Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

План за създаване на "Обединени щати в Кипър"", публикуват турските медии

0 коментара

Геополитическото положение на една страна по принцип определя елементите на нейното развитие и обуславя отношенията, които тя има, или политиката, която води политическото ѝ ръководство към другите отговорни субекти. Сърбия като държава, още откакто е създадена някъде в 9 век, имаше интересно развитие и като политически феномен. С еволюционни промени и резки възходи, с изчезване и обновяване, дори с промяна на териториалното разположение.

В новия век Сърбия геополитически значително се различава от онази от средните векове. Получила облика си през 19 век с освобождаването от турската феодална власт, тя има по-различен геополитически облик - северно, осланяйки се на големите реки Дунав, Сава, Дрина, отделяйки се от Средиземноморието към Централна Европа. Влизането на Сърбия в състава на югославската държава не означава нейното отричане, а по-скоро влизането ѝ в една по-широка политическа общност, "замразяване" на нейната държавност. Чрез войната против окупаторите през 1941-1945 г. Сърбия се организира във федерална държава с останалите пет членки, съставни субекти на федеративна Югославия.

С разпадането на СФРЮ Сърбия в началото на последното десетилетие на 20 век влезе в общност с Черна гора - в Съюзна Република Югославия. Положението на СРЮ - по принцип хлабава и все по-хлабава федерация, не е достатъчно определено и с това наследство влязохме в 21-то столетие.

Едновременно с разпадането, или разбиването на СФРЮ, в Сърбия бе развита тезата за "административните граници" с позоваване на виновниците за разбиването на Югославия, критиките към титова Югославия, както и със становището за "застрашеността" на сърбите, които трябва да живеят в една държава.

Посочените тези не са в съответствие с историческите, регионални, етнически принципи. Най-големите сръбски общности извън Сърбия са в Босна и Херцеговина, в Хърватия, разхвърляни в отдавна пасивни райони, което показва необходимостта от съвместен живот със съседните, често смесени, етнически общности.

Според преброяването от 1991г. в Босна и Херцеговина сърбите съставляваха 31,2 процента, а в Хърватия 12 процента от населението. Общо извън Сърбия живееха 2 100 000 сърби, а в Сърбия 3 360 000 представители на несръбски нации.

Цялата тази хетерогенна общност в национален, религиозен и социален план показва необходимостта от съжителстване в голяма /кон/федерална държава. Ситуацията значително бе усложнена в края на изтеклия век със събитията, които утежниха положението на Сърбия и на сръбската национална общност.

Първа Югославия - интегрално кралство, просъществува почти четвърт век, втората - титова, почти половин век. Титовата федерация бе съставена от шест федерални единици с еднакви права, държави с ограничен суверенитет. Във всички обществени актове първо се посочваше Сърбия като най-голяма федерална единица, докато Босна и Херцеговина бе федерална държава на сърбите, мюсюлманите и хърватите, а Хърватия - на хърватите и сърбите, които живеят в нея.

Вътрешните граници бяха зашити с всички следвоенни конституцинни актове, за да функционират непроменени през цялото съществуване на авноевска Югославия /AVNOJ - Антифашистки комитет за народно освобождение на Югославия, б.пр./ Тезата, че границите между държавите във федерацията може да се променят, може да бъде разрушителна за политическия субект, който я лансира. Административните граници ограждат само административните единици /околии, окръзи и др./ Федералните единици притежават гранични линии на равнище ограничен суверенитет, но все пак съществуват. Конкретно, желанието на известни среди в Сърбия да преразгледат териториалната цялост на федералните единици поставя и въпроса за нейната територия. Това становище е не само неоснователно, но и нерационално, тъй като променя съществуващата конфигурация във време на много сложни обстоятелства, когато е актуален и проблемът за Косово.

Сърбия все още притежава известна доминираща позиция в района на Балканите със столица, разположена на реките Сава и Дунав. Това е страна, през която преминават главните артерии на европейския Югоизток към и от Средиземно море и Мала Азия. В случай на влошаване на ситуацията, особено международната, и такава константа, като геополитическото положение, може да се променя. Например правят се опити артерията от Истанбул към Централна Европа през България да бъде насочена към река Дунав и през моста Видин-Калафат да се продължи към Панония; или да се обнови "Виа Егнатия" от Истанбул към Битоля до Дуръс, по който начин Сърбия ще се заобиколи. Значи и геополитическото положение е историческа, т.е. променлива категория.

Сърбия днес е балканска и дунавска страна. Мотивирано насочена към съседните страни, както и те към нея. Всякаква изолация, политиката на изолация би била катастрофална за нейното положение и перспектива през 21 век. Географското ѝ и политическо положение обуславя все по-голямата комуникативност с Европа и света. Преди всичко в смисъл на подобряване на отношенията с югославските, а и южнославянските държави /и с България/. Не е нереално след изключително динамичния и нестабилен 20 век да настъпи век на по-силно съвместно съществуване и интеграции на по-тесни и по-широки нива на човешката цивилизация. Възможно е и е осъществимо през идващите десетилетия да се стигне до формирането на някаква балканска или, по-вероятно, /южно/славянска политическа общност. В този процес Сърбия трябва да изиграе забележителна роля.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.