Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първанов: Готови сме за нова конституционна поправка, но ЕС недоумява за досиетата

97 коментара
Първанов: Готови сме за нова конституционна поправка, но ЕС недоумява за досиетата

Трябва да имаме готовност през лятото за нова промяна в конституцията, ако евроекспертите определят това като “безусловна предпоставка” за членството ни в Европейския съюз от 1 януари 2007 г. Това каза президентът Георги Първанов в петък, в началото на традиционната му среща "без вратовръзки" с посланиците от ЕС и на кандидатките за членство, която тази година е в Русе.

Нашата цел е да постигнем пълноправно и достойно членство в ЕС от 1 януари 2007 г., без отлагане с една година или прилагането на предпазни клаузи, каза Първанов.

По думите му от ЕС са изразили недоумение от активизирането на темата за досиетата в този момент и превръщането ѝ в център за обществени дебати.

Темата бе активизирана от вътрешния министър Румен Петков, който в отговор на журналистически питания оповести имената на петима сътрудници на ДС, след което под силен опозиционен, медиен и обществен натиск лидерите на управляващата коалиция обявиха, че имат план да продължат с отварянето на архивите на бившите тайни служби.

Атакуваните промени в Конституцията

Чл. 84 (правомощия на НС)

 т. 16. (нова - ДВ, бр. 27 от 2006 г.) изслушва и приема годишните доклади на председателя на Върховния касационен съд, на председателя на Върховния административен съд и на главния прокурор за прилагането на закона и за дейността на съдилищата, прокуратурата и разследващите органи.

още

“Създава се впечатлението, че това би могло отнеме много сили, много енергия на българското общество”, каза президентът пред репортери. По думите му институциите сега трябва да насочат силите си в друга посока.

В центъра на дискусиите са шестте т.нар. “червени зони”, посочени в майския доклад на Европейската комисия (ЕК). Президентът изтъкна, че в гласувания преди ден от правителството план за действие е заложена твърдата политическа воля на българските институции да изпълнят всяка една от препоръките.

Той изтъкна, че изпълнението на мерките е български ангажимент, но “ние много разчитаме на доброто взаимодействие с ЕК, със страните-членки на ЕС, за да може всяка наша стъпка да бъде добре разбрана, осмислена и надявам се, подкрепена, както и за да можем да бъдем прецизни не само от съдържателна гледна точка, но и в търсенето на добри постижения до месец септември.”

Спор сред управляващите какво иска Брюксел

Именно по въпроса какво точно иска Брюксел, обаче, избухнаха поредните интриги и конфликти в управляващата коалиция, а и в самата БСП.

Междувременно стана ясно, макар съгласуваният с ЕК план за действие да бе одобрен от кабинета в четвъртък, той все още се доуточнява и няма да бъде качен на правителствения сайт в петък, както бе предварително обявено.

Правителствени източници съобщиха пред Mediapool, че планът предвижда ревизия или направо заличаване на почти всички конституционни промени в частта за съдебната власт, приети тържествено от мнозинството в края на март.

Според участници в експертните групи, консултирали промените в конституцията с евроекспертите, от Брюксел до момента са поставяли под въпрос само чл.130а – правомощията на министъра на правосъдието – но никой не е отварял и дума за някои от останалите текстове.

Изменение или заличаване на текстове    

Обсъжданите от кабинета варианти обаче предвиждали и изменение или заличаване на текстовете, според които шефовете на двете върховни съдилища да се отчитат с доклади пред парламента, както и новото правомощие на народните представители да могат да предлагат предсрочното освобождаване на председателите на ВАС и ВКС.

Това предизвика недоумение сред юристи от левицата, според които от ЕК по-рано дори приветствали измененията, предназначени да направят съдебната система по-прозрачна и отчетна.

Ревизията на основния закон била препоръчана от европейския конституционен експерт Йегер.

За консултации с експерти по конституционно право настояваше пред Брюксел премиерът Станишев, след критичния междинен доклад на евроексперти по глава “Правосъдие и вътрешни работи” през пролетта на т.г. Тогава управляващите заявиха, че критичните оценки за промените в конституцията са дадени от лица, които не били компетентни. 

Планът за действие с подпланове

Правителственият план за действие ще бъде придружен от подпланове на отговорните ведомства, обясниха експерти. Опасенията са, че точно тези подпланове и мерки по институциите могат да предизвикат сериозни проблеми и гафове от претоварването и желанието да се навакса изоставането.

още

През последната седмица Върховният касационен съд атакува пред Конституционния съд две от измененията в конституцията -  чл. 129 (процедурата за “импийчмънт” на главния прокурор и председателите на ВКС и ВАС), а след това и чл. 130а, но само т.3 – правото на правосъдния министър да дава предложения за назначаване, повишаване, понижаване и освобождаване на съдии, прокурори и следователи.

Според представители на управляващата коалиция, участвали в консултациите с евроекспертите, от ЕК не са дадени категорични препоръки, а само опции във връзка с ревизията на основния закон.

Източници на Mediapool от мнозинството коментираха, че всички промени, освен измененията на спорния член 130а, са били предварително съгласувани с ЕК още преди приемането им през март.

Текстът за правомощията на правосъдния министър бе внесен допълнително като уточнение от Янаки Стоилов (БСП).

Ако се тръгне на нови изменения и премахване на този текст, ще излязат наяве сериозните конфликти в БСП и най-вече противоречията между Стоилов и Станишев, коментираха запознати. Никой от тях обаче не можа да обясни защо, след като юристът не се ползва с доверието на премиера и лидер на БСП, неговите текстове са подкрепени от левицата и мнозинството.

Същевременно и от НДСВ и от БСП неофициално обвиниха за “престараването” по конституционните промени министъра по европейските въпроси Меглена Кунева (НДСВ).

Въпреки предварителните очаквания в плана за действие да има текст, свързан с оповестяването на архивите на бившите тайни служби, такъв отсъства. ЕК ни посъветва да действаме внимателно по този въпрос, казаха юристи от мнозинството.

По повод обявеното намерение на столичния кмет и неформален лидер на ГЕРБ Бойко Борисов заедно с десните партии да бъдат предизвикани предсрочни избори през януари следващата година, Георги Първанов заяви в Русе, че към този момент няма такава перспектива. Управляващата коалиция е единна, особено за ЕС, добави Първанов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

97 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Гоце
    #99

    Гоце

  2. от село
    #98

    кой е гоце

  3. от село
    #97

    ???

  4. БГ
    #96

    Прогнозата ти е грешна

  5. Bezkompromisen
    #95

    PARAVANOV MI E TOLKOVA PROTIVEN CHE I MAGARE DA MI SE PREDLOZHI I NEGO SHTE IZBERA ZA PREZIDENT - SAMO NE SEGASHNIA "MAZNIK"...NE SE IZDARZHA VECHE - SAMO IZBORITE DA IDVAT.

  6. П. Петров
    #94

    Първанов може да ти е противен, но той си е по своему коректен - представя се за социалист от БСП, и като не го харесваш, псуваш БСП-то. А ако ни пробутат Б.Б., или някой друг "десен", кого ще псуваме, себе си ли? Защото най-страшни са тези мутри и ченгета, които си служат с дясна риторика.

  7. СУВЕРЕНЪТ
    #93

    ПРАВИТЕЛСТВОТО НА БЪЛГАРИЯ Е НЕЛЕГИТИМНОКАКТО Е НЕЛЕГИТИМЕН ЦЕЛИЯТ СЕГАШЕН РЕЖИМ на държавно управление, продължаващ полу-конспиративно управлението на нелегитимната и престъпна диктатура на БКП до 1989, наложена на България с танковете на съветския агресор през 1944.Без достъп на СУВЕРЕН на властта, т.е. на Българския Народ, до всички архиви на нелегитимния режим 1944-1989, СУВЕРЕНЪТ де юре и де факто НЕ знае за кого гласува, ако гласува изобщо.Докато не се публикуват безусловно архивите на диктатурата на БКП, всяко правителство, парламент и пр. институции на режима на "държавно" управление в България ще бъдат НЕЛЕГИТИМНИ.

  8. STEFAN D-r D TCHOLAKOV/SV
    #92

    КАПИТАЛ-IVAN IVANOV-UPPSALA/SV Автор: STEFAN D-r D TCHOLAKOV/SV Получено на: 11 Юни 2006 19:13 ДО В-К "КАПИТАЛ", ЖУРНАЛИСТА АЛЕКСЕЙ ЛАЗОРОВ И ЧИТАТЕЛИТЕ ! Като начало желая да приветствам ръководството на в-к "Капитал" за това, че са поместили тази статия за мен, която е твърде интересна в няколко направления. Приветствам и журналиста Алексей Лазаров, който се е постарал да проследи доста от материалите, който са изписани в Интернет от мен и за мен ! Това е доста сложен процес да се пише за мен.

  9. TV
    #91

    навремето разказваше за оплаквания от страна на американски космонанти при гостуването им в космическата станция "Мир" че там ужасно миришело на руско зеле

  10. ВИКТОР
    #90

    "Виктор,Стига ми, че е бил комунист."--Виктор,Явно сте от тези комунисти,които вече не са комунисти и се вбесяват от комунисти,поради което скромно прехвърлят името си на комунист върху опонентите си,иначе нямаше да изредите доста много десни политици,но нито един от БСП,ДС-КГБ. Много сте скромен в изреждането им,но демагогията Ви е прекалена явна,за да се хване някой разумен човек! Не че оправдавам посочените от вас,защото и те са кой знай каква стока,но все пак има малки изключения от тях!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.