Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Петролният скок напълни с милиарди банковите сметки на енергийните компании

7 коментара
Петролният скок напълни с милиарди банковите сметки на енергийните компании

Цените на суровия петрол, природния газ, горивото за отопление и бензина достигнаха рекордни нива през 2005 г., до голяма степен благодарение на огромното търсене в Китай, някои други азиатски страни и САЩ, се казва в анализ на ДПА, разпространен от БТА във вторник.

Ситуацията беше усложнена допълнително от затварянето на рафинерии през сезона на ураганите в Мексиканския залив и нарушенията в доставките, причинени от други събития.

Докато шофьорите, собствениците на домове и предприятията, зависещи от петролните продукти, роптаеха заради високите цени, мултинационалните енергийни корпорации тази година натрупаха невиждани печалби, а изгледите за догодина са още по-добри.

Цената на един барел петрол в Ню Йорк достигна рекордните 70,85 долара малко след като ураганите “Катрина”, “Рита” и “Уилма” връхлетяха южното крайбрежие на САЩ. Оттогава цената се понижи до 60 долара за барел, но остава с 30% по-висока в сравнение със същия период на миналата година.

Американската агенция за информация по енергията (ААИЕ) очаква средната цена на американския стандартен суров петрол тип West Texas Intermediate (WTI) за 2005 г. да бъде 57 долара за барел. Прогнозите за догодина са тази цена да се повиши до 63 долара за барел.

В годишната си прогноза за 2006 г. ААИЕ посочва, че недостатъчните доставки са били повлияни и от ураганите. Най-важните петролни резерви на САЩ са разположени в Мексиканския залив, който пострада тежко от ураганите. Рафинерии, произвеждащи 800 000 барела петрол дневно, останаха затворени през декември.

Щетите от ураганите продължават да влияят на производството: количеството петрол, произведено в региона е намаляло с 32%, а добивът на природен газ се е свил с 26%.

Недостигът и растящото търсене помогнаха на петролните компании да натрупат огромни печалби, се казва още в анализа на ДПА.

Трите водещи американски петролни компании – “Ексън Мобил корп”., “Шеврон корп”. и “Коноко Филипс” отбелязаха обща печалба от 45 млрд. долара за първите девет месеца на тази година.

За периода печалбата на “Ексън Мобил” се увеличи с 50% до рекордните 25,4 млрд. долара. Приходите на петролния гигант достигнаха 271,3 млрд. долара и е твърде вероятно той да измести компанията “Уол-Март” от водещата позиция в класацията на световните компании по приходи от продажби за тази година.

През тримесечието юли-септември “Ексън Мобил” стана първата компания в историята, регистрирала приходи от 100 млрд. долара - сума, по-голяма от брутния вътрешен продукт (БВП) на държавите по света, с изключение на 57-те най-развити страни.

“Ексън Мобил”, “Роял Дъч Шел”, “Бритиш петролиъм”, “Шеврон” и “Коноко Филипс” отбелязаха обща печалба от 32,8 млрд. долара за периода юли-септември. На “Ексън Мобил” се падат 9,9 млрд. долара от тази печалба.

Резултатът е рекорден и е със 75% по-висок от печалбата на компанията през същия период на миналата година. Печалбата на “Шел” е в размер на 9 млрд. долара - увеличение от 68%, а “Бритиш петролиъм” реализира печалба от 6,5 млрд. долара - увеличение от 34%.

“Шеврон” - втората по големина американска петролна компания, отбеляза печалба от 3,6 млрд. долара през тримесечието юли-септември, или с 12% по-висока спрямо същия период на миналата година. “Коноко Филипс” - третата по големина американска петролна компания, отчете печалба от 3,8 млрд. долара, или с 90% повече в сравнение с третото тримесечие на 2004 година.

Под натиска на недоволните избиратели редица американски политици остро критикуват петролните компании, заради печалбите, които трупат. Сенаторите Байрън Дорган от Северна Дакота и Крис Дод от Кънектикът предложиха 50% акцизен данък върху печалбите на петролните компании, в случаите, в които цената на барел петрол надвишава 40 долара. Предложението беше отхвърлено с 64 на 35 гласа в Сената.

Високопоставени служители от петролните компании бяха викани от комисии в Конгреса да обяснят защо цените на петрола са толкова високи и защо не са инвестирали повече средства в нови съоръжения, които да увеличат капацитета на рафинериите.

Служителите защитиха печалбите на своите компании, позовавайки се на цикличния характер на петролната промишленост и на периодите от време, през които печалбите им не са били толкова големи - когато цената на барел петрол, например, беше нищожните 10 долара.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Пешо
    #7

    Припомняме:Чалмърс и Дионисиев бяха арестувани в домовете им в Хюстън, Тексас и в понеделник ще се изправят за пръв път пред съда. Тримата са заплашени от присъди до 62 години затвор и максимална глоба от един милион долара, ако бъдат осъдени, и може да бъдат принудени да възстановят сума от порядъка на 100 милиона долара. Засега само българинът е зад решетките, защото те е успял да събере 150 000 долара за гаранция. Шефът му - тексаският нефтен магнат Чалмърз е на свобода под гаранция, а за британеца Ървинг екстрадиционните действия и съдебни процедури в Обединеното кралство тепърва предстоят

  2. Филчев
    #6

    Българската социалистическа партия е получила над 3 млн. барела иракски нефт по програмата"Петрол срещу храни", сочи заключителният доклад на комисията на Пол Волкър, разследваща злоупотребите по хуманитарната програма на ООН. Три български компании са сключвали петролни сделки с режима на Саддам Хюсеин - "Химимпорт" АД, "Росбулнефт" АД и "Братя Василеви", пише в доклада на ООН, съобщава електронното издание на вестник "Дневник".За БСП са били отредени общо 8 млн. барела, от които са доставени малко

  3. Филчев
    #5

    Припомняме, че докладът визира БСП и български фирми като възползвали се от бонусната петролна система на Саддам. Захариев е бил консултант по сделките на близкия до БСП и президента Първанов оръжеен търговец и издател на в. Дума Петър Манджуков (на снимката). Комисията "Пейков", която разследваше в миналото НС участието на БСП не намери преки данни за участието й в скандала, без да оневини партията.

  4. s
    #4

    Плаща се на USarmy да води война качваща цената на петрола,а петрола в Ирак през мътното време на окупацията е за на наште хора. Просто преди наште хора бяха други за справка http://www.mediapool.bg/show/?storyid=111303

  5. Пешо
    #3

    На 6 декември 1983г.членовете на полютбюро на ЦК на БКП вземат решение Б№ 44 със което дават съгласие да се даде на Иракското правителство триста милиона долара български пари спечелени от българите за въоръжаване на Иракската армия.Така че връзките на БКП/БСП със режима на Саддам са документно доказани и имената които са подкрепяли този режим се знаят-Димитър станишев,Гриша Филипов,Александър Лилов и целият ЦК на БКП.Между тези които подкрепят този режим няма име -Костов,Мозер,Стоянов и т.н.т.

  6. СБС`
    #2

    Както се казва в материала "под натиска на недоволните избиратели редица американски политици остро критикуват петролните компании, заради печалбите, които трупат. Сенаторите Байрън Дорган от Северна Дакота и Крис Дод от Кънектикът предложиха 50% акцизен данък върху печалбите на петролните компании". У нас обаче полотиците си гледат дебелите гъзове и на всичкото отгоре от Нова Година повишават акцизите на горивата, без това изискване на ЕС да е наложено толкова рано - то я влезем в ЕС, я не! Направете разликата между US и нашите политици!

  7. Абдб
    #1

    Трагедия

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.