Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Плоският данък на път да скара НДСВ и БСП

19 коментара

Скалата за облагане на доходите на физическите лица е на път да скара сериозно коалиционните партньори, научи Mediapool. Според депутати от БСП и НДСВ, гласовете в пленарната зала ще решат по какъв начин ще се облагат доходите на физическите лица през 2006 г при обсъждане на второ четене на промените в Закона за облагане на доходите на физическите лица (ЗОДФЛ). Във вторник изтече крайният срок за внасяне на предложения за второ четене по петте данъчни закона.

Във вторник вечер на заседание на парламентарната група на НДСВ екипът на финансовото министерство е обяснил за пореден път, че за бюджета няма никакво съществено значение дали доходите между 250 и 600 лв. ще се облагат с единна ставка от 21% или ще се запази предложението на правителството за две ставки – 20 и 22%.

Според представените от зам.-финансовия министър Георги Кадиев разчети, обединението на ставките би довело до загуба за бюджета от 130 хил. лв., което е несъществено.

От БСП обаче контрираха, че след като премахването на данъка за най-ниските доходи води до бюджетна загуба от 200 млн. лв., малко трудно може да се приеме, че намаляването на по-високата ставка с 1% ще доведе до такава минимална загуба. Това са произволни цифри, коментираха още леви депутати, малко преди зам.-министър Кадиев да се коригира, че сметките са били прибързани и всъщност става дума за загуба от 4 млн. лв.

За левицата е трудно да приеме оплоскостяването на данъка – лявата позиция все пак е за стръмна скала, обясниха финансисти. Подобна теза защити и председателят на бюджетната комисия Петър Димитров, който коментира, че ако трябва да се гледа партийно и да се нарушава договореното в Съвета на коалицията, левицата би предложила увеличаване на ставката за най-високите доходи – тези над 600 лв. на месец – от 24 на 25%.

Според внесените в бюджетната комисия предложения, от ОДС и ДСБ настояват доходите между 180 и 600 лв. да се облагат с 20% данък. Предложението на НДСВ е за 21%. По време на първото четене на промените в ЗОДФЛ Нено Димов от ДСБ обясни, че ако останалите политически сили не приемат неговото предложение за 20% ставка, ДСБ ще подкрепят НДСВ за 21%.

Депутатите от управляващата коалиция са внесли общо предложение за доброволен праг на регистрация по ДДС от 10 хил. лв. при задължителен 50 хил. лв. Народни представители и от трите политически сили са се подписали и под предложението за намаляване на алтернативните данъци от 17.5% на 10% по Закона за корпоративното подоходно облагане.

Предложено е още разходите за обучение в чужбина да бъдат включени като представителен разход на фирмата, както и да се признават за разход фирмените автобусни превози и картите за градски транспорт на служителите.

От левицата и от НДСВ са внесли собствени предложения – част от тях свързани с идеи на бизнеса и синдикатите, част като израз на политиката на партиите, обясниха депутати. Такива били БСП-предложенията за тълкуването на понятието “свързани лица” и кредитите между фирмите. НДСВ пък настоявали доброволният праг за регистрация по ДДС да влезе в сила от средата на 2006 г, за да се види как ще тръгне Националната агенция по приходите, която трябва да започне работа от началото на следващата година.

От ОДС и ДСБ също имат свои предложения за второ четене, обясниха депутати. Едно от тях било на Мария Капон от ОДС представителните разходи на фирмите да бъдат 3% с аргумента, че така е в страните от ЕС. Предложението на правителството е 0.1%, но депутатите в зала може да решат да е до 0.3%. 3 процента обаче ще е много, коментираха народните представители.

Междувременно стана ясно, че БСП се готвят за дълги дебати при разглеждането на първо четене на държавния бюджет в четвъртък и предварително било ясно, че ще се стигне до удължаване на времето и спиране на часовника. При представянето на бюджета ще присъства цялото правителство. Направена е и справка, която показва по колко време и на кои дати е гледан бюджетът на първо четене в 38-то и 39-то НС. Това е мобилизация на колегите, коментира червен депутат.

От ръководството на парламентарната група отказаха да коментират тактиката си за протичане на заседанието. Те обаче бяха категорични, че към депутатите няма забрани за командировки, тъй като в момента из страната текат отчетно-изборните конференции за предстоящия конгрес и много народни представители пътуват, за да присъстват в избирателния си район. Левите обаче са убедени, че ще имат достатъчен кворум и без забраните и санкциите, които се налагаха в НДСВ по време на кабинета Сакскобургготски.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. СЕБУЛБА
    #20

    Плоски са им главите на тия управляващи-и на червените, и на жълтурковците и ще измъдрят някоя тъпотия накрая!

  2. Някои си
    #19

    Абе не мога да разбера защо 600лв. се имат за богатство. Сега хората работещи за толкова се третират като богати. Абе цървули с 600 кинта в София трудно се оцелява бе. Като говорите за мутри, богаташи и пр. не намесвайте 600лв. Да говорим за 60000лв. месечно разбирам, ама между 600 и 2000лв. е точно заплатата на тия дето си изкарват парите с много работа и мозък и точно тия дето дърпат тая държава напред. И точно тях мачкате най-много. И после що мозъците си тръгвали. Е ще си тръгнат, като ги карате да хрантутят толкова паразити...

  3. Пешо
    #18

    Зарбира с, че трябва не само плосък данък да има, но даже и вдлъбнат. Колкото повече изкарваш, толкова по-малък процент плащаш. По този начин:1. Хората ще имат интерес да декларират реалните си доходи /а не както е сега - да ги укриват/.2. Хората ще се стремят към по-високи доходи и заради данъчни облекчения. А сега си казват - защо ми е по-голяма заплата, като я декларирам цялата и ще ми я вземат.

  4. гуньо
    #17

    Такива законотворци-идиоти нема !!! Да ми облагат с 20% данък "представителните" разходи като горивото на колата,с която се транспортирам ????? Да не съм луд да ги осчеводявам като данък печалба ми е 15 % !!!!! Такъв идиотизъм нема никъде по света - да крия разходи и да съм на далавера цели 5 % !!!!!!!!

  5. гуньо
    #16

    И същите тези депутати-идиоти не се свенят да взимат безотчетни "представителни" от бюджета на парламента ????!!!!! Е,това ако не връх на цинизма здраве му кажете !!!

  6. Някои си
    #15

    И какво е това 0,1% за представителни разходи. 3% (колкото е по света) щяло било да ни дойде много. И какво като дойде партньора от ЕС да го настаним да вечеря в циганската махала, понеже на нас българите представителност не ни трябва.

  7. Гражданин
    #14

    Много глупости се пишат за данъците.Облагането на доходите у нас не става по прогресивна скала, а по регресивна. Това е така защото най-голямото облагане на доходите идва от осигуровките, а не от ДОД. Осигуровките обаче имат максимален размер и се оказва, че този който взима 2000 лева и този, който взима 20000 лева месечно плащат едни и същи осигуровки. Като процент този с 20000 лева плаща много по-малко от този с 200 лева. Затова дискусията за или против плоския данък върху общия доход е едно голямо

  8. Гражданин
    #13

    600 лева въобще не е висок доход. Доход от 600 лева трябва да е необлагаем въобще. Нима може нормален човек, който се грижи за децата си пълноценно, а това значи книги, компютър, интернет и добро образование, да живее с 600 лева? 600 лева е мизерен праг на социалното оцеляване. Нека някой депутат се опита да издържа семейството си с 600 лева и после да говори, че това е висок доход.

  9. Гражданин
    #12

    Като спорят за някакви изсмукани от пръстите проценти върху жалки доходи от 200 - 300 - 600 лева тия хора не разбират колко обществена енергия пилеят напразно. Първо всеки, който взима такива доходи и се мъчи да свърже двата края в семейството си, ще прави всичко възможно да избяга от данъчно облагане, да скрие поне част от дохода си. Това веднага превръща 80 % от населението в данъчни нарушители и хората това и правят и ще го правят ежедневно. Онзи ден някакъв идиот от КНСБ беше се възмущавал, че

  10. "богат"
    #11

    Абе пичове,вие за 600 лв. можете ли да си намерите работа в провинцията?Как говорите само,че 600 лв. били малко пари.Знаете ли,че моята заплата е 330лв.,като свалим всички удръжки остават около 200 лв. чисти пари.Как издържаме двете си деца не е интересно на такива като вас "софиянци".За вас това са само джобни пари.И не ми казвайте,че ние си произвеждаме хранат-не е лесно да си на работа и да бачкаш след това в градината или в полето.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.