Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пет страни, сред които България, искат удължаване на забраната за внос на зърно от Украйна

2 коментара
Пет страни, сред които България, искат удължаване на забраната за внос на зърно от Украйна

Пет страни поискаха от ЕС да им позволи да удължат ограниченията, които наложиха върху вноса на украински зърнени продукти, съобщи днес полският министър на селското стопанство Роберт Телус, цитиран от Франс прес.

Те искат да защитят собственото си земеделие, като удължат мярката и след 15 септември, когато тя би трябвало да изтече.

"Пет страни - Полша, България, Унгария, Словакия и Румъния - подписахме обща декларация за удължаване на ембаргото върху вноса... на зърнени продукти от Украйна в нашите страни до края на годината", заяви Телус след среща с колегите си във Варшава.

През юни Европейската комисия обяви, че ограниченията, въведени върху вноса на украинско зърно, могат да бъдат удължени до 15 септември въпреки съпротивата на Киев и на някои от 27-те държави от ЕС.

Днес полският премиер Матеуш Моравецки, чиято страна е близък съюзник на Украйна във войната ѝ срещу Русия, призова ръководството на ЕС да удължи мярката.

"Или Европейската комисия ще се съгласи да подготви регулации за удължаване на забраната, или ние ще го направим сами", каза той пред репортери.

"Това не е срещу украинците, това е за полските фермери", подчерта Моравецки.

Изправени пред наплива на украински селскостопански продукти след вдигането на митата от Европейския съюз през май 2022 г., съседните на Украйна държави едностранно забраниха вноса на зърно от Украйна в средата на април, за да спрат пренатоварването на хранилищата и срива на цените на местните пазари.

Министрите на земеделието на Полша, Словакия, Унгария, България и Румъния подписаха съвместна декларация във Варшава преди дискусиите на ЕС, планирани за следващата седмица в Брюксел. В декларацията се казва, че те подкрепят идеята украинското зърно да преминава през техните територии, за да стигат до дестинациите, където е необходимо, но ще запазят забраната за внос в техните страни до края на 2023 година.

С изключение на България, всички страни имат сухопътна граница с Украйна, която в понеделник бе поставена в затруднена ситуация, след като Русия се оттегли от споразумението, постигнато с посредничеството на ООН и Турция, за да се позволи транспортирането на храни през Черно море до места, в които милиони гладуват. Украйна е основен износител на пшеница, ечемик, растително масло и царевица.

Петимата министри призоваха ЕС да разработи механизми, чрез които украинското зърно и други хранителни продукти да достигнат до местоназначението си, без да навредят на селскостопанската индустрия в транзитните страни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Тихо и без много шум , Финландия отново се върна към Руски газ. ????Финландската компания Gasum отново е започнала полупки на втечнен газ от проекта Новатек. Танкерът Coral Energice достави LNG от Криогаз-Висоцк до финландския форт Торнио. Преди това Gasum прекрати дългосрочен договор за доставка с Газпром.

  2. Sgt. Pepper
    #1

    Може да искат, но зеленият клоун е разпоредил на сивата мишка друго.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.