Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Петкова: Оставям държавната енергетика на печалба

Тя обаче не отчете огромната задлъжнялост на дружествата от БЕХ и самия холдинг

8 коментара
Петкова: Оставям държавната енергетика на печалба

"Българският енергиен холдинг" (БЕХ) работи на печалба, ще оставим на следващото управление сектора на енергетиката в стабилно състояние, заяви енергийният министър Теменужка Петкова по време на парламентарния контрол в петък в отговор на въпрос на депутата от БСП Жельо Бойчев за разходите на държавните енергийни дружества.

Тя обаче се спря само на чистите числа от финансовите отчети на дружествата под шапката на холдинга и компанията майка, сравнявайки печалбите за 2014 г. и 2020 г., без да се спира на поетите дългове от тях и капитилазицията им, които разкриват истинската картина в предприятията..

Петкова посочи, че докато печалбата на БЕХ през 2014 е била 29.5 млн. лв., в края на 2020 г. кондолидираният положителен резултат е бил 296.3 млн. лв. Холдингът обаче има облигационен заем за 1 млрд. лв., а самият той е раздал близо 3 млрд. лв. на дъщерните си фирми. Поел е дългове на общинската "Топлофикация София" за около 500 млн. лв.

През 2014 г. "Националната електрическа компания" е била на нетна загуба от 586.5 млн. лв., а сега е на печалба от 16.659 млн. лв., даде още пример тя. НЕК обаче има да връща около 2 млрд. лв. на БЕХ, както и близо 1.2 млрд. лв. на държавния бюджет от заем, предоставен ѝ да плати оборудването за АЕЦ "Белене".

Подобно е положението и със задлъжнялостта на газовия оператор "Булгартрансгаз", който през строежа на "Балкански поток" има да плаща разсрочено около 3 млрд. лв. на саудитската "Аркад" и "Ферощал Балкангаз". Иначе дружеството счетоводно е на печалба от 81.3 млн. лв. за 2020 г., докато шест години по-рано тя е била малко по-ниска – 75.690 млн. лв.

За безспорни могат да се считат съжденията за АЕЦ "Козлодуй", "Булгаргаз" и "Електроенергийния системен оператор" (ЕСО), но при тях това се дължи на пазарната конюнктура и играта на ядрената централа на борсата за ток.,

Миналата година ЕСО е бил на печалба от близо 56 млн. лв., докато през 2014 г. тя е била 19.633 млн. лв. През 2014 г. АЕЦ "Козлодуй" е на печалба от 88 млн. лв, а през 2020 г. тя е 277.627 млн. лв. "Булгаргаз" също отчита подобрение във финансовия резултат от 7.1 млн. лв. преди шест години на 42.392 млн. лв. през 2020 г., посочи Петкова.

Наистина ТЕЦ "Марица Изток 2" и "Мини Марица Изток" са на загуба, но това не е резултат на лошото им управление, а заради покачване на цените на въглеродните емисии, обясни министърът на енергетиката.

Въглищната централа през миналата година получи финансова инжекция от близо 600 хил. от БЕХ под формата на вдигане на капитала, но това не промени нещата и дружеството има пасиви за над 1.5 млрд. лв.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #8

    Много дълги числа, бе, особено след точката!
    Когато се правим, че сравняваме числа, добре е да са закръглени до един и същи знак след десетичния разделител - запетайка по европейската SI или точка по старовремско-американската с/ма.
    За масовия полуграмотен „анализатор“ цифрите след десетичния разделител чинат колкото тия преди него. Види ли повече цифри са залепени след запетайката/точката, числото му изглежда по-впечатляващо.
    Очевидно е, че в „медийното пространство“ все още няма единно мнение

  2. rotos
    #7

    Българската енергетика била на печалба. А българските енергоползватели на какво са – печалба, или едвам свързват двата края (говоря за гражданите, не за предприятията)? Има ли друга държава в Петте континента, в която почти ЦЕЛАТА ПЕНСИЯ отива за погасяване вноските за топлинна енергия? Твърдението е мое, а имам и доказателства от почти три годишни разплащания с Топлофикация–София във вид на банкови извлечения. Ако иска Теменужка, мога да ѝ ги изпратя.

  3. Иван Козов
    #6

    А трите милиарда за Циганский паток къде ги смяташ, към печалбата или загубата? Тиквата сега се мъчи да нахендри ПКП с връзката Гърция-България, ама само с тръбите за една десета от циганския паток тази връзка щеше отдавна да е прокарана.

  4. Евроатлантизъмм
    #5

    Ти се хвали публично за пред електората, който не се нуждае от аргументи, робът няма глас и ще мълчи.

  5. bez_ime
    #4

    Тая крава къде видя печалба? Сигурно е гледала нощното шкафче на Слънчо...

  6. mediaman
    #3

    Вие сте или хронични лъжци, или откровени ид*иоти. А най-вероятно сте и двете....

  7. ImBlack
    #2

    То не е голямо постижение монополист да е на печалба, защото потребителите плащат неефективността, вноса на горива, кражбите, рушветите и т.н. щети нанесени от корумпирани политици и държавни служители.

  8. Отбелязвам
    #1

    Може ли информация за имотното и финансово състояние на Теменужка Петкова преди да стане министър и сега?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.