Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Плевнелиев: Добре, че кризата спря презастрояването

36 коментара
Плевнелиев: Добре, че кризата спря презастрояването
Частичната си благодарност към кризата за това, че е спряла презастрояването в България изрази във вторник министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев при откриването на 11-тото издание на международната специализирана изложба Българска строителна седмица,

“От хвърлени 21 млрд. лв. през 2009 г. основно в сградно строителство – апартаменти, офисни сгради, сега ръстът е в строителството на инфраструктура, което е важно. Аз донякъде съм благодарен на кризата, защото, ако беше продължила еуфорията, щеше да построим Банско по две, Слънчев бряг по две, без съответната инфраструктура“, каза министърът.

“Презастрояването спря, а парите, дотолкова доколкото ги има, отиват в подобряване на качеството. Строят се магистрали, ще идват по-качествени изолации, прозорци, сгради“, допълни той.

Плевнелиев изнесе данни, според които чуждестранните инвестиции в строителството са спаднали от рекордните 9 млрд. евро през 2007 г. до 1.3 млрд. евро през 2010 г., заетите в сектора са намалели от 248 000 души през 2008 г. до 150 000 души сега. Общо 1270 компании са отпаднали от строителния регистър, а новорегистрираните са 600.

От рекордните 21 млрд. лв. през 2008 г., обемът на производството в строителство през 2010 г. е спаднал до около 12 млрд. лв., каза още Плевнелиев.

Според министъра обаче цифрите не са притеснителни. Трендът, както в България, така и по света, вече е различен, заяви той. По думите му строителната индустрия първа влиза и последна излиза от кризата.

След това обаче не количеството, а качеството ще е важно, каза регионалният министър и посочи, че строителните фирми на българския пазар вече предлагат много по-качествени продукти и нови технологии.

България се прости с бързото строителство, с еуфорията, че строителството е двигател на растежа и разбра, както и целият останал свят, че строителството е следствие. Той добави, че българите вече са разбрали и стойността на жилището като инвестиция, защото това, което се плаща при покупката на имот, е само 30 на сто от общата му цена, а останалите 70 процента се изплащат в хода на експлоатация на даденото жилище. Това по думите на Плевнелиев прави качеството на жилищата особено важно.

Годината 2011 все още ще бъде тежка за строителния бранш, но през 2012 г. секторът ще има ръст, прогнозира Плевнелиев.

“В момента се раждат бъдещите проекти и инвестиции от 2013 г.- 2020 г. нататък. От 2020 г. всяка нова къща в България трябва да е нискоенергийна или пасивна. Това, което други държави са направили за 40 години, ние трябва да го направим за 10“, каза още министърът. По думите му трябва да се мине от най-евтиното и най-бързо строителство, ориентирано само върху количество и бърза продажба, но икономически неизгодно към това всяка новострояща се къща да е близка до енергийната нула.

По данни на Евростат от европейските държави Испания е най-драматично засегната от спада в строителството (27 %), а България е на 22 място от общо 27 страни със спад от 7.7 % в строителния сектор, каза Плевнелиев. Той посочи, че се променя обликът на строителния бранш и инвестициите се прехвърлят в строителство на инфраструктура, а не на сграден фонд.

Плевнелиев съобщи още, че в сряда ще бъде даден старт на тръжната процедура за избор на изпълнител на Лот 1 на магистрала "Струма", а след две седмици и на тази за Лот 4. През втората половина на 2011 г. ще се подпишат договорите и ще започне изпълнението на големи пътни проекти – изграждане на пътища втори и трети клас , както строителството на магистрала "Струма", каза още министърът.

На финал е съгласуването на новата държавна компания, която да се занимава със строителството на магистралите "Струма", "Хемус" и "Черно море", каза Плевнелиев. То ще приключи до 16 март, а през април ще бъде внесен в парламента законопроектът за създаването ѝ, обяви министърът. Плевнелиев уточни, че всяка стъпка по създаване на компанията се подготвя съвместно с Европейската инвестиционна банка – устава ѝ, броя на хората, начина, по който те ще се избират.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

36 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Дебилчо
    #36
  2. RAN
    #35
  3. N
    #34
  4. Бърдоквата
    #33
  5. Дедо Тошо
    #32
  6. Дедо Тошо
    #31
  7. Съгласен
    #30
  8. застроител
    #29
  9. Krakra
    #28
  10. Krakra
    #27

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.