Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Земеделският министър: Внасяме в ЕК искането за удължаване на ограничението за украински внос

6 коментара
Кирил Вътев, снимка: БГНЕС

Министърът на земеделието Кирил Вътев заяви, че предстои в Европейската комисия да се внесе искането за удължаване на ограничителните мерки срещу украинския земеделски внос в пет от държавите от ЕС.

Полша, България, Унгария, Словакия и Румъния вече подписахме обща декларация за удължаване на ембаргото върху вноса.

По думите на Вътев България има проблем само с три продукта. "Това е доста сложен политически въпрос, не е достатъчно на нивото на Министерство на земеделието да бъде решен. Проблемите на България са само със слънчоглед, слънчогледово нерафинирано масло и със сухо мляко. Ние нямаме проблем с пшеница, царевица, ечемик. Залежава българският слънчоглед в складовете. Сухото мляко, което влиза на много ниска цена от Украйна, сваля цените на българското мляко и то вече е под себестойност", посочи министърът, цитиран от БТА.

Той каза, че Украйна не може повече да изнася по море своите наличности от зърнени култури и това трябва да стане по суша, през така наречените коридори на солидарността. "В същото време нашата инфраструктура не е в състояние да поеме такъв интензивен трафик. Пристанищата ни във Варна и Бургас нямат капацитет да натоварят такова количество", добави Кирил Вътев.

Министърът каза, че затова ще се търси съдействие от Гърция и Хърватия да ползваме техни пристанища: "Проблемът е международен и касае целия Европейски съюз. Всички сме солидарни с Украйна, тя е нападната държава. Нейните големи предприятия за преработка на слънчоглед в момента са извън производствена възможност и от тук тръгва вече големият проблем, тъй като в световен мащаб производството на слънчогледово масло е съсредоточено в Украйна, Румъния и България".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milanova Magda
    #6

    Правилно! Очаквам по голяма ангажираност на министъра към зеленчукопроизводството и животновъдството.

  2. anton nikolov
    #5

    Поредната слугиня на зърнената мафия.

  3. Полша първо наложи забраната, после остави €С да "одобрява"

  4. Backo
    #3

    Не стига, че получават толкова пари от бюджета и Европа всяка година. Че имаха свръх печалби. Че държат складовете пълни, за да вдигат цените. Че не се застраховат, ами чакат пари от данъкоплатците като стане нещо. Сега и държавата пак ще помага

  5. Backo
    #2

    Ужас! Страх ни е да не паднат малко цените на олиото и млечните продукти... Какви мозъци ни управляват?

  6. кривак
    #1

    А защо? Не са наядохте зърнените ве, те са като пишман пътищарите, прости и крадливи. В държава в която има война могат да произвеждат пшеница по евтина от нашата и с по добро качество, тва са гупости дето зърнарите ги говорят, че нашто е злато.. Как става незнам?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.