Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пендаровски за конституционните промени: Осем човека не може да паднат от небето

Възможно е Северна Македония и Албания да бъдат разделени по пътя им към ЕС

3 коментара
Стево Пендаровски, сн. БГНЕС

Македонският президент Стево Пендаровски остава песимист, че парламентът ще може да промени конституцията и да вкара в нея българите, като допуска, че заради това Северна Македония и Албания могат да бъдат разделени по пътя си към ЕС.

Пендаровски каза, че промените в конституцията на Северна Македония няма да бъдат приети до 29 октомври, когато в страната пристига председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

"Аз съм добре информиран реалист. Ако това беше така, нещо в парламента трябваше да се случва. Осем човека (колкото са необходими, за да се постигне мнозинството от две трети)  не могат да паднат от небето. Не виждам индикация за такова нещо. Всички депутати от ВМРО-ДПМНЕ са подписали нотариално заверени декларации, че няма да гласуват за промени в конституцията, макар тези декларации да нямат правна тежест и предполагам, че е пиар", посочи Пендаровски, цитиран от БТА.

По-рано президентът дори предложи конституционните промени да бъдат оставени на следващ парламент при положение, че към момента не може да се постигне напредък.

Северна Македония се надява до края на годината да започне реални преговори за членство в ЕС, но за да стане това трябва да промени конституцията си и да впише в нея българите. Това условие е залегнало в преговорната рамка на Северна Македония, но не може да се реализира заради съпротивата на най-голямата опозиционна партия в страната ВМРО-ДПМНЕ.

За да бъдат одобрени промените, те се нуждаят от две трети мнозинство или от 80 депутата в 120-местния парламент. ВМРО-ДПМНЕ имат 44 депутата и е необходимо част от тях да подкрепят промените.

Водещата партия в управлението СДСМ предложи на ВМРО-ДПМНЕ предсрочни избори, но след промяната в конституцията. ВМРО-ДПМНЕ обаче развива силна антибългарска кампания и твърди, че може да преговори условията с ЕС и няма да се поддаде на "български диктат".

"Определянето на преговорната рамка за страната като "български диктат"обижда всички, на първо място Франция. За нея са гласували всички държави членки на ЕС, вкл. и България и не бива да определяш България, като толкова влиятелна държава, че да може да убеди и Франция и Германия за този "български диктат”, каза Пендаровски.

Според него ако промените в конституцията не се случат, е възможно Северна Македония и Албания да бъдат отделени по пътя им към ЕС.

"Плаши ме това,  че не можем да постигнем вътрешен национален консенсус по ключови въпроси. Можем да спорим за всичко, но НАТО, ЕС са страгегически интерес на страната", каза Пендаровски.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bira
    #3

    тези са по-глупави и от нас даже. българска му работа ... с бонус "маке".

  2. асен
    #2

    горките сърбомани, ще гледата евросъюза през крив руски макарон.

  3. Keyser Söze
    #1

    "Осем човека не може да падната от небето" това на македонски ли е ?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.