Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Планът на ООН за Кипър предвижда връщане на територии на гърците

0 коментара

Планът на Кофи Анан за Кипър съдържа две алтернативни географски карти, третиращи териториалния аспект на кипърския проблем и по-специално въпроса за безлюдния град Фамагуста и селището Морфу, намиращи се в контролираната от кипърските турци част на острова, съобщават гръцките осдведомителни агенции.

От 1974 г. след турската инвазия Кипър е разделен на две части - гръцка и турска, а 37 на сто от територията се намира под контрола на кипърските турци.

Според агенция МПА и в двете карти на Кофи Анан в неговия план за Кипър се предвиждало град Фамагуста и селището Морфу да бъдат върнати на кипърските гърци.

Радио Атина от своя страна твърди, че в първия вариант на проекта се предвиждало на кипърските гърци да бъдат върнати Фамагуста, Лимния, Прастио, Ахеритос, Пирга, Ахна, Лиси, Ватили, Ася, Тимву, Геролакос, Скилура, Агия Марина, Кондеменос, Лапитос, Лентакас, Морфу, Зодия Петра, Агиос Георгиос и Галини. Смята се, че това предложение на Кофи Анан давало възможност на кипърските турци да продължат да владеят 28,6 на сто от територията на острова.

Според втория вариант на кипърските гърци щели да бъдат върнати селата в района на Карпасия в северната част на Кипър. По-специално Ризокарпасо, Ялуса и Апостолос Андреас, като по този начин във владение на кипърските турци щели да останат 28,5 на сто от острова.

Предвиждало се още по родните места да се завърнат около 95 хиляди бежанци. Открит обаче оставал въпросът за начина, по който ще стане това завръщане.

Предполага се, че след влизането в сила на споразумението до 90 дни върнатите на кипърските гърци територии ще минат под техен контрол, но в продължение на три години ще останат под временно управление на официален турски представител.

За районите, които няма да бъдат върнати на кипърските гърци, се предвиждат обезщетения за имотите на прогоненото от тях население.

До края на февруари двете общности трябва да решат за плана

Кофи Анан препоръчва на ръководителите на двете кипърски общности да вземат окончателни решения във връзка с неговия план не по-късно от 28 февруари 2003 г. Този срок се смята като база за постигане на споразумението и за цялостно уреждане на проблема за Кипър.

В проекта се предлагало също Европейският съюз да предприеме специални мерки, включително да окаже финансова помощ за хармонизиране на кипърското турско законодателство с това на съюза, за да се преодолеят сегашните разлики в стандартите на двете общности на острова.

Предвижда се проектът да бъде одобрен с два референдума от кипърските гърци и кипърските турци на 30 март 2003 г. С тях ще бъде одобрено и окончателното споразумение, предвиждащо изготвянето на конституции на двете държави на острова, както и присъединяването на Кипър към ЕС.

В текста е записано, че Кипър е независима и суверенна държава с единно международно представителство и с едно правителство на една конфедерация, съставена от две държави - кипърска гръцка и кипърска турска.

Кипър или части от него не могат да се присъединяват към други държави

Независимостта, териториалната цялост и конституционният ред трябва да се зачитат от всички. В текста на проекта се казва още, че се забранява присъединяването, съюз /еносис/ на Кипър като цяло или отчасти с друга държава, както и всякакъв вид разделение, подялба или откъсване и промяна на статуквото на острова от предвидените в проекта.

Държавата на острова ще бъде двузонална и двуобщностна и ще бъде членка на ООН. Предвижда се единно представителство и единно кипърско гражданство.

Официалните езици на новата съвместна държава ще бъде гръцкият и турският. Актовете на законодателните и съдебните органи ще се изписват на официалните езици. Ще има също закон за употребата на английския език на острова.

В предложения текст за споразумение се съдържа прогноза, че дори е след изтичането на 20 години, настаняването на кипърски гърци в кипърската турска част не може да надхвърля по численост една трета от местното население.

Кофи Анан апелира към ръководителите на двете кипърски общности без протакане да решат и проблема с безследно изчезналите кипърци на базата на споразумението от 31 юли 1997 г., предвиждащо всяка от страните да направи всички необходими разследвания.

САЩ не са сред гарантите на плана

Кипър, Гърция, Турция, Великобритания, ще подпишат спогодба, с която ще създадат комисия за надзор, включваща по един представител от всяка страна-гарант, по двама представители от правителството на "съвместната държава" и по един представител от всяка държавица и от ООН, който ще бъде председател на комисията. Комисията ще следи за прилагане на споразумението и ще дава препоръки.

По въпросите на сигурността се предвижда преходен период, през който трябва да бъдат разпуснати всички гръцки и турски военни сили и да бъде иззето въоръжението им в срок не по-късно от пет месеца след подписване на споразумението. Гръцки и турски сили и въоръжение ще бъдат дислоцирани само в райони, за които има предварителна договореност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.