Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Петър Стоянов: Членството в НАТО ще бъде основен приоритет за България и след изборите

0 коментара

Заседанието в Брюксел, посветено на доклада за напредъка на България по плана за действие за членство в НАТО, се състоя във формат 19 плюс 1 - посланиците на 19-те страни от НАТО и България, чиято делегация ръководи президентът.

Срещата става във важен за България момент, каза Стоянов пред посланиците. Държавният глава напомни, че на 17 юни предстоят парламентарни, а до края на годината - президентски избори. Очакваме и срещата на високо равнище в Прага през 2002 г, на която ще бъде взето решение за бъдещото разширяване на Съюза.

Президентът подчерта политическата стабилност на България, особено на фона на събитията на запад от нас.

Стоянов напомни, че според данни на НЦИОМ през януари 2001 г. 88 процента от българските граждани подкрепят членство на страната в Европейския съюз, а 58,6 на сто членство в НАТО.

И България, и НАТО биха спечелили, ако България се присъедини към Съюза, каза Стоянов. В НАТО ние виждаме гаранция за суверенитета, териториалната цялост и сигурността на нашата страна и осигуряване на благоприятен климат за чужди инвестиции. Бъдещото членство на България в НАТО ще подобри възможностите на Съюза да гарантира стабилността на Балканите, а оттам и сигурността в Европа.

България - стабилен партньор на НАТО на Балканите

С категоричното си поведение в регионалните кризи на Балканите България показа способност да поема конкретни отговорности като фактически съюзник на НАТО, преди още да е станала неин член, каза още президентът. Сега България отделя за военни цели бюджетни средства не по-малко дори от някои членки на НАТО - над 3 процента от брутния вътрешен продукт при годишен растеж на брутния вътрешен продукт от 5 процента до 2003 година.

Ние поддържаме отлични отношения с всички наши съседи. По наша инициатива от четири години се свикват редовни тристранни срещи на най-високо равнище България-Румъния-Турция и България-Румъния-Гърция. Уредихме всички спорни проблеми с Македония и в момента имаме прекрасни отношения. След две седмици се очаква държавно посещение на президента Борис Трайковски в България. България неизменно подкрепяше демократичните промени в Сърбия и след падането на режима на Милошевич започна бързо подобряване на двустранните отношения с Югославия, продължи президентът.

Българският етнически модел е пример за Балканите. Най-голямото етническо малцинство на българските турци е интегрирано във всички сфери на политическия и обществен живот.

България работи изключително активно и за другия основен външнополитически приоритет - членството в Европейския съюз. Представили сме преговорни позиции по 22 глави, преговаряме по 14 и сме затворили 8 глави.

Стремим се да поддържаме приятелски и равноправни отношения с Русия. Убеден съм, че членството на България в НАТО ще направи отношенията с Русия още по-ясни, недвусмислени и прагматични, е позицията на Петър Стоянов.

Съзнаваме, че пред нас има и не малко сериозни проблеми. Може би най-сериозният е превръщането на макроикономическата и финансова стабилност в по-висок жизнен стандарт и намаляване на безработицата.

Един от проблемите, които трябва да се решават приоритетно, е ромският. Последствията на икономическата реформа се стовариха най-вече върху ромското население.

Проблем, с който България категорично трябва да се справи в следващите години, е корупцията.

Петър Стоянов подчерта, че предстоят още много усилия за успеха на реформата на съдебната власт и администрацията.

Като страна-кандидатка за членство в НАТО си даваме ясно сметка за изключителната важност на военната реформа. Водени сме от стремежа да повишим оперативната съвместимост и да пренасочим ресурси в приоритетните области на отбраната с цел съществен принос за самоотбраната, съществен принос към колективната отбрана и разумен принос към ръководените от НАТО мироподдържащи операции.

"Аз ще бъда радостен, ако съм успял да предам своето основно послание - желанието на България за членство в Алианса е толкова сериозно и силно, колкото са нашите намерения да се подготвим най-добре за това", каза в заключение президентът.

Преди заседанието на посланиците Петър Стоянов се срещна с генералния секретар на НАТО Джордж Робъртсън. Двамата са направили преглед на партньорските отношения между България и НАТО и са разисквали актуалните събития в Югоизточна Европа.

Посланиците питали за Балканите, реформата и Русия

Позицията на България по повод събитията на Балканите, отношенията с Русия и хода на реформите в страната са били основните въпроси, задавани от посланиците на Стоянов, каза след заседанието президентът. Получили сме не толкова въпроси, колкото добри констатации и похвали за макроикономическата и финансовата стабилност, за обществените нагласи в България за членство в ЕС и НАТО. 58 % подкрепа за членство в НАТО означава, че българското общество разбира идеята прагматично - не като обем от привилегии, а като поемане на обем от отговорности, обяснил на посланиците българският президент.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.