Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Плановете за Южна Сърбия да предвиждат по-сериозен международен ангажимент

0 коментара

- За мен най-важно беше, че за пръв път от много време насам, имахме възможност да обсъждаме не само проблемите, но и перспективите на региона в пълен формат, заедно с външния министър на Югославия. Бе заявено общото желание на съседите на Югославия да помогнат, заедно с международните фактори, за успокояването на региона и намирането на решения, които да бъдат гаранция за дългосрочна стабилност. Защото всички останали амбициозни проекти, свързани с транспортните коридори, с прилагането на всички идеи от Пакта за стабилност, са пряка функция от устойчивостта на региона.

- Има ли София отношение по това кой от плановете трябва да стане основата за намиране на решение за Южна Сърбия?

- Планът на Чович е една много добра основа, за да се отвори дискусия по този въпрос. Макар че ние имаме резерви по някои от предложенията в плана. Например, че в него не намира отражение бъдещо участие на международната общност, без чиято намеса и помощ считаме, че не може да се постигне трайна стабилност.

Но този план поставя основа и може да бъде идеята, от която да се тръгне и да се чуят различните мнения и различните предложения, защото трябва да се тръгне от нещо.

Смятам, че самата дискусия по тази тема вече е една стъпка в добрата посока. Темата Южна Сърбия се обсъждаше между външните министри, както и между президентите, чуха се различни мнения.

- Може ли да се каже, че Албания попада в изолация по отношение на плана Чович и изобщо на действията по търсене на решение за Южна Сърбия?

- Според мен не бива дори да формулираме мнението на един или друг от участващите в дискусията като изолация заради очевидно по -различните идеи в тази връзка. Но аз изхождам от това, че е необходимо да се чуе и да се разбере мнението на всички, за да се получи трайно и стабилно решение.

- България имаше активна роля по време на кризата в Косово. Тогава българската дипломация показа, че може да бъде стойностен фактор на Балканите. Каква би могла да бъде ролята ѝ сега, в контекста на проблемите в Южна Сърбия?

- Ние искаме нашите усилия да се впишат в общите международни усилия за стабилността на региона. Нямаме претенции, че България може да направи нещо уникално в тази ситуация. Очевидно проблемите, които са свързани с подобни конфликти, са твърде сериозни, за да са по силите на една държава.

Обменът на различни мнения е пътят за търсенето на решение, което ще бъде приемливо и за България. Защото стабилността в Южна Сърбия е от голямо значение за стабилността и на България като част от този регион. Тя влияе върху общото впечатление за региона по отношение на желанието ни да привличаме чуждестранни инвеститори,например. И в този смисъл България има конкретен пряк интерес от стабилизацията на региона и затова е толкова активна нейната дипломация в това отношение.

Самото присъствие на представителите на ЕС в лицето на Хавиер Солана, на Крис Патън, на Бодо Хомбах на форума, е един много важен сигнал за това, че се търсят общи решения. Не само да се изслушваме взаимно, но в хода на дискусията да се потърсят онези зрънца, които да акумулират енергията на региона и да я впишат в желанието на Европа да постигне трайна стабилност навсякъде. Защото, ако щете, самото разширяване на ЕС може да бъде възможно, включително и по отношение на сроковете, само при положение, че има стабилност в Югоизточна Европа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.