:
Вижда се, че няма ценз да пишеш във форума тук, драги. Защо трябва да харесвам некачествени 10 пъти по-скъпи евробоклуци, когато има далеч по-добро на пазара.
Като нямаш пари да си купуваш по-качествени неща, а само най-евтиното, така е. От тему пазарувам всякакви неща и засега само едно от 30 имаше дефект.
Точка 1: не вярвай на лъжите на лъжливата преса. В случая обаче това, което казват е вярно. Хюавей ги забраниха, защото много агресивно превземаха пазара. Тплинк машините им са просто вечни. Работи година след година след година, забравяш за него. Те могат да препоръчват всякакви неща, но като го купиш дали ще работи и колко време. Китайците са железни. С други видове електроника нямам много опит, но започвам да търся и избирам китайско заради качеството. Например току що ми протече един бойлер от италианска марка за по-малко от 5 години. Купих си китайски, и засега се представя по-добре.
Съвсем нормално е едно проклохозно гувядо да харесва нискокачествените китайски боклучаци. Такива като теб сте не трета, а 23-та категория ymайки. Приеми определението "неграмотна измem" като комплимент.
Не само, че китайците заливат Европа с евтина продукция, но голяма част от нея все още е некачествена. Затова и спрях да пазарувам от Тему. Срещу боклуците им трябва да се вземат твърди мерки, пък нека си заплашват...
Aми в такъв случай ще трябва да изтърпиш още малко бръщолевене. Не на тема електроника, защото от това не разбирам и въобще не знам кой рутер е добър и кой не е. Но пък във Форбс, в РС-магазин, CNET, TechRadar пише, че в топ 10 на дизайна и производството на рутъри има само 2 китайски компании – Huawei Technologies и TP-Link. Също казват, че дори и когато е Huawei, много е възможно да е американски дизайн, с тайвански чип, китайска печатна платка и сглобяване в Малайзия. Дали е и доколко е така наистина …
– не зная, това четох досега и само преразказвам.
Също така някой обясняваше, че изборът на рутър зависи и от употребата му - ако е за игри препоръчват един, за стреаминг – друг, някакви меш-рутъри за нещо си, сингъл, дабъл, трипъл банд - каквото и да означава това.
Та сигурно има някой, който е по-добър от друг. Затова те попитах дали можеш да поставиш продукта в перспектива – в съвременния бизнес е пълна глупост да кажеш, че в някои категории китайскате стоки са по-добри от всички останали. Както казват някъде по света - нека не сравняваме ябълки с портокали.
Надявам се няма да си затруднен във възприемането на тези ми мисли.
Какво е сериозното в бръщолевенето, ти драги? Или мислиш че някой може да ти чете мислите. Сериозната работа е, че китайците ни изпреварват във всичко, с ние стваме специалисти по глобите, санкциите и проповедите.
Не зная защо реших, че търсиш сериозна дискусия. За кръчмарски разговори се обърни към по-долу писалите асен, ozzy70, Горскио.