Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пловдив и Хитрино най-често нарушават обществените поръчки

Кабинетът на Станишев разпределил без конкурс над 12.5 млн. лв.

6 коментара
Пловдив и Хитрино най-често нарушават обществените поръчки

Шуменската община Хитрино и местната власт в Пловдив, както и кабинетът "Станишев" и земеделското министерство от държавната администрация, са сред най-големите нарушители на Закона за обществените поръчки (ЗОП). Това показва доклад на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) за проверките, извършени от ведомството през третото тримесечие на 2011 г.

В периода юли-септември АДФИ е проверила 85 административни структури, държавни предприятия общини и други за начина, по който са харчили средства от държавния и общинския съвет, както и пари от еврофондовете. Данните за тримесечие се публикуват за първи път заради промените в Закона за държавната финансова инспекция от август 2011 г., които предвиждат по-чести проверки и по-голяма прозрачност за дейността на ведомството. Досега АДФИ публикуваше веднъж годишно обобщена справка за предходната година.

Хитрино е рекордьор с нанесени вреди за над 700 хил. лв.

Местната влас в Хитрино е допуснала най-много нарушения от всички проверени общини при възлагането на поръчки за ремонт и подмяна на ВиК съоръжения, корекция на дере и т.н. в периода 2007 – 2010 г. Десетте проверени обществени поръчки са за 4 177 422 лв, като вредите за бюджета са 701 074 лв. Общо констатираните нарушения са 59, като инспекторите са съставили 49 акта.

Следващата община с най-много нарушения е Пловдив с 56. Те са свързани с поръчките за ремонт на Градския дом на културата, булевардите “Руски” и “България”. Проверени са 19 обществени поръчки за 76.7 млн. лв. като установените вреди за бюджета са 103 469 лв., а дейностите, възложени без основание са за близо 2 млн. лева. На местната власт са съставени 29 акта.

Община Белоградчик също е нанесла щети на бюджета за близо 89 хил. лв. Проверени са общо 21 обществени поръчки за над 5.5 млн. лв. Те са за ремонта на училища, извозването на боклука, както и продажбата на общинското дружество "БКСД". Инспекторите са съставили 30 акта за административни нарушения.

Рекордьор по открити нарушения, но без вреди за бюджета, е община Асеновград със 122. АДФИ е проверила 40 обществени поръчки за над 7.3 млн. лв. Агенцията е съставила 149 акта с нарушения, а още 32 не са били написани заради изтичане на давностния срок.

Община Мездра пък е възложила без конкурс 4 обществени поръчки за над 3.7 млн. лв. финансирани от еврофондовете. Те са за саниране на училища и детски градини, депониране на отпадъци и др. На общинарите са съставени 6 акта.

Сред общините с двуцифрен брой нарушения са още Чирпан, Ракитова, Горна Оряховица, Главиница, Борован, Нова Загора и други. При някои от тях обаче става въпрос за административни пропуски и няма отчетени щети за бюджета.

Има и общини, при които не са установени допуснати нарушения като Кърджали, Хасково и Велико Търново. При тях обаче инспекторите от АДФИ са проверявали определени договори, а не определен период от време от дейността на общината.

Като цяло може да се направи извод, че местната власт не спазва Закона за обществените поръчки, както и наредбата за възлагане на малки обществени поръчки.

Кабинетът "Станишев" е най-неизряден от държавните учреждения

Като най-голям нарушител сред структурите на държавната власт се очертава Министерският съвет. Проверката на АДФИ обхваща периода от 2008 до средата на 2009 г., когато на власт беше правителството на Сергей Станишев. Проверени са 39 обществени поръчки за над 25. 6 млн. лв. за доставка на самолетни билети, провеждане на информационна кампания “100 години независимост”, доставка на компютри, ремонт на помещения и др. Установени са 69 нарушения, съставени са 88 акта, а поръчките възложени без конкурс или без основание са за над 12.5 млн. лв. Инспекторите не са установили вреди нанесени на бюджета от Министерския съвет за последните година и половина от управлението на тройната коалиция.

Министерството на земеделието и храните е лидер по брой нарушения на Закона за обществените поръчки сред министерствата с 12 нарушения. Проверени са 11 договора за над 3.6 млн. лв. сключени през 2008 г. Те са за ремонт на селски пътища, язовири, както и внедряването на електронния регистър на земеделските производители. Ведомството неоснователно не е провело една поръчка за 162 хил. лв. Съставени са общо 8 акта.

Висшият съдебен съвет пък е допуснал 11 нарушения при провеждането на 6 обществени поръчки за близо 3 млн. лева. Те са за деловодната система на ВСС, софтуер за дейността на вещите лица, информационни системи и публичност. Нарушенията са административни.

Областната администрация в Стара Загора не спазва прилагането на правилника към Закона за държавната собственост. АДФИ е констатирала 42 допуснати нарушения в периода 2005 – 2008 г. Те са свързани със замяна на държавни имоти за други собственост на частни фирми, както и продажба на военни държавни имоти през 2009 г. Съставени са 9 акта, а други 33 не са написани, заради изтичане на давностния срок.

НДК и Военно-медицинска академия не спазват ЗОП

При проверката на дейността на Националния дворец на културата (НДК) в София в периода 2008 – 2010 г. АДФИ е установила 49 нарушения. Дружеството масово не е възлагало или неоснователно е възлагало обществени поръчки, констатират инспекторите. Такива са 20 от 27 проверени поръчки за над 5.7 млн. лв. Съставени са 44 акта за административни нарушения, като установените вреди за бюджета са 1600 лв.

Значителен брой нарушения 44 са установени и в дейността на Военно-медицинска академия за периода 2007 – 2009 г. АДФИ е проверила 48 договора за над 101 млн. лв. за доставка на медицински консумативи, извозване на отпадъци, закупуване на техника, доставка на цветя и други. Не са проведени пет обществени поръчки за 1.3 млн. лв. Съставените актове са 43.

В болниците в Ямбол и Монтана не са установени нарушения.

Българска национална телевизия (БНТ) пък е допуснала нарушения при възлагането на фирма “Емона” на строително-монтажни работи и доставки на материали и съоръжения за изграждане на “Апаратно-студиен комплекс 1 в Националния радио-телевизионен център на телевизията за над 6.6 млн. лв., констатира АДФИ. Щетите за бюджета са за 338 550 лв. Сделката се проверява от прокуратурата.

Държавното предприятие "Профилактика, рехабилитация и отдих", което е на подчинение на Министерството на труда и социалната политика пък въобще не е прилагало Закона за обществените поръчки, става ясно от доклада на АДФИ. Проверката обхваща периода от 2007 г. до края на юни 2009 г. От 25 поръчки за над 13.6 млн. лв. не е възложена нито една по закон, установяват инспекторите. Съставените актове за допуснатите административни нарушения обаче са само четири, защото за останалите давностния срок е изтекъл.

В държавното "Водоснабдяване и канализация" Добрич пък са установени 76 нарушения при 10 обществени поръчки за над 3 млн. лв. Те са направени в периода 2008 – 2009 г. Съставените актове са 52.

Неправителственият сектор спазва правилата

Фондации и сдружения спазват правилата. АДФИ не констатира нарушения при тях или ако има, те са единични и несъществените. Фондация регионално развитие "Рома", СНЦ "Бизнес център Пещера" и фондация "Битие – Благоевград" са спазвали правилата. Без нарушение е и Съюзът на частните предприемачи "Възраждане", според доклада на АДФИ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    София, Варна, Сливен и Ямбол пък са за пример.

  2. Анонимен
    #5

    Гебаджийски шменти капели

  3. Анонимен
    #4

    Бавно, но сигурно излизат кирливите ризи на кабинета Станишев! Да се внимава като се гласува!

  4. Анонимен
    #3

    глупости на търкалета, а къде са София, Бургас, Сливен, Ямбол ......... и други общини с кметове от ГЕРБ, ням ги.... пак кьорфишеци за народа...

  5. Анонимен
    #2

    Еееее,няма да е само В.Рашидов я, - АДФК да не са по долу- а колко акта има в София ,Бургас за мандатите на управление 2008-2011 ...няма такива ,така ли ???????????????

  6. Анонимен
    #1

    за хитрино добре, ама плондив трябва да си смени името...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.