Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Планът за ЕС не конкретизира предстоящи промени в конституцията

4 коментара

Правителството се отказа от конкретизиране на възможни предстоящи промени в конституцията. Това показва окончателният вариант на плана за действие, съдържащ над 100 мерки, които да бъдат изпълнени до септември, за да не бъде отложено членството на страната в ЕС. Макар съгласуваният с Еврокомисията план да бе приет от правителството миналия четвъртък, той е бил доуточняван още няколко дни, преди да бъде публикуван във вторник на Интернет-страницата на Министерския съвет.

Както Mediapool писа в петък, предварителният вариант предвиждаше изменение или заличаване на три текста от последните промени в основния закон, което на практика би обезсмислило нововъведенията в частта за съдебната власт.

В окончателният вариант липсва категоричност относно необходимостта от промени в конституцията. Документът указва необходимостта от анализ на експертните коментари и изготвяне на предложение “при постигнато съгласие за допълнителни изменения”.

Единственото условие е изискването на ЕК за “премахване на двусмислията, що се отнася до пълното зачитане на независимостта на съдебната власт”.

Срокът за иницииране на процедурата е до септември, а Министерството на правосъдието вече не е записано като отговорна институция, а само като координатор на евентуалната промяна на конституцията.

Правителството и министрите нямат право на законодателна инициатива по отношение на изменения в основния закон на страната.

Трябва да имаме готовност през лятото за нова промяна в конституцията, ако евроекспертите определят това като “безусловна предпоставка”, заяви миналия петък президентът Първанов след среща с посланици на ЕС у нас. По думите му посланиците изразили недоумение от активизирането на темата с отварянето на досиетата.

Вероятно поради тази причина и оповестената от лидерите на тройната коалиция воля да продължи процеса на отваряне на документите на бившата ДС, за да стане ясно “кой кой е” в управлението, не присъства в изготвения план.

Прокуратурата е записана като отговорна институция по отношение на мерките, свързани с прането на пари, борбата с организираната престъпност, разкриването на поръчковите убийства и борбата с корупцията по високите етажи на властта.

Въпреки, че документът е одобрен от кабинета, като отговорна институция е записана и прокуратурата, която не е структура, подчинена на правителството или на Народното събрание.

Пред Mediapool говорителят на Върховната касационна прокуратура (ВКП) Бойко Найденов отказа да коментира правителственият план за действие с мотива, че не е запознат с него. Найденов пренасочи въпросите към главния прокурор Борис Велчев, който в четвъртък ще има брифинг.

Найденов не знаеше и дали планът, в който прокуратурата е една от отговорните институции, е координиран с ВКП.

По отношение на новопоявилата се “червена зона” в доклада на ЕК – риска при изразходването на средствата от ЕС – е предвиден външен одит на министерствата с висок риск по отношение на разходването на средства – на околната среда, на транспорта, на земеделието, на регионалното развитие и на труда.

Подобна проверка не се предвижда за Министерството на финансите, което от 2002 г. е основният орган в страната, който координира предприсъединителната подкрепа от ЕС (ФАР, ИСПА и САПАРД) и което в бъдеще ще координира средствата от европейските фондове.

ДСБ: В плана липсва ясната политическа отговорност на кабинета

Според Демократи за силна България (ДСБ) в плана на правителството липсва ясното очертание кой носи политическа воля и отговорност за реформите. По думите на зам.-председателя на партията Веселин Методиев, в нито един текст не става ясно каква отговорност ще носят персонално премиерът и съответните министри.

Оставащите няколко месеца не са на това какво трябва да свърши българската администрация, а на политическата възможност на управляващата коалиция достойно да направи България член на ЕС, обясни Методиев.

В същото време от ДСБ обявиха, че ще подкрепят някои от текстовете като закона за публичност и прозрачност на политическите лица и политическите партии.

От ДСБ разкритикуваха правителството, че в плана липсва приемането на закон за достъпа до документите на бившата Държавна сигурност.

“Това означава, че управляващите не искат да бъде разкрита основата за организираната престъпност и корупцията в България, а именно създадените от офицерите на ДС схеми на контрабанда и злоупотреби, на корупция”, заяви зам.-председателят на ДСБ.

От СДС също отбелязаха като пропуск липсата на закон за отваряне на досиетата.

Веселин Методиев от ДСБ коментира и “очебийната” липса на начин, по който ще се реши конституционният въпрос.

Според депутата от ДСБ Атанас Атанасов планът за действие наподобява учебен план от училища за политици. Той определи начина на записване на някои от мерките като “кандидат-студентски бисери”.

““...решително разследване на евентуално участие на висши държавни служители в организираната престъпност...”, “прозрачно сътрудничество с Комисията за защита на личните данни в случаите на инспекции...”, “редовно предоставяне на фокусирана информация на Европейската комисия” и т.н. и т.н.  Пълни безсмислици са това, наистина като извадени от кандидатстудентски работи”, коментира депутатът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мит
    #4

    Плана за действие на правителството няма предвижда конкретни стъпки, а съдържа само пожелания. Най после трябва да разберат, че трябва да има екшън, а не план.

  2. С.
    #3

    За да има екшън, трябва да има компетентни хора във влъстта, които да го направят. Но няма! Така че не може да се надяваме, че ще предложат нещо смислено. Глупаво е да чакаме разумни действия от управление, което няма и една десета част от необходимия потенциал компетентност... Гола вода са! И всички го знаят, та затова и не очакват повече от тях. Хората нямат големи очаквания от това управление. Те си ги знаят колко могат. Очакванията на хората са, че експертите от Европейския съюз ще им свършат

  3. Радко
    #2

    ДА СИ ХОДИ! ВЕДНАГА! С ДОБРО - иначе ЩЕ ГО ИЗПРАТИМ С ЛОШО!!!

  4. Митко
    #1

    Отново позицията на ДСБ е най-точна по отношение на плана за действие, нарещен глуповато "екшън-план." Явно някои предпочитат да използват чужди, вместо български, думи.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.