Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Петров призна провала си в сделката за БТК

0 коментара

Само ден след подаването на окончателните оферти за приватизацията на БТК, министърът на транспорта и съобщенията Пламен Петров призна провала на сделката. Той оцени офертите като разочароващи, защото очаквал от 50 до 80% по-високи цени от подадените от "Вива венчърс" и консорциума между "Тюрк телеком" и "Коч холдинг".

Думите на Петров са в пълно противоречие с вчерашната оценка на вицепремиера Николай Василев, който е и ръководител на работната група по приватизацията на БТК. Малко след подаването на офертите той изрази задоволство от тях, защото предвиждали инвестиции от 650 млн.щ.долара в българската икономика. Василев имаше пред вид цената от 200 млн. евро плюс инвестиции от 450 млн.евро, заложени в офертата на "Вива венчърс". Сходна с нейната е и тази на турския консорциум.

Публична тайна е фактът, че от месеци насам отношенията между Петров и Василев не са особено добри. Затова не е изненада, че двамата дават разнопосочни изявления, макар че са от един икономически екип, при това на правителството.

Днес Петров потвърди и публикуваната вчера в mediapool.bg информация, че кабинетът има резервен вариант при провал на сделката, включващ ЕБВР и Международната финансова корпорация. Така министърът до голяма степен обезсмисли работата на Агенцията за приватизация, която трябва да прегледа офертите, да обяви купувач и да започне преговори с него.

Министърът на транспорта и съобщенията изрази надежда, че въпреки че новият Закон за далекосъобщенията не е приет, предлаганите оферти няма да съдържат условия.

Тук е мястото да се зададе един логичен въпрос - кой трябваше да подготви навреме нов закон, за да е сигурно, че кандидат-купувачите няма да поставят допълнителни условия? Тази работа не бе свършена именно от министерството на Пламен Петров, чийто доскорошен заместник-министър Николай Николов стана изпълнителен директор на "МобилТел", като преди това подкрепи желанието на компанията за намаляване на тарифите за получаване на допълнителни честоти.

Явно сред приоритетите на Николов не е бил новият закон за далекосъобщенията, защото въпреки одобрението му от правителството той още не е внесен в парламента, тъй като експертите все още правят промени в текстовете.

Странно е как човек като министър Петров, работил за чуждестранни банки и компании, може да се надява, че инвеститорите няма да поставят условия към още неприет закон при положение, че именно той ще определя бъдещето на пазара, а оттам и възможностите на БТК да печели пари.

Наистина, цена от 200 млн. евро за 67% от БТК не може да определи по -друг начин освен като скандално ниска при положение, че преди 2 години консорциумът между "Кей Пи Ен" - ОТЕ даваха 610 млн.щ.долара за 51% от акциите. Но не бива да се забравя, че тогава на БТК ѝ оставаха повече от две години монопол върху разговорите по фиксираната мрежа, докато сега новият собственик ще влезе в телекома при либерализиран пазар.

Въпреки това, през последната година компанията регистрира ръст на приходите и е много вероятно тази година да завърши с печалба над 200 млн.лв. При това положение излиза, че цената, давана от купувачите, ще се изплати за две години, докато за страни с подобен рейтинг като нашия се счита, че този срок трябва да бъде 6-7 години.

Явно и двамата кандидати са взели пред вид липсата на законодателна база и неясната политическа ситуация и са се застраховали с ниски цени срещу големите рискове.

Предстои да видим как кабинетът ще се справи едновременно с трудната ситуация вече не с една, а с две сериозни приватизационни сделки - БТК и Булгартабак.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.