Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

По-рентабилно е на мястото на старите панелки да се строят нови сгради

32 коментара
По-рентабилно е на мястото на старите панелки  да се строят нови сгради

Разходите по санирането на панелни сгради от 60-те и 70-те години са много по-високи, отколкото ако се построи нов блок, съобщи в четвъртък по време на двудневен семинар “Панелните жилища – възможности за ремонт и саниране” Робърт Кораб от “Раум енд комуникацион” – Виена. Изчисленията на специалистите в бранша са показали, че е по-рентабилно старите сгради да се събарят и на тяхно място да се построят нови.

Експерти от Германия и Австрия посочиха, че в по-големите български градове вече се наблюдават признаците за превръщане на крайните панелни квартали в гета. Причината е, че социалното разслоение между българските граждани изтласква в тези райони по-бедното население, което не може да си позволи ново жилище.

Австрийският експерт Робърт Кораб бе достатъчно дипломатичен, за да уточни, че до събаряне на цели панелни квартали в България едва ли ще се стигне и вероятно ще се намери някаква форма, под която те да се облагородят. Санирането на панелните сгради решава не само проблемите на енергийната ефективност и снижаването на разходите на семействата. Специалистите наблегнаха, че повишавайки стойността на имотите в тези райони и облагородяването на цялостната среда създава преграда пред криминализирането на крайните квартали и в този план решава много социални проблеми.

По данни на Енергийния център - София, в страната са построени общо 18 900 панелни сгради с общо 707 441 жилища. В тези панелни сгради живеят близо 1,8 милиона български граждани. Според статистиката, в рисковата група на панелните сгради, които може и да нямат шанс за саниране, попадат 6% от общия фонд. Това са жилищни кооперации на по 35 - 47 години. Арх. Евелина Стайкова от Енергийния център - София уточни, че първите панелни сгради у нас са строени много качествено и в много от случаите са в по-добро състояние от сградите, строени масово през 80-те години. Според арх. Стайкова най-рисковата група са панелните жилища от 25 до 34 години, която съставлява 33% от общия панелен фонд. Най-много панелни блокове обаче – 53% от всички съществуващи сгради - са на възраст между 15 и 24 години.  

В последните 10-15 години в България се говореше само за ново строителство, констатираха чуждите експерти. Подобно е положението в останалите европейски страни след Втората световна война, когато масово се възстановяват разрушените градове. Никой обаче не си е задавал въпроса, какво ще се случи след това с акумулирания сграден фонд, поясни Робърт Кораб. Според него около 60% от общия жилищен фонд на европейските страни, а в това число и на нашата, трябва да се преструктурира и да се преведе в ново техническо състояние.

Най-тежката задача, с която се сблъскват всички проекти за саниране на панелните блокове е комуникацията и липсата на разбиране между хората, които живеят там. Според Клеменс Волф, представител на немският пилотен проект за реновиране на част от панелките в Пловдив, основната и най-тежка задача е да се накарат българските семейства да пожелаят инвестицията в жилището си. Той сподели, че ако не се регистрират жилищните кооперации у нас и не натиснат държавата да реши тези проблеми, проектът за санирането на панелните квартали у нас ще пропадне. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

32 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ареопагит
    #34

    Крайно време е да се сложи край на социалистическото недоразумение "панел", направило държавата ни за посмешище и превърнало я в гето! Изцяло съм за повсеместното събаряне на тези злощастни кутии, построени от виетнамци по проекти на нечие болно въображение!Само че при едно условие: поемане на всички разходи от държавата, която е построила тези недоразумения без да се съобразява с нуждите на жителите си. Защото един панелен блок има живот 100 години, някои по-малко, и санирането не може да реши проблема,

  2. STEFAN D-r D TCHOLAKOV-SVERIGE
    #33

    ,,,

  3. STEFAN D-r D TCHOLAKOV-SVERIGE
    #32

    Бунт срещу САЩ !Смърт за юдейските капиталистически престъпници от САЩ !Стефан ЧолаковШвеция

  4. STEFAN D-r D TCHOLAKOV-SVERIGE
    #31

    ЮДЕЙСКИТЕ ДЕМОКРАТИ ОТ ВЕСТНИК "СЕГА" Автор: STEFAN D-r D TCHOLAKOV-SVERIGE Получено на: 10 Ноември 2005 17:14 ЮДЕЙСКИТЕ ДЕМОКРАТИ ОТ ВЕСТНИК "СЕГА" МЕ ИЗТРИХА ПРЕДИ МАЛКО, ЗАЩОТО ИНФОРМИРАМ ЗА ЗАПЛАТИТЕ В ШВЕЦИЯ И ИЗПОЛЗВАНЕТО НА ЦРУ - ЗА ВОЗЕНЕ НА ПРЕДПОЛАГАЕМИ ТЕРОРИСТИ ПРЕЗ ИЗСЛАНДИЯ ЦИТИРАЙКИ ШВЕДСКАТА ТЕЛЕВИЗИЯ !НИЕ НЯМАМЕ ПРАВО ДА ЦИТИРАМЕ И ДА ДАВАМЕ ИНФОРМАЦИЯ, КАКВОТО НАРЕДЯТ ОТ САЩ И ЮДЕЙСКИТЕ ЦЕНТРАЛИ В СОФИЯ ТОВА ЩЕ БЪДЕ - НЕ Е ЛИ ТОВА ОБИКНОВЕН ФАШИЗЪМ ИЛИ КОМУНИСТИЧЕСКА ДИКТАТУРА

  5. vaims
    #30

    Ti si za psihiatur be chovek

  6. аз
    #29

    """Изцяло съм за повсеместното събаряне на тези злощастни кутии, построени от виетнамци по проекти на нечие болно въображение!Само че при едно условие: поемане на всички разходи от държавата,....""""Чудесна идея;-)))Предлагам освен това да ни дадат и по 100 хил евро да си харчим, абе я направо да ни дадат по 200 хил.

  7. минаващ
    #28

    В общи линии, това са абсолютно популистки изказвания. Абсолютно съм убеден в думите си.1. В момента има построени толкова нови блокове, качеството на които е в ПЪТИ по-ниско от отва на панелните жилища. (материали, изпълнение от непрофесионалисти, спетяване за сметка на качество и количество на материалите). Знам това, защото в момента ЖИВЕЯ в такова жилище. Преди това живях в панел. За сравнение не може и дума да става! И минусът НЕ Е ЗА ПАНЕЛИТЕ.2. Тези нови жилищ на всичкото отгоре са от скъпи

  8. Kiro
    #27

    purwo shte padne nowoto stroitelstwo.To i bez zemetresenie poniakoga si pada.Tui chepo dobre e ka4estweno naprawen panel otkolkoto nowopostroeno jilishte ot "4esten 4astnik".

  9. минаващ
    #26

    5. Глупаво е да казвате, че имат дълготрайност 100 години. Ами по 100 години всеки може да види кирпичени къщи из Бг.6. Да, трябва да се санират, но санирането им изобщо не е толкова скъпо, колкото искат да вземат за тази дейност.7. Верно е, че хората трудно се разбират, но това е не само в панелните блокове. Така е навсякъде по цяла Бг. То започва отгоре и стига до долу. Естествено, че тези които живеят в новобогаташките "квартали" в полите на Витоша не е нужно да "се разбират със съседите си".

  10. Kiro
    #25

    powecheto paneli izdurjaha, dokato wsichko ostanalo se sruti.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.