Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Платеното паркиране в центъра на София отблъсна купувачите на жилища

Бъдещият данък върху лихвите раздвижва инвестициите в имоти

18 коментара
Платеното паркиране в центъра на София отблъсна купувачите на жилища

В момента има тенденция на спад на интереса към покупка на жилище в центъра на София заради платеното паркиране. Същевременно се засилва и интересът за инвестиции в имоти с цел избягване на бъдещия данък върху лихвите по депозитите. Това са двете основни тенденции, които се наблюдават на пазара през третото тримесечие на 2012 г., показва анализа на “Адрес”.

Отливът на купувачи от центъра на столицата и пренасочването им към околните квартали като “Лозенец”, “Стрелбище”, “Иван Вазов”, “Лагера” и др. се наблюдава от началото на август и се засилва през септември, когато новите правила за паркиране в натоварените зони на града влязоха в сила, коментира Калоян Богданов, маркетинг мениджър на “Адрес”. Той допълни, че тенденцията е валидна както за купуване на жилища, така и за наемането на апартаменти.

С над една четвърт са намалели запитванията за покупка на жилища в центъра през септември спрямо май 2012 г., сочат данните на “Адрес”. Офертите за продажба за същия период бележат ръст от близо една пета. Причината е, че все повече пенсионери предпочитат да продадат големите си и скъпи апартаменти в центъра и да си купят по-малко жилище с асансьор в друг квартал.

С около 15% са намалели търсещите имот под наем в центъра на столицата. Със същия процент са се увеличили запитванията за околните квартали.

Към момента новата тенденция все още не е дала отражение на цените, но редица продавачи и наемодатели на централни имоти стоят в изчаквателна позиция, посочват от “Адрес”.

Ръст от 150% на инвестиционните сделки за девет месеца

Със 150% е нараснал броят на покупките на жилища с цел инвестиция през септември спрямо януари 2012 г., показва още анализът на “Адрес”. Според проучването на компанията влагането на определена сума в покупка на жилище за отдаване под наем е дългосрочно по-добро финансово решение от заделянето ѝ в банка.

Лихвите по депозити са в състояние на постоянен, макар и умерен спад, което кара българите със заделени средства да се замислят за по-изгодна инвестиция, коментира Калоян Богданов. Доходността от жилищен имот се движи между 4.5 и 5%, като от магазини в кварталите и на ключови улици, тя може да достигне дори 8%, сочат данните на “Адрес”.

“В съчетание с новия данък за облагане на лихвите, който се предлага, и спонтанната гражданска реакция срещу него, смятам, че през следващите месеци тенденцията на ръст на инвестициите в имоти ще се засили”, прогнозира Георги Павлов, изпълнителен директор на “Адрес”.

“Трябва да се има предвид и фактът, че дългосрочно цената на имотите ще нараства с инфлацията и доходността от наеми е над това. При добро поддържане на сградата и имота амортизацията е малка. Затова дългосрочно инвестицията в имот е по-добра отколкото в депозит”, допълни Павлов.

Пенсионерите са основни продавачи

Основни продавачи през септември са пенсионерите, чийто брой е нараснал с около 70% спрямо януари тази година. При купувачите по-активни с 10% спрямо първите месеци на годината са най-младите, които са живели под наем до момента и сега търсят самостоятелност в добре устроени квартали с уреден транспорт и най-вече в близост до метрото.

Наблюдава се и промяна в причините за продажба на имот. Водеща остава спешната нужда от пари, но доста продавачи предлагат имоти, които не използват. Около 10% са продавачите, които стават по-мобилни на пазара на труда и се разделят с имота си, защото се местят в друга част на града или дори в друг град, водени от развитието в професията си.

Двойни сделки

Двойните сделки продължават да са актуални на пазара на имоти. Повечето от купувачите на средна възраст продават жилището си с цел да да купят ново на по-добро място, по-голямо и по-луксозно. Те използват заделени средства или прибягват до малък по размер ипотечен или потребителски кредит с ниска лихва. Някои двойни сделки пък се реализират на база продажба на наследствена земеделска земя в страната, а инвестицията се влага в покупката на жилище в голям град, най-често София, показва анализа на “Адрес”.

Забелязва се и все по-сериозно отношение от страна на клиентите при извършване на сделка с имот. Около 15% от продавачите използват услугите само на един брокер, което, освен че не е по-скъпо, им гарантира лично отношение, последна пазарна информация и спестяване на много лично време, изтъкват от “Адрес”. Това е утвърдена практика в развитите имотни пазари по света като тези на САЩ и в Западна Европа.

Цените в столицата и останалите големи градове в страната се задържат стабилни. В определени райони се регистрира спад до 3–3.5%, докато в други има лек ръст с около 1-2%. Движенията обаче не са показателни и не могат да начертаят трайна тенденция на пазара, което е причина за оптимистичната прогноза на “Адрес” за задържане на цените на имотите.

Жилище до 50 000 евро продължава да е най-желаната придобивка от купувачите. Покупките на такъв дом формират около 80% от всички сделки през септември. Същевременно през лятото от “Адрес” отчитат няколко сделки за жилища на стойност над 100 000 евро.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #18

    В тая комунистическа кочина след десетина години ще останат само пенсии и лица от ромски произход , КОЙ ЩЕ ВИ КУПУВА ГРОЗНИТЕ СТРОЕЖИ ТОГАВА. Заплатите са по ниски от заплатите в половин АФРИКА, а лихвите по ипотечните кредити са четири пъти по високи от лихвите в Европа С КАКВО ДА СЕ ИЗПЛАЩАТ ТИЯ НЕНОРМАЛНО ВИСОКИ ЦЕНИ И СЪЩО ТОЛКОВА НЕНОРМАЛНО ВИСОКИ ЛИХВИ. 90% от сградите в Б-г не отговарят на никакви норми за сигурност, хигиена, зелени площи и паркоместа и във всяка Европейска държава биха били

  2. Анонимен
    #17

    Адрешковците - дежурни в медиапул когато трябва да се каже поредната лъжа! 1. ако купите ново жилище като физ. лице - плащате 20% ддс или ~10% ако купите и земята! 2. за старо жилище няма ддс, но колко са ви данъците и нотариалните такси? 3. ако проблемът е наема, за момента лихвата е по-изгодна от него, предвид нормата за "време на изплащане"! А някой да е забравил защо стана тази криза, и че имота не е инвестиция ?! И много ви е "голям" пазара бе адрес " няколко сделки за жилища на стойност над 100 000 евро..." СМЕШНИЦИ

  3. Анонимен
    #16

    Да му писне на човек от "авторитетни" глупости и безплатни реклами!! Излиза, че за един месец пазарът рязко се е променил! Да, ама не! Впрочем, откакто се въведоха зоните, срещу 100 лв/год, т.е. 2/два/лв.на седмица, в квартала спаднаха наполовина паркираните коли и всички са доволни! Няма ги вече навлеците!

  4. Анонимен
    #15

    Тормозът продължава... Една груба сметка по данни на общината /не че са достоверни много, но други няма/. В двете зони имало над 30 000 домакинства/семейства – поне 15-17 хиляди коли Подадени били 6 700 заявления за стикери Издадени 5 7000 1000 само СА пунтирали ,че ще платят! От 5 700 само1 900 за синята зона! Честито на общинарите репресията за сега «успява». Къде отидоха 8-10 хиляди коли на живушите в зоните? Изпариха ли се или се върнаха на село??? Наистина ли се подобри въздуха и трафика в София? И ако да -не е ли причината СКЪПИЯ БЕНЗИН?! Колите СА в съседните квартали където няма зона!!! Моята лично задръства ..........!

  5. Анонимен
    #14

    Поне да бяхте сложили по красива снимка! Кой иска да копува и живее в такива високи,грозни блокове и мърсотията около тях?

  6. Анонимен
    #13

    Ей колко платени статии има по нашата журналистика.....

  7. Анонимен
    #12

    Вие като пишете глупости вярвате ли си?Със 150% са се увеличили продажбите през септември.Може,но през 2003 година.Това за жалост на брокерите и алчните строители и за радост на обикновените хора няма как да стане.Отмина времето,когато говореха,че това е европейска столица или,че много чужденци купуват жилища в София и за това е нормално панелка в Люлин,Дружба или Обеля да струва 1000 и повече лева кв.м. Истината е,че цените ще продължават да падат докато не стигнат нивата от 1998-2000 година.Причината

  8. Анонимен
    #11

    Медиапул, ще е коректно към читателите ви да слагате над подобни статии надпис Платено съобщение!

  9. Анонимен
    #10

    Трябва да се има предвид и фактът, че дългосрочно цената на имотите ще нараства с инфлацията и доходността от наеми е над това. -------------------------------------------------- в съшност по целия нормален свят имотите растат с темп по бьрз от инфлацията, това е от АБ-то на икономиката, и именно това ги прави инвестиционна стока... а у нас някои се обьркаха че срочните депозити са такава и има да патят. Пазара се раздвижи не ами раздвижи... преди половин година продаваха само лудите днес и те не искат да продават...

  10. Анонимен
    #9

    Броки , иска ти се милиардите от банките да ти се изсипят в офиса, а ? Сънищата и реалния живот съвпадат само в американските филми и евентуално в отвъдното ...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.